Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyjęcie w imieniu dziecka spadku z dobrodziejstwem
Autor Wiadomość
Anna_Kw 

Dołączyła: 01 Sie 2011
Posty: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2011-08-01, 09:20   Przyjęcie w imieniu dziecka spadku z dobrodziejstwem

Prosze pomóżcie mi, urodziłam dziecko po śmierci jego ojca. Sprawa spadkowa odbyła się dopiero w lipcu b.r. ponieważ czekałam na ojcostwo sądowe. Przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza z urzędu bo od śmierci jej ojca minęło 6 miesięcy a wiedziałam w dniu wypadku :( ile kosztuje spis inwentarza, gdzie powinnam złożyć wniosek. Jak zarządać od jego rodziny ujawnienia jego własności bo przecież mogą zataić.Było na pewno kinoi domowe na raty :( i prze to jest zadłużenie tez o komornika dług 1450zł.Kto płaci za spis, czy mogę prosić o zniesienie opłaty?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-08-09, 06:11   Koszty spisu inwentarza

Z zgodnie z art. 644 KPC, jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.


Aby więc dokonać spisu inwentarza należy złożyć w sądzie stosowny wniosek o sporządzenie tego spisu, chyba że sąd wyda takie postanowienie działając z urzędu. W przypadku złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza sąd powinien wydać postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza z urzędu (mimo tego często sąd tego nie robi).


Sporządzenie spisu inwentarza wiąże się z konieczności dokonania stosownych opłat sądowych.


Jak wskazuje art. 49 pkt 3 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) od wniosku o sporządzenie spisu inwentarza pobiera się opłatę stałą w wysokości 50 zł.


Stosownie zaś do art. 53 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 ze zm.), za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.


Można się ubiegać o zwolnienie z w/w kosztów. Sąd może zwolnić stronę z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych jeżeli strona wykaże, że nie jest ich w stanie ponieść bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania własnego i rodziny.


Jeżeli sąd zwolni stronę z kosztów sporządzenia spisu inwentarza to zastosowanie będzie miał § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza (Dz .U. z 1991 r. Nr 92, poz. 411 ze zm.). Stosownie do tego przepisu, jeżeli postanowienie o zabezpieczeniu spadku lub o sporządzeniu spisu inwentarza wydane zostało, z urzędu lub na wniosek osoby nie mającej obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, sąd postanawia ściągnięcie tych kosztów z majątku spadkowego.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania
Support forum phpBB3 Assistant