Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyjęcie w imieniu dziecka spadku z dobrodziejstwem
Autor Wiadomość
Anna_Kw 

Wysłany: 2011-08-01, 09:20   Przyjęcie w imieniu dziecka spadku z dobrodziejstwem

Prosze pomóżcie mi, urodziłam dziecko po śmierci jego ojca. Sprawa spadkowa odbyła się dopiero w lipcu b.r. ponieważ czekałam na ojcostwo sądowe. Przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza z urzędu bo od śmierci jej ojca minęło 6 miesięcy a wiedziałam w dniu wypadku :( ile kosztuje spis inwentarza, gdzie powinnam złożyć wniosek. Jak zarządać od jego rodziny ujawnienia jego własności bo przecież mogą zataić.Było na pewno kinoi domowe na raty :( i prze to jest zadłużenie tez o komornika dług 1450zł.Kto płaci za spis, czy mogę prosić o zniesienie opłaty?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-09, 06:11   Koszty spisu inwentarza

Z zgodnie z art. 644 KPC, jeżeli złożono oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, a inwentarz nie był przedtem sporządzony, sąd wyda postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza.

Aby więc dokonać spisu inwentarza należy złożyć w sądzie stosowny wniosek o sporządzenie tego spisu, chyba że sąd wyda takie postanowienie działając z urzędu. W przypadku złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza sąd powinien wydać postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza z urzędu (mimo tego często sąd tego nie robi).

Sporządzenie spisu inwentarza wiąże się z konieczności dokonania stosownych opłat sądowych.

Jak wskazuje art. 49 pkt 3 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) od wniosku o sporządzenie spisu inwentarza pobiera się opłatę stałą w wysokości 50 zł.

Stosownie zaś do art. 53 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 167, poz. 1191 ze zm.), za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę.

Można się ubiegać o zwolnienie z w/w kosztów. Sąd może zwolnić stronę z obowiązku uiszczenia kosztów sądowych jeżeli strona wykaże, że nie jest ich w stanie ponieść bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania własnego i rodziny.

Jeżeli sąd zwolni stronę z kosztów sporządzenia spisu inwentarza to zastosowanie będzie miał § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza (Dz .U. z 1991 r. Nr 92, poz. 411 ze zm.). Stosownie do tego przepisu, jeżeli postanowienie o zabezpieczeniu spadku lub o sporządzeniu spisu inwentarza wydane zostało, z urzędu lub na wniosek osoby nie mającej obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, sąd postanawia ściągnięcie tych kosztów z majątku spadkowego.

Odpowiedz do tematu