Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PROBLEM PO SĄDOWYM POSTANOWIENIU O NABYCIU SPADKU - PILNE!
Autor Wiadomość
reene009 
reene009

Wysłany: 2013-06-19, 13:03   PROBLEM PO SĄDOWYM POSTANOWIENIU O NABYCIU SPADKU - PILNE!

Witam
i zwracam się z gorącą prośbą o pomoc.

W 2006 roku zmarła moja mama. Pozostawiła dwóch spadkobierców, mnie i moją siostrę. I pozostawiła niestety niezapłacony dług, o którym nie miałyśmy pojęcia. We właściwym czasie nie zrzekłyśmy się spadku i niestety na wniosek wierzyciela zostało przeprowadzone w sądzie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Postanowienie sądu brzmi:
1. Sąd odmawia zatwierdzenia oświadczeń uczestniczek postępowania o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczeń o odrzuceniu spadku po ........
2. Stwierdza, że spadek po .......... na podstawie ustawy nabyły dzieci ..... i ..... w częściach równych po 1/2 części spadku każda z nich, które spadek przyjęły wprost.
3. Zasądza się od uczestniczek postępowania solidarnie na rzecz wnioskodawcy kwotę ..... tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Chciałabym zwrócić się do wierzyciela z prośbą o zawarcie ugody, która umożliwi mi spłatę należnej kwoty, tylko nie wiem, czy wierzyciel wyrazi zgodę. Moja siostra na stałe mieszka w Niemczech i twierdzi, że nie ma zamiaru niczego spłacać i oddawać, bo nie mieszka od wielu lat w Polsce i "nic jej nie mogą zrobić".
Proszę o podpowiedz, co mogłabym zrobić. Najbardziej interesuje mnie, czy wierzyciel może zawrzec ze mną ugodę na moją część odziedziczonego długu spadkowego, czy ugoda musi być na całość zaległości?
Wiem, że przy podejściu mojej siostry będzie z tym problem, a chciałabym spłacić swoją część długu w ratach, gdyż nie jestem w stanie spłacić jej jednorazowo. Dlatego zależy mi na ugodzie, gdyż to umożliwi mi spłatę i jednocześnie nie narazi na dalsze koszty komornicze i windykacyjne.

Czy wierzyciel ma prawo wyegzekwować należność tylko ode mnie (jestem bardziej uchwytna i łatwiej "namierzyć" mnie i moje dochody, a tym samym odzyskać długi chociażby w postępowaniu komorniczym), czy każda z nas odpowiada za swoją "część" długu spadkowego?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedz.
Z góry dziękuję.

Odpowiedz do tematu