Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej
Autor Wiadomość
zbhey 
zbhey

Wysłany: 2012-01-15, 19:35   opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej

witam jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej babci wykupiłem mieszkanie babci od spółdzielni spłaciłem długi i remontuje kapitalnie to mieszkanie babcia jest obecnie w ośrodku opiekuńczym który jej załatwiłem ponosząc duże koszty jeżeli zapewnię babci dożywotnią możliwość mieszkania i opiekę jest możliwość zapisania tego mieszkania na mnie w testamencie albo jako darowiznę czy możę umowa o dożywocie bedzie ok jestem tam zameldowany na bieżąco opłacam rachunki dziekuję za pomoc pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-01-17, 04:48   

Osoba ubezwłasnowolniona nie ma zdolności testowania - nie może sporządzić ważnego testamentu.
Art. 944 § 1 KC - sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Według § 2 art. 944 KC, testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela.

Na ewentualną darowiznę lub zawarcie umowy o dożywocie sąd opiekuńczy powinien wyrazić zezwolenie.

Na darowiznę praktycznie nie ma szans - sąd nie zgodzi się na pozbawienie ubezwłasnowolnionego majątku, tak aby nie otrzymał on nic w zamian.

Na umowę o dożywocie pewne szanse są, aby sąd zgodził się na zawarcie takiej umowy. Umowa o dożywocie jest bowiem umową odpłatną - za przeniesienie własności nieruchomości ubezwłasnowolniony otrzymuje coś w zamian.

Sąd rozpatrując sprawę weźmie pod uwagę przede wszystkim (jeżeli nie tylko) interesy ubezwłasnowolnionej babci.

muszka8 

Wysłany: 2013-12-28, 16:44   

Oczywiscie ubezwłasnowolnienie wyklucza jakąś darowiznę...co to za pomysł...pozbawić biednej babci mieszkania itp...serca co niektórzy nie mają.

Odpowiedz do tematu