Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Testament.  »  Testament notarialny.
Skąplikowana współwłasność
Witam posiadam akt notarialny (umowa darowizny) którą dostałam po zmarłej matce, jest to gospodarstwo rolne o powierzchni 18.600m2 podzielone na dwie działki pierwsza to 10.120m2 a druga 7.400m2 jest tam napisane ze ja mam w udziale 3/4 części a w 1/4 współwłasnośći ma moja siostra a oprócz tego mam jeszcze dwie siostry czyli jest nas cztery ale, te dwie nie mają udziału do majątku tylko w postanowieniu napisane jest że mam im oddać kwoty pieniężne uzgodnione z nimi. Nie mogę dogadać się z tą siostrą z którą mam współwłasność ponieważ napisane jest tam jeszcze ze należy jej się oprócz 1/4 udziału to jeszcze 3/16 z zabudowanej nieruchomości ona nie zgadza sie na to ze wymierzę jej z tej mniejszej działki to co jej się należy czyli 1/4 a te 3/16 rozliczymy pieniężnie bo twierdzi żebym dała jej całą tą działkę ale zapomina że mam jeszcze dwie siostry do spłaty. Jak rozwiązać ten problem aby uniknąć wydawania zbyt dużych kwot pieniężnych na adwokatów i sądy bo mnie nie stać.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Przekazanie spadku po śmieci - dla obcej osoby
Nie wiem do końca czy dobry dział? Opiekuję się starszą, samotną osobą. Ta osoba pragnęłaby przepisać na mnie swój majątek (m.in. dwa mieszkania z wyposażeniem). Leży w tej chwili w szpitalu. Jaka jest procedura załatwienia takiej sprawy, czy trzeba notariusza ściągać do szpitala (aby spisać testament, czy inny dokument w obecności notariusza). Jak poźniej wygląda rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
spadek a zapis na koncie bankowym
witam.bardzo proszę o poradę gdyż jestem w wielkiej kropce!
Odziedziczyłam spadek po zmarłej w całości.W skład spadku wchodzi tylko konto bankowe.
Ale podczas wizyty w banku, aby dopełnić formalności z spadkiem, dowiedziałam się że jest jakiś zapis na koncie na wypadek śmierci,i nie jest to zapis na mnie.Co w danej sytuacji następuje??? Bank odesłał mnie do domu twierdząc że musi zając się tym radca prawny banku. Nie wiedziałam że zmarła miała jakiś zapis na koncie,ona sama chyba o tym nie pamiętała ,gdyż musiała to zrobić bardzo dawno w momencie zakładania konta .Natomiast jakiś rok przed śmiercią napisała testament do którego powołała mnie jako jedyna spadkobierczynie na co mam prawomocny wyrok sądu.Co mam zrobić w tej sytuacji ??bardzo proszę o jakąs porade
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ustalenie nieważności aktu notarialnego- kazus
Witam,
Przedstawiam kazus do rozwiązania.
Czy jest możliwość podważenia pełnomocnictwa-aktu notarialnego, którego odpis przedkładam w załączeniu?
Odpowiadając proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Czy musi być podpis przyjmującego pełnomocnictwo, którym jest adwokat?
2. Czy do sprzedaży nieruchomości wymagane jest pełnomocnictwo szczególne, czy wystarczy takie, które jest przedłożone w załączeniu
3. Czy niewskazanie przez notariusza numeru dowodu osobistego pełnomocnika (adwokata) a także numeru legitymacji adwokackiej, może stanowić element unieważnienia pełnomocnictwa? Czy taki brak formalny jest istotny, czy nieistotny?
4. Czy notariusz sporządzając pełnomocnictwo musiał dokładnie określić nieruchomość, np. powierzchnia, oznaczenia w Kw, czy wystarczające są ogólnikowe stwierdzenia, takie jak zawarte w tym pełnomocnictwie?
5. Czy to pełnomocnictwo należy traktować jako pełnomocnictwo procesowe, czy do dokonania czynności materialnych ?
6. Czy w pełnomocnictwie trzeba podać przy sprzedaży udziałów w nieruchomości cenę minimalną, czy cena zbycia nieruchomości przez pełnomocnika musi być wskazana w pełnomocnictwie?
7. Czy notariusz musi podać dane adresowe pełnomocnika, tj. adwokata (zespołu kancelarii adwokackiej, do której przynależał)?
8. Co jest obecnie wymagane do ważności pełnomocnictwa przy zbyciu nieruchomości?

Jak oceniacie skuteczność tego aktu notarialnego-pełnomocnictwa, wiedząc dodatkowo, że biegły grafolog w opinii stwierdził, że główka dokumentu jest dopisana ręcznie w innym okresie czasu, niż sporządzony został dokument (pod koniec lat 60-tych), podpisy widniejące na końcu nie zostały sporządzone przez osoby wymienione w akcie, oraz wiedząc, że dokument ten nie jest obity okrągłą pieczęcią państwową, obligatoryjną dla ważności aktu notarialnego?

[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/319/91.jpg[/img]
[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/319/92.jpg[/img]
Odpowiedzi: 0
Problemy z testamentem notarialny
2-3 miesiące temu zmarł mój dziadek, miał sporządzony testament notarialny, w którym jestem osoba dziedziczącą dom, niestety mój wujek (jego syn) nie chce otworzyć testamentu ponieważ ma pomylone w dowodzie dane ojca (mojego dziadka). Czy jest jakaś możliwość, aby to rozwiązać? Czy wujek musi być obecny przy otwarciu testamentu jeżeli nie jest w nim uwzględniony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testament notarialny
Witam, chciałabym uzyskać informacje co zrobić jeżeli spadkodawca przekazał w testamencie dom na żonę i jednego z trzech synów, czy po śmierci żony spadkodawcy pozostali dwaj synowie również dziedziczą część domu czy tylko uwzględniony w testamencie syn, dodam jeszcze że żona zmarłego żyje a testament był sporządzony w 2002 roku i dopiero teraz ujawniony, jak długo trwa takie postępowanie spadkowe i jakie są jego koszty.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Testament czy darowizna ?
Witam. Jak mam postąpić?
Mama jest właścicielką mieszkania i działki w budynku czterorodzinnym.
Życzeniem mamy jest aby "kiedyś" mieszkanie sprzedać, a uzyskaną kwotę podzielić na cztery osoby /dzieci/. Tu muszę napisać, że nie ma zgody ewentualnych spadkobierców co do takiego rozwiązania.
Rozważam dwie możliwości.
Pytanie nr 1
Czy mama ma mi /synowi/ przekazać to mieszkanie w formie darowizny, a ja "w przyszłości" sprzedam nieruchomość i podzielę się z rodzeństwem.
Pytanie nr 2
Czy zostawić sprawę i kiedyś sądownie dochodzić spraw spadkowych?

Pozdrawiam Andrzej P
Odpowiedzi: 0
Testament notarialny - kroki postepowania
Witam,

Moje drzewo jest zgodnie z rysunkiem jaki zalaczam do post'u. Ja mam testament spozadzony w 1998 u notariusza, co teraz robic?
Jak widzicie wiekszosc rodziny juz nie zyje, lub jak opisuje dalej jest mi prawie nieznana.
Osoba ktora sporzadzila testament to byla mojej prababki siostra. O innym rodzenstwie mojej prababki siostry wiem tylko z opowiadan rodziny, ale nigdy z nimi sie nie widzialam gdyz jak widzicie moja babka jest nieslubnym dzieckiem, a jej mama zmarla jak ona miala zaledwie 8 lat. Wie ze istnieje, ze miala brata od innego ojca (meza prababki), ale on mial 1 rok ona 8 jak ich rozlaczono i nigdy sie nie widzieli, o jego dzieciach znowu wiemy tylko z jakis tam opowiadan. Maja babka byla wychowywana przez ta moja prababki siostre , czyli ta ktora zapisala mi w testamencie calosc swojego spadku. Prababki siostra, ta ktora zapisala spadek w chwili smierci nikogo juz innego nie miala. Jej maz umar wczesnie i corka bezdzietnie tez.

Co zrobic w tej sytuacji. Do kogo sie udac? Jakie kroki po kolei robic?
Gdzie otworzyc testament, kiedy, jak? Czy nie musze czy nie szukac jakiej rodziny? Jak ile czasu?

Testament byl spisany u notariusza.

dziekuje o pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Testament notarialny a akt własności
Jeżeli właściciel majątku zapisuje spadkobiercy majątek u notariusza ( testament notarialny) czy akt własności ziemi zostaje wtedy u notariusza ? czy spadkobiercy ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ile kosztuje testament notarialny?
Jaki jest koszt sporządzenia testamentu notarialnego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament własnoręczny.
Ustanowienie jedynego spadkobiercy a zachowek
Witam, mama napisała przed śmiercią własnoręcznie testament, w ktorym ustanawia mnie jedynym spadkobierca mieszkania. W testamencie informuje tez ze moj starszy brat otrzymal za jej zycia darowiznę w postaci mieszkania.
A drugie mieszkanie w ktorym aktualnie mieszkala ma zostać dla mnie. Czy w takim przypadku przysluguje mu zachowek?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Sfałszowany testament - grafolog
Witam,

jestem dyplomowanym grafologiem (z wykształcenia psychologiem), z ponad 10-letnią praktyką zawodową.

Jeśli będziecie mieli Państwo problemy ze sfałszowanymi podpisami czy też pismem, w przypadku np. testamentów, faktur, pism urzędowych oraz innych, zapraszam serdecznie do kontaktu, postaram się pomóc tu na forum, albo podczas dalszej współpracy.Agnieszka Kazimierska
Ostatni post Odpowiedzi: 1
kilka testamentów
witam, proszę o info jak podejść do poniższego tematu.

zmarła ciotka
5 lat temu sporządziła notarialnie testament, ale spadkobiorca nie dożył otwarcia testamentu, więc testament traci ważność, tak?

w zeszłym roku sporządziła własnoręcznie dwa testamenty
w pierwszym (z wcześniejszą datą) do "całości spadku" powołała pana X
w drugim (z późniejszą datą) NIE odwołując poprzedniego zapisała "cały majątek" panu Y

jestem w posiadaniu odpisu testamentu notarialnego, jak również tego własnoręcznego z późniejszą datą.

Co powiniennem zrobić z oboma dokumentami?
Oraz czy pan X, który nie wie o sporządzeniu ostatniego testamentu na pana Y, nie namiesza w temacie? dodam jeszcze, że nie mam jak uzyskać aktu zgonu ciotki.
Odpowiedzi: 0
Testament sporządzony przez dwie osoby.
Moi rodzice napisali wspólny testament, w którym powołują do spadku siebie nawzajem, a na wypadek gdyby któreś nie żyło, powołali mnie.
Mój brat mówi mi, że on również będzie dziedziczył, bo testament pozostawiony przez rodziców jest nieważny. Byłam u prawnika i powiedział, że ten testament jest ważny i żebym się nie martwiła. No ale po tym co mi powiedział brat to się martwię.
Ostatni post Odpowiedzi: 7
Czy testament jest ważny ? Co z zachówkiem ?
Witam,

Mój dziadek w 1998 r. spisał testament odręcznie w towarzystwie dwóch świadków (jeden z nich już niestety nie żyje - czy to ma jakiś wpływ na ważność testamentu ?). W testamencie jako osobę dziedziczącą mieszkanie wskazał jedynie mnie, następnie dodał zapis że jeżeli mieszkanie będę chciała sprzedać to pieniądze ze sprzedaży należy podzielić między mnie, moją mamę (była synowa - mój ojciec nie żyje) i wujka (alkoholik, który w ogóle nie interesuje się stanem zdrowia dziadka itp.). Proszę o wiadomość czy będę jedyną osobą dziedziczącą jeżeli nie mam planów sprzedaży mieszkania ? Jak ewentualnie mogę się zabezpieczyć abym była jedynym spadkobiorcą ? Proszę o pomoc.

Czytałam o czymś takim jak zachówek, że wujek mimo zapisu w testamencie może ubiegać się o zachówek - jednak znalazłam informację, iż może być pozbawiony możliwości ubiegania się o zachówek, gdy jest alkoholikiem (udokumentowany medycznie przypadek - niestety pije dalej).

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam !
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek dla kota
Witam,

Chciałbym żeby spadek po mnie otrzymał mój kot. Co powinienem zrobić? Ustanowić dla niego fundację czy jest jakieś rozwiązanie w prawie polskim?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
WYŁUDZENIE TESTAMENTU!!! PILNE
WITAM. Bardzo proszę o jakąś porade. Przedstawie swoją sytuacje jak najaśniej.
Mąż odziedziczył spadek po wujku( wcześniej przed śmiercia jego ojciec mu zapisał 1/32), teraz umarł wujek. Sprawa dotyczy wyludzenia testamentu przez listonosza. Wujek był alkoholikiem, nie trzeźwiał odkąd pamietam. w chwili śmierci otrzymaliśmy kopie testamentu i listonosza. Domaga sie od nas platy swej części poniewaz jest on w posiadaniu 3/4 całości. Mam pytanie czy można podac go do prokuratury o wyłudzenie przed wszczęciem sprawy o podważenie testamentu. Czy to nam nie zaszkodzi w tracie sprawy. Dodam , że nieruchomość przypomina wysypisko śmieci a listonosz oficjalnie stwierdził , że rzekomo przyjął testament bo dlaczego mialby tego nie zrobić skoro daje mu sie pieniądze. On tego nie chce ale rząda dużej sumy. samo zrzeczenie nic nam nie daje mamy dziecko, a po zrzeceniu dlugi przejdą na nia jak osiągnie wiek pełnoletności.
DRUgie pytanie czy firma windykacyjna mogła by przyjąc od nas taką cześć spadku, ponieważ nie chcemy nic z tego a listonosz rowniez nie chce naszej czesci tylko rzada gotówki.
TRZECIE pytanie czy można się zrzec na państwo , dokładnie umkło mi jak to się nazywa. BARDZO PROSZE O JAKĄ KOLWIEK PODPOWIEDŹ
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Inne testamenty
Czy można się dowiedzieć w jaki sposób sprawdzić, czy dana osoba nie pozostawiła po sobie innych testamentów?
Odpowiedzi: 0
skradziony testament
Witam

Kilka tygodni temu zmarł mój ukochany dziadek. Przez ostatnie lata, kiedy zdrowie odmawiało mu posłuszeństwa bardzo się nim opiekowałam. Dziadek wszystkim mówił o tym, że jestem mu bardzo bliska i ze on po śmierci chciałby mi przekazać pewną spora sumę pieniędzy. Dziadek miał bardzo wysoką emeryturę i co miesiąc sporo odkładał. Wielokrotnie o swoim postanowieniu mówił swoim dzieciom. Pewnego dnia pokazał mi własnoręcznie spisany testament w zeszycie, gdzie opisuje swoją wolę. Poinformował mnie, że pieniądze od dawna oszczędza i trzyma je w domu. Poinformował mnie również, że po jego śmierci jego córka (moja ciotka), która o wszystkim wie, przekaże mi testament wraz z pieniędzmi.

Po śmierci dziadka, zapytałam moja ciotkę o testament i pieniądze. Ona udała zaskoczoną i stwierdziła, ze nic na ten temat nie wie. Kilka dni potem dowiedziałam się, ze ciotka wraz z męzem udala się do mieszkania dziadka (gdy ten byl w szpitalu) i przez cały dzień szukała czegos w jego mieszkaniu.

Wczoraj odnalazłam zeszyt w którym dziadek spisał swoją ostatnia wolę, dotyczaca spadku i organizacji pogrzebu, niestety kartka gdzie byl zapis zwiazany ze spadkiem, jest w 3/4 wycięta z zeszytu.

O tym ze dziadek chciał mi przekazać sporą sume pieniedzy wie sporo osób, wiec świadkowie są, nie mam jednak żadnego dowodu, że spadek i pieniądze kiedykolwiek istniały.

Bardzo proszę o opinię, czy z tej sytuacji jest jakies wyjście?
Odpowiedzi: 0
testament
maz zoztawil testament z wydziedziczeniem dzieci.a teraz dzieci domagaja sie dziedziczenia ustawowego ,poniewarz stwierdzili ze maz byl nie poczytalny jak pisal testament.czy moga podwarzyc ten testament pisany na 2 miesiace przed smiercia
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament allograficzny.
Podważenie testamentu allograficznego.
Czy taki testament allograficzny można w jakiś sposób podważyć?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Jak napisać Testament allograficzny.
Witam

w jaki sposób można napisać Testament allograficzny.
Jakie cechy taki testament musi mieć?
Czym się wyróżniać aby nie zostać podważony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Co to jest testament allograficzny.
Co to jest testament allograficzny? Moja ciotka zmarła. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku napisano, że ciotka pozostawiła taki testament.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testamenty szczególne.
Testament ustny.
Słyszałem, że można sporządzić testament ustny i że taki testament jest tak samo ważny jak na przykład testament notarialny. Czy to prawda?
Chodzi o to, że mój dziadek od dawna powtarzał przy wielu osobach, że chciałby aby jego majątek przypadł mi. Jednak nie sporządził żadnego testamentu. Czy mogę do sądu wezwać te osoby którym mówił, że chce bym to ja był jedynym spadkobiercą i czy na podstawie zeznań tych świadków sąd mógłby orzec, że to ja dziedziczę?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej
witam jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej babci wykupiłem mieszkanie babci od spółdzielni spłaciłem długi i remontuje kapitalnie to mieszkanie babcia jest obecnie w ośrodku opiekuńczym który jej załatwiłem ponosząc duże koszty jeżeli zapewnię babci dożywotnią możliwość mieszkania i opiekę jest możliwość zapisania tego mieszkania na mnie w testamencie albo jako darowiznę czy możę umowa o dożywocie bedzie ok jestem tam zameldowany na bieżąco opłacam rachunki dziekuję za pomoc pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem z mieszkaniem !!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Odpowiedzi: 0

Testament.  »  Nieważność testamentu.
Nieważny testament
Babcia zostawiła testament w ktorym przepisala mieszkanie na wnuka. Testamest z 2swiadkami w postaci swoich koleżanek. Podpisała własnoręcznie ale niestety całość jest napisana na komputerze. Testamen oczywiście w swietle prawa nieważny. Czy jest szansa żeby wnuk odziedziczył te mieszkanie jesli założy sprawę. Ma świadków że tylko on zajmował sie babcią, świadków że babcia chciala mu te mieszkanie przepisać i dowód że kilka lat temu przelał pienadze na konto spółdzielni dzieki czemu babcia stala sie wlascicielka tego mieszkania komunalnego.Dodam tylko ze w swietle prawa mieszkanie dzieciczylo by dwóch synów. Jeden syn zrzeka się swojej części (ojciec wnuka). Drugi zaginął woele lat temu, nie ma z nim kontaktu., ma 3 córki ale nie ma z nimi kontaktu od lat.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testment
jestem spadkobierca mojego meza odbyla sie sprawa nabycia spadku w sadzie.w testamecie jest wydziedziczenie curki mojego meza z pierwszego malzenstwa. corka napisala odwolanie od wydziedziczenia.poniewarz nie zgadza sie z decyzja ze jest wydziedziczona.czy ma ona prawo domagac sie zachowku jezeli nie utrzymywala kontaktuw z ojcem kiedy chorowal dlatego maz ja wydziedziczyl w testamecie.chce ona podwarzyc testament twierdzac ze byl napisany pod moim wplywem.dodam ze nie lubimy sie zbytnio.jak dlugo moze to trwac
Ostatni post Odpowiedzi: 7
Skutki niewazności testamentu
Mam pytanie otóż jakie są skutki stwierdzenia przez sąd nieważności testamentu? Wiem,ze głównym skutkiem jest bezskuteczność wszelkich postanowień zawartych w testamencie i może dojść do zmiany źródła z powołania do spadku z testamentowego na ustawowe jeżeli nie ma innego testamentu. Czy to wszystkie skutki? Czy jako skutek unieważnienia testamentu można uznać powrót przedmiotu zapisu windykacyjnego do majątku spadkowego? Czy w stosunku do spadkobierców testamentowych, którzy byli powołani w nieważnym testamencie znajda zastosowanie art. 1028 i 1029 KC?
Odpowiedzi: 0
Czy ubezwłasnowolniony może sporządzić testament?
Moja siostra jest ubezwłasnowolniona częściowo. Czy może ona sporządzić testament, w którym do spadku powoła wyłącznie mnie - jej kuratora?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 6 - 7 - 8 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant