Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Spis inwentarza.
Koszty spisu inwentarza.
Jak sporządzić spis inwentarza?
Czy z przeprowadzeniem spisu inwentarza spadkowego wiążą się jakieś opłaty?
Ostatni post Odpowiedzi: 4

Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Zabezpieczenie spadku.
Jak zabezpieczyć majątek rodzinny
witam,

Moja mama zmarła 2008 roku, tata planuje teraz ślub z kobietą która ma trójke dzieci w tym jedno niepełnotetnie. Tata przed ślubem z mamą odziedziczył gospodarstwo po swoim dziadku. Zakładając ze tata wziął ślub z ta kobietą to czy ona i jej dzieci maja jakieś prawa po ewentualnej śmierci taty?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Wartość słowa
Moja babcia posiadająca dom podzieliła go umową niepisaną na dwóch synów. Zanim umarła mój ojciec rozwiódł się z mamą i ożenił powtórnie. Z pierwszego związku miał dwie córki, z drugiego nie posiadał dzieci. Wujek natomiast owdowiał i również ożenił się ponownie. Z pierwszego związku miał syna, z drugiego również syna. Po śmierci wujka jego pierwszy syn odsprzedał 1/6 udziałów drugiej żonie mojego ojca, drugi syn wraz z żyjącą matką odsprzedał swoje udziały (1/3) osobie postronnej. Mój ojciec namówił mnie do zamieszkania w części domu zapewniając, że napisze testament i część ta (1/3) po jego śmierci stanie się moją własnością. Przystałam na to gruntownie remontując 1/3 nieruchomości. Ojciec umarł nie pozostawiając testamentu. Pozostałam ja, moja siostra i żona zmarłego. Ponieważ wdowa odkupiła wcześniej 1/6 udziałów i dodatkowo odziedziczyła 1/3 części udziałów, nabywca zajął również 1/3 udziałów, mnie z siostrą przypadło w udziale po 1/6 części. Jak wspomniałam zajmuję z rodziną 1/3 części. Jaka jest szansa na pozostanie w wyremontowanym przeze mnie mieszkaniu biorąc pod uwagę obietnicę i wolę ojca przekazaną tylko ustnie? Dodam, że mieszkam tu 3 lata i jestem zadłużona z tytułu generalnego remontu. Bardzo proszę o odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Spadek
Witam. Mam taki problem. Otóż moja babcia jest jedną ze spadkobierczyń domu z działką po swojej zmarłej 8 lat temu siostrze ciotecznej. Jeśli się nie mylę to jest jeszcze kilku spadkobierców w takiej samej lini. Po pogrzebie od 8 lat nikt oprócz babci się nie interesował posiadłością. Babcia przez 8 lat jeździła tam i spłacała zadłużenia podatkowe(łącznie już ok 10 000zł). W zeszłym roku gdy tam byliśmy to zdemontowaliśmy licznik wody, i zabezpieczyliśmy posiadłość żeby nie ulegała niszczeniu i nikt się już tam nie włamywał(było to kilkukrotnie- podejrzewam sąsiada który na placu zrobił śmietnik, używał działki i choć mu tego nie udowodnię to kradł wodę bo było wybite okno i rozkręcony częściowo licznik wody.) W tym roku postanowiliśmy wymienić okna. Jednak gdy tam przyjechaliśmy to zastaliśmy niespodziankę. Zmienione zamki i kłódka na bramie. Po chwili wyszedł sąsiad i oświadczył że nas nie wpuści gdyż był u niego inny spadkobierca tej posiadłości który zmienił zamki, dał mu klucze i pozwolił używać -chodzi mi o zagracone podwórko na którym sąsiad zrobił sobie graciarnie. Po rozmowie z tym (jakże nie miłym sąsiadem) dostałem od niego numer telefonu do tego członka rodziny. Zadzwoniłem do niego i on oświadczył że ma adwokata który poradził mu żeby zamknął dom i zmienił kłódkę i nikogo z rodziny nie wpuszczał. Nie można było z nim dojść do porozumienia pomimo mojego zapewnienia że jesteśmy tu tylko aby wymienić zamówione okna i sprawdzić czy dom jest ok.(stare drewniane były powybijane, dach przecieka, chcieliśmy to naprawić tzn. zabezpieczyć dom aby się tam nikt już nie włamywał albo go spalił-bo tak by się stało jak by jakiś bezdomny tam wszedł.). Byliśmy na Policji ale tez nic nie pomogli. Moje pytania są następujące:
1Czy możemy tam wejść i wymienić te okna na nowe?
2. Jak wygląda sprawa z dostępem do nieruchomości spadkobierców? zaznaczam ze sprawa spadkowa nie została jeszcze przez nas złożona w sądzie. Jest to daleko więc ciężko tam jeździć częściej niż 2 razy w roku żeby doglądać tej posiadłości.
Odpowiedzi: 0
Co i jak?
No więc sprawa ciężka, jak to w życiu bywa. Jeżeli ktoś mógłby pomóc byłabym wdzięczna.
Za wszelkie błędy językowo-prawne, z gory przepraszam.

Razem z rodzicami mieszkaliśmy w mieszkaniu spółdzielczym po rodzicach ojca. Kilka lat temu ojciec wykupił to mieszkanie (jest to nieruchomość w centrum miasta) za śmieszne pieniądze (jakieś 10 000 zł). W mieszkaniu zameldowana jestem ja, mama i ojciec. Mama 7 lat temu wyjechała za granicę, ojciec dołączył do niej po 2 latach a ja po 3. Niestety wtedy zaczęły się problemy psychiczne ojca, co poskutkowało tym, że 2 lata temu mama wniosła sprawę o rozwód. Wcześniej jednak rodzice zakupili na kredyt dom właśnie za granicą, w miejscu gdzie mieszkali. Po uzyskaniu rozwodu z całkowitej winy ojca, mama chciała rozwiązać kwestię majątkową. Niestety ojciec po złości nie zgadzał się na nic. Nie zgodził się żeby mama wzięła na siebie ten dom na kredyt a oddała mu spłacone mieszkanie w Pl. Ojciec z braku środków przestał płacić za dom (mama musiala się niestety wyprowadzić) i teraz dom przejął bank. Dowiedzieliśmy się, że ojciec po kryjomu próbuje wymeldować mamę i mnie z tego mieszkania w Pl gdyż chciałby je sprzedać. Ponieważ mieszkamy za granicą nie jesteśmy w stanie monitorować tego co robi on w Polsce. Czy jest jakaś możliwość żeby móc się przed czymś takim zabiezpieczyć?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dział spadku.  »  Sądowy dział spadku.
Spadek brak zgody jednego dzieci
Witam
Mam taką sytuacje, jest dom rodziny. Ojciec zmarł, dlatego teraz połowa domu nalezy do mamy a druga polowa jest przepisana na dzieci w liczbie 5. Mama zrzekła sie swojej czesci domu tak jak i 3 dzieci na rzecz najmłodszej, która jako jedyna zostala w domu rodzinnym i opiekuje sie matka. Jedna z siostr ktorej przypada 10% spadku nie chce zrzec się na rzecz najmłodszej swej czesci domu ani nie chce przyjac spłaty w formie gotówki. Sytuacja wyglada tak, ze najmłodsza ma teraz 90% domu. Prosze mnie poinformowac co nalezy zrobic by ostatnie dziecko zrzeklo się swojej czesci by najmlodsza miała 100% domu. Trzeba wychodzic na droge sadową? Może tylko notariusz? Prosze uprzejmie o informacje. Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
dział spadku z testamentu
Witam- sprawa niby prosta- ale...
W 2013 roku zmarła nasza babcia. Zostawiła testament (własnoręczny w tytule "zapis windykacyjny"), sąd na sprawie o Nabycie Spadku uznał go jako testament zwykły, jest nas troje spadkobierców- zapisobiorców (wnuki, dzieci babci nie żyją). Wszyscy się zgodzili z testamentem. W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe z KW (już oryginał mam w posiadaniu). Sąd przyznał spadek w częściach zgodnie z testamentem, plus dla brata ruchomości z mieszkania w/g woli babci spisanej w testamencie (czyli wszystko co było i na sprawie o nabycie spadku wszyscy się z tym zgodzili, ale ustnie i i tylko ustnie sąd utwierdził strony w tym przyjęciu).
Aby mieć wszystko "czarno na białym" (jedna ze stron jest delikatnie ujmując zmienna w swoich poczynaniach) dwoje z nas chce sprawy o Dział Spadku. Czy w ogóle taka sprawa
w Sądzie jest konieczna? W masę ruchomości wchodzą rzeczy w sumie mało wartościowe, niemniej stronie, której zapisano należy się choćby za opiekę jaką sprawowała nad babcią. Jedno ze spadkobierców nie partycypuje w kosztach utrzymania lokalu, w kosztach pogrzebu też nie i w ogóle jest na "nie", kontakt jest właściwie niemożliwy. O załatwieniu czegokolwiek u notariusza nie ma mowy- strona stawia się do Sądu (bo są sankcje). Czy można ubiegać się o zwolnienie z kosztów takiej sprawy? Mamy trudne sytuacje finansowe, lokal babci już ma długi- opłacamy w miarę możliwości to co możemy- my dwoje zgodnych spadkobierców. Czy w takim wniosku można tez ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na utrzymanie lokalu i pogrzebowych (w części wynikającej z podziału). Kiedy musimy się wpisać w Księgę Wieczystą jako nowi właściciele? Czy potrzebny jest formalny komorniczy spis ruchomości? Jesteśmy skłonni nie czekać 5 lat i sprzedać lokal, ale jesli owa "niesforna" strona nie stawi się przy sprzedaży to co?
Jeśli Sąd nie wyrazi zgody na odstąpienie od kosztów ile to może wszystko kosztować? Ile wynosi 1/10 zarobków komornika- bo to mało precyzyjne określenie.
pozdrawiam

Dodano: 2014-01-13, 21:38
Nikt nie ma pomysłu jak TO ugysć?
Odpowiedzi: 0
w trakcie podziału spadku
Witam.
Mam mały problem. Od roku jesteśmy w trakcie przeprowadzanie spdaku, po zmarłych rodzicach. W podziale bierze udział 3 spadkobierców: ja jako córka po zmarłych, brat jako syn po zmarłych oraz 2 dzieci po zmarłym drugim bracie. brat który żyje jest niepełnosprawny, przez co namnożył się problemy. Jesteśmy już prawie na samy końcu.
Jednak do zakończenia sprawy musimy jeszcze skorzystać z pomocy rzeczoznawcy narzuconego przez sąd. Na ostatniej rozprawie uzgodniliśmy że spłacimy niepełnosprawnego brata. Pani sędzia również uznała to wyjście za najrosądniejsze i nakazał powołać rzeczoznawcę. Do dwóch tygodni mamy wpłacić zaliczkę. Na początku wszyscy się zgodzili. W tej chwili dzieci po zmarłym drugim bracie stwierdzili że jednak nie będą płacić ani za rzaczoznawcę ani spłacać niepełnosprawnego wujka. I tu mam pytanie. Czy mogę mooja część spadku dociągnąć do końca tj. spłacić niepełnosprawnego brata i odebrać moją część a resztę tj ich część zostawić w tym stanie prawnym co jest.
Odpowiedzi: 0
zamieszkanie w domu bez zgody drugiej współwłaścicielki?
Witam, moja mama razem z siostrą nabyły spadek po swojej mamie. Jest to piętrowy dom z działką. Chcą go sprzedać, jednak ciągle im się to nie udaje. Czy mogę bez zgody siostry mojej mamy zamieszkać w tym domu? Przebywa ona teraz za granicą i dom nie jest jej do niczego potrzebny. Nie zgadza się na nic ( na wynajem, mieszkanie w domu, pomieszkiwanie). Od trzech lat moja mama z pomocą rodziny opiekuje się domem i ogrodem.

[ Dodano: 2012-10-15, 08:13 ]
problem rozwiązany/ mama drogą darowizna przekazała dom na mnie. To było jedyne wyjście żebym mogła zamieszkać w domu.
Ostatni post Odpowiedzi: 4
podział spadku
Witam, rok temu umarł mój Tato. Mama żyje. Z tego związku małżeńskiego jest nas dwoje rodzeństwa (ja i brat). Przed poślubieniem mojej Mamy Tato miał nieślubną córkę. Tato z Mamą byli właścicielami domu jednorodzinnego. Proszę o odpowiedź jaki jest udział każdego z nas w dziedziczeniu.
Proszę o odpowiedź. Dziękuję
Odpowiedzi: 0
spadek a opieka nad chorym bratem
Moj przypadek wyglada tak.20 lat temu na dzialce należącej do mojego ojca i matki wybudowalam dom. Teoretycznie byl on budowany w 1/2 dla mnie i 1/2 dla mojego brata z upośledzeniem psychicznym. przez te 20 lat mieszkalam w tym domu wrac z moim mężem i 3 dzieci na parterze (1/2 domu). Przez te 20 lat moj brat nie wlozyl ani grosza do tego domu, zeby dom nie pozostal w surowym stanie ja konczylam go z wlasnej kieszeni. 12 lat temu zmarła moja matka ( wspolwlascicielka domu) postepowanie spadkowe nie zostalo przeprowadzone, a spadkobiercami jest moj ojciec, ja , 2 braci i siostra. Zameldowana w tym mieszkaniu bylam tylko ja i moja rodzina jednak dzis dowiedzilam sie ze za moimi plecami moj ojciec zameldowal 3 lata temu mojego uposledzonego brata. Jego stan sie pogorszyl i potrzebuje on scislej opieki, a moje druga siostra z ktora mieszkal chce zebym przyjela go do tego domu. czy ma takie prawo?Moje pytanie polega na tym : kto jest wlascicielem domu?Czy muszę przyjąć brata pod dach? czy musze opiekować sie nim? . Nasza sytuacja rodzinna byla bardzo dobra dopoki rodzina nie zaczela wpychac mi brata pod dach grożąć ze jezeli nie bede sie nim opiekować to postawią sprawe w sadzie i wyrzucą mnie z domu. Czy moja reszta rodzeństwa moze to zrobic? Czy maja takie prawo w zwiazku ze spadkiem po mojej matce? Czy bede musiala dzielić dom z moim bratem, ktory potrzebuje opieki a ja poprostu nie chce sie nim opiekowac?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Problem z mieszkaniem !!!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Podział spadku
Witam
Moja mama i ojczym pracowali kiedys na PGR. Dostali zniżkę na wykupienie ziemi od PGR.W 2000 roku zmarł mój ojczym, nie pozostawił testamentu. W tym samym roku moja mama spisała akt notarialny i całą swoją przypadającą część zapisała mojej siostrze (Miała wtedy 69 lat ). Mój ojczym z pierwszego związku miał syna. Wtedy jestem ja , też z innego związku mojej mamy (od 7 roku życia do 17 przebywałam w domu dziecka, od dwóch lat byli małżeństwem ) ale mam nazwisko ojczyma. Ze związku mamy i ojczyma jest jeszcze pięcioro dzieci. Nikt nie wiedział o tym akcie notarialnym oprócz siostry i mamy oraz świadków(przy jednym ze świadków jest błąd w nazwie miejscowości). W 2009 roku zmarła moja mama. Pół roku później dostałam wezwanie do sądu .Byłam na dwuch rozprawach. NA drugiej dowiedziałam się , że nic mi się nie należy po mamie i po ojczymie gdyż kiedyś dawali nazwisko bez adopcji czy przysposobienia. Siostra wszystkich pozostałych nagabuje żeby się zżekli na jej korzyść. Opiekowała się mamą ale , ona robiła wszystko tak jak siostra chciała . Czy mam jeszcze jakąkolwiek szanse w tym wszystkim?
Oprócz tego siostra i mama odebrały po śmierci ojczyma odszkodowanie za pobyt w obozie.
Pomóżcie prosze
Wiolcia

[ Dodano: 2012-04-12, 14:12 ]
Ponawiam post. Proszę
Wioletta
Odpowiedzi: 0
Sądowy dział spadku po rodzicach
Witam!
Chciałbym przeprowadzić sądowy dział spadku po rodzicach,którzy byli właścicielami nieruchomości.Najpierw zmarł ojciec (2003 r.) następnie matka (2010 r.).Jest dwóch spadkobierców - ja i brat.Rozumiem,że po ojcu 1/2 spadku odziedziczyła mama,zaś po 1/4 ja i brat,natomiast po matce odziedziczyliśmy po 1/2.Jak powinien wyglądać wniosek o dział spadku? Czy w jednym wniosku można ująć spadek po ojcu i matce,opisując,jak przebiegał proces dziedziczenia?

Druga kwestia,to czy wnosząc o zniesienie współwłasności wraz ze spłatą 1/2 części spadku na rzecz jednego spadkobiercy można oznaczyć termin,do którego ma to nastąpić i czy sąd jest tym terminem związany?

Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Odpowiedzi: 0
Dziedziczenie gospodarstwa rolnego
Witam.
Mam pytanie odnośnie dziedziczenia gospodarstw rolnych przed rokiem 2001 oraz dział spadku.
Mianowicie na jakiej podstawie sąd okresla co jest gospodarstwem rolnym i czy była prowadzona na nim produkcja rolna (bo to chyba decyduje że gospodarstwo przypadnie jednej osobie?) Więc jak to ma byc zrobione aby gospodarstwo zostało równo podzielone a nie trafiło do jednej osoby. dodam że w dniu otwarcia spadku na gospodarstwie nie byłą prowadzona żadna produkcja rolna czy tez zwierzęca aby parę kur i przydomowy ogródek(chyba tego nie mozna nazwać produkcja rolną?).
Pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
dział spadku
witam.prowadzony jest sadowy dzial spadku ,zostal powolany biegly do wyceny nieruchomosci zadna ze stron nie wnosila sprzeciwu.za tydzien kolejna sprawa na ktorej beda liczone naklady na ktore wczesniej wyrazilam zgode.moj problem polega na tym iz nie zamieszkuje nieruchomosci a mam ponosic oplaty zwiazane z ogrzewaniem nieruchomosci poniewaz budynek musi byc utrzymany w okresie zimowym nie mniej nizw 15 stopniach.nie mieszkam w nieruchomosci nie mam do niej dostepu.slyszalam ze moge wnioskowac o wynagrodzenie z tytulu kozystania z nieruchomosci ponad swoj udzial?
tylko nie mam pojecia czy moge wystapic z tym teraz ? jak taki wniosek ma wygladac co zawierac? dodam iz jestem posiadaczem 1/4 czesci nieruchomosci a matka 3/4 oprocz matki zamieszkuje tam moj brat ktory niema nic wspolnego ze spadkiem.spadek nabylam w 2005 roku.bardzo prosze o rady za tydzien sprawa dziekuje
Odpowiedzi: 0
W SPADKU NIERUCHOMOŚĆ I GRUNT,..POMOCY!:(
Witam,
jestem po rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku, czekam na uprawomocnienie wyroku.

Ja z bratem otrzymaliśmy razem 1/3 spadku po dziadkach (otrzymalismy część, która należała się naszemu zmarłemu ojcu, ponieważ on zmarł wcześniej, przed rodzicami).

W skład spadku wchodzi dom z ziemią, na której stoi.

Proszę o pomoc i odpowiedz na pytania:
1) rozumiem, że teraz albo dogadamy się z pozostałymi spadkobiercami i podpiszemy umowę u notariusza, albo złozymy sprawę do sądu o dział spadku?

2)w odziedziczonej nieruchomosci mieszka od lat wujek, jeden ze spadkobierców wiec chcialabym, żeby nas spłacił, a nieruchomosc zapisał na siebie. Można to napisać wprost we wniosku o dział spadku? I kto ponosi koszt wniesienia wniosku oraz kosztów postępowania?

3)a jeśli wujek będzie się upierał, ze nie chce nas splacic bo go nie stac i mozemy sobie przyjsc i mieszkac (oczywiscie to niemożliwe, bo psychicznie byśmy się wyniszczyli) to jak mozna rozwiązać taki problem?

3)we wniosku o dział spadku nalezy okreslic skladniki majatku i ich wartosc rynkową, proszę o info skąd mam wiedzieć jaka jest wartosc rynkowa? Muszę oplacic rzeczoznawcę na wlasną rekę? Czy sąd zleci wycenę a ja wpiszę tylko dane nieruchomosci i gruntu?
I kto ponosi za to koszt?
Proszę tez o info, co jest bardziej oplacalne, samemu zaplacic rzeczoznawcy czy jak sąd sam zleci? Czy sądowi rzeczoznawcy nie wyceniają za nisko wartosci nieruchomosci?
Zupełnie nie wiem jak to powinno wyglądać,żeby było najtaniej i najkorzystniej

4)Na infolinii Urzedu Skarbowego uzyskałam info, ze w miesiąc od uprawomocnienia się wyroku o nabycie spadku (pomimo, ze sprawa o dział spadku moze się jeszcze nie odbyć) nalezy zlozyc w US stosowny formularz z info o wartosci rynkowej nieruchomosci i gruntu i wowczas od tego muszę zaplacic podatek? [dziadek zmarl przed rokiem 2007 wiec slyszalam, że nie mogę skorzystac z ulgi]

5)chcialabym szybko i bezpoleśnie otzrymac to co mi się nalezy czy to mozliwe? czuje, ze wujek moze wyskoczyc z argumentami typu, ze remontowal ten dom, utrzymywał,..ale z drugiej strony mieszkał tam, wiec robil to dla siebie, dla swojej korzysci i wygody,..
POMÓZCIE ;(
Odpowiedzi: 0
Podział spadku
Witam!

10 lat temu zmarli moi rodzice. Pozostało po nich mieszkanie, które w wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego dziedziczę ja i moja siostra. Przez pewien czas mieszkaliśmy razem, ale 4 lata temu założyłem własną rodzinę i wyprowadziłem się. Rok później poprosiłem siostrę o podział spadku. Zaproponowałem jej trzy drogi rozwiązania naszego problemu: sprzedaż mieszkania i podział pieniędzy, wykupienie jej udziału przeze mnie lub mojego przez nią.

Siostra wybrała ten ostatni wariant, jednak poprosiła o czas do chwili, aż dostanie podwyżkę. Po blisko roku oczekiwania, dowiedziałem się, że nie będzie w stanie spłacić mnie w całości, więc mogę dostać część pieniędzy teraz, resztę - w bliżej nie określonej przyszłości. W tej sytuacji, ponieważ sam musiałem wynajmować mieszkanie, poprosiłem siostrę o wpłacanie mi pewnej kwoty z tytułu użytkowania mojej części mieszkania.

Tymczasem, jak się okazało, siostra pieniądze, które mi wpłacała traktowała jako częściowy wykup mojego udziału we współwłasnośći mieszkania.

W międzyczasie mieszkanie zostało wycenione przez rzeczoznawcę, Siostra postanowiła kwotę, którą powinna mi zapłacić, pomniejszyć o wpłacone już pieniądze oraz połowę czynszu, który przez te cztery lata płaciła sama.

Moje pytanie brzmi: czy ma prawo żądać ode mnie zwrotu czynszu, w sytuacji kiedy z jej winy sprawa ciągnie się już tak długo? Czy mi przysługuje jakaś forma rekompensaty za koszta poniesione przez konieczność wynajmowania w tym czasie mieszkania?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 8
Problem z rozliczeniem spadku
Witam, 2 lata temu otrzymałyśmy z siostrą w spadku mieszkanie po naszej matce. Jesteśmy jedynymi spadkobierczyniami. Ja od początku nie wyrażałam chęci zamieszkania w tym mieszkaniu, ani przejęcia, spłacając jednocześnie siostrę. Siostra wstępnie się zdecydował, że mnie spłaci. Ustnie uzgodniliśmy termin 2 lat, jako okres potrzebny siostrze ze zebranie pieniędzy i kwotę do rozliczenia. W tym czasie mieszkanie było wynajmowane osobie trzeciej a zyskami z wynajmu dzieliłyśmy się równo. Obie też równo partycypowałyśmy we wszelkich kosztach remontów i napraw.
Podczas tych 2 lat siostra notorycznie okazywała swoje wahania co do podjętej dycyzjii: raz mówiła, że chce te mieszkanie i mnie spłaci ale aktualnie nie ma pieniędzy, później że sama już nie wie czy chce te mieszkanie. Dodam, że mieszkanie mieści się w dwurodzinnym budynku z osobnymi KW na mieszkania oraz z niepodzielonymi dotąd częściami wspólnymi: ogród, klatka schodowa, strych, piwnica. Ponieważ to siostra chciała to mieszkanie, ona prowadziła rozmowy z sąsiadką o zgodny podział tych części wspólnych. Ja w to nie ingerowałam, bo nie chciałam tam mieszkać, podzielając propozycję siostry. Ponieważ nie doszło do zgodnego podziału części wspólnych sąsiadka wniosła sprawę do sądu o podział tychże części wspólnych nieruchomości. Sprawa ta toczy się już od 9 miesięcy- bez perspektyw na szybkie i polubowne rozwiązanie. Siostra i sąsiadka są osobami konfliktowymi i nie mogą dojść do porozumienia. Na próby rozmów z siostrą o zbliżającym się terminie (umowa słowna między nami sprzed 2 lat), siostra poinformowała mnie aktualnie, że do czasu zakończenia się sprawy w sądzie z sąsiadką nie podejmie żadnych decyzji. Jestem już zmęczona całą tą sytuacją. Przez to wszystko popadłam też w konflikt z siostrą, gdyż czuję, że specjalnie przedłuża termin rozliczenia się ze mną i patrzy tylko na swoje korzyści . A ja już nie chcę ponosić kosztów związanych z utrzymaniem tego mieszkania. Chcąc zmusić siostrę do sfinalizowania rozliczenia ze mną. Podjęłam decyzję o nie wynajmowaniu mieszkania na kolejny okres. Siostra zagroziła mi, że pozbawiam ją dochodów z wynajmu i i tak wynajmie swoją część tego mieszkania (a nie ma prawnego podziału między nami tego mieszkania) - czy może to zrobić?
Stąd moja prośba o wskazanie sposobu zmuszenia siostry do podjęcia ostatecznej i wiążącej decyzji: spłata mnie lub sprzedaż osobie trzeciej i podział pieniędzmi.
Mam jeszcze pytanie, czy możliwa jest sprzedaż mieszkania osobie trzeciej w sytuacji trwania w sądzie sprawy o podział wspomnianych części wspólnych.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Podział spadku i zniesienie współwłasności
Pokrótce przedstawię istniejącą sytuację:
W wyniku postępowania sądowego zostało stwierdzone nabycie spadku. 1/2 moja matka i 1/2 jej siostra. Spadkiem objęte jest: grunt, dom mieszkalny (suterena, parter, piętro, strych nieużytkowy) z dwiema szopami. W KW ujawnione są już ww. osoby. Zostało poddane dyskusji, jak się podzielić. W obecnej chwili w ww. budynku mieszkalnym mieszka siostra mojej matki. Do smierci mojej babci zajmowała I piętro. Po śmierci mojej babci zajęła samowolnie parter. Co do podziału- siostra mojej matki wiecznie się zastanawia, więc moja matka chce wystapić do sądu o podział.
Moje pytanie:
Rozumiem, że w przypadku pozwu o dział spadku można załączyć własną propozycję podziału. Czy ustalony podział staje się tylko i wyłącznie własnością poszczególnych spadkobierców (zapis w KW co wchodzi w zakres)? Czy nalezy wykonać wyodrębnienie lokalu?
Ostatni post Odpowiedzi: 4
podzial majatku i dzial spadku
Witam serdecznie. Moja sytuacja przedstawia się następująco. Mama zmarła 10 lat temu. Była przeprowadzana tylko sprawa spadkowa. Ponieważ mam trzy siostry i tatę /żyjącego/, każdemu należy się po ¼. Obecnie mój tata chce sprzedać dom, w KW i i we wszystkich dokumentach figuruje tylko on ale budowali i dorabiali się razem z mamą. Moje siostry chcą wnieść do sądu sprawę o podział majątku i dział spadku po mamie /chyba tak to się nazywa...?/. Czy tata może w tym samym czasie sprzedać dom? Czy jeśli nie spłaci mnie po sprzedaży domu to czy nie będzie za późno abym i ja poszła do sądu? Na razie nie chcę tego robić gdyż żyję z tatą w zgodzie, moje siostry nie, ale ze względu że mój tata lubi często zmieniać zdanie to boję się że zostanę na lodzie. W związku z tym mam też pytanie czy jest możliwa sprawa w sądzie o nieruchomość, która jest w trakcie sprzedaży lub została sprzedana? Dodam jeszcze że mój tata jest obecnie żonaty stąd wynikają nasze obawy. Bardzo proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź… Jeśli napisałam w złym temacie, przepraszam
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Dział spadku
Witam! Przedstawię to tak: Babcia chce abym wraz z moim mężem była właścicielem jej posiadłość.Jej mąż nie żyje i ma piątkę dzieci z czego jedno dziecko nie żyje. Będąc w sadzie zobaczyć księgę wieczystą, usłyszałam,że będzie musiała być sprawa w sądzie żeby jej (babci) dzieci się zrzekły domu na moją rzecz.Czy taka rozprawa jest konieczna czy wystarczą powiadomienia i podpisy? Co znaczy że każda strona aktu kosztuje 150zl?Czy długo się czeka na taką rozprawę? Co się stanie jak jedno z dzieci się nie zrzeknie?
Będę wdzięczna za odpowiedz i pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podział spadku
Witam,

Sprawa dotyczy podziału spadku po matce.

w wyniku postępowania o nabycie spadku spadek po 1/3 otrzymali
maż zmarłej i dwojka synow

w sklad spadku wchodzi polowa prawa do lokalu mieszkalnego. (druga polowa nalezy do żyjącego męża)

chcielibyśmy aby cale mieszkanie należało do ojca.

jeden syn nie chce żadnej spłaty natomiast drugi oczekuje określonej kwoty.

Kwota ta jednak stanowi około 60% tej która by należała się przy ustaleniu wartości rynkowej.


Czy możemy wnieść do sądu o zgodny podział spadku i określić, że całość przypada ojcu, jeden syn nie chce nic natomiast drugi otrzyma okreslona splate?

Jaką wartość mieszkania należy podać w takim wniosku ? Rynkową czy ustaloną do tej spłaty ?

Czy sąd może zwiększyć kwotę spłaty pomimo zgody tej osoby na niższą kwotę ?

z gory dziekuje za odpowiedz
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek do wuju
Zmarł mój wujek (brat mojego dziadka) Wcześniej zmarła jego żona i jedyny syn który był kawalerem, rodzice również nie żyją. Ze strony wuja został tylko jego jedyny brat(mój dziadek), a ze strony zmarłej żony wuja jej siostra i 2 córki po również jej zmarłym bracie. Wujo przed śmiercią sporządził testament w którym wszystko zapisał ludziom spoza rodziny. Czy mojemu dziadkowi jako najbliższej rodzinie zmarłego należą się jakieś pieniądze ze spadku? pomimo tego, że został pominięty w testamencie? Jak w ogolę będzie wygladała taka rozprawa sądowa? czy po odczytaniu testamentu będzie można ubiegac się o zachowek? Dziadek jest w podeszłym wieku i nie będzie mógł uczestniczyc w rozprawie czy w takiej sytuacji będzie można wyznaczyc kogoś z rodziny (np. poprzez napisanie oświadczenia przy notariuszu) żeby zamiast dziadka wziął udział w rozprawie?
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Odpowiedź na wniosek o dział spadku
Witam.
Mam pytanie czy jest moze cos takiego jak wzór odpowiedzi na wniosek o dział spadku, tzn jeśli dostalismy wniosek o dział spadku z którym się nie zgadzamy tzn z zaproponowanym podziałem i wnioskami tam zawartymi. I jak takie pismo sporządzić.
Dziekuje za odpowiedź i Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 3
zapytanie o podział działki
Witam,


bardzo proszę o odpowiedz: chcialabym przeprowadzic postepowanie spadkowe dla 2 osob i nie wiem co bedzie korzystne jesli majac dzielke o wielkości 23 ary podziele ja po polowie dla kazdego uczestnika postepowania czy lepiej gdy ta dzialka rolna bedzie przepisana na 1 uczestnika. Wazne informacja ze po podziale spadkowym dzialka pewnie pojdzie na sprzedaz.


Z gory dziekuje
Pozdrawiam serdecznie
Ostatni post Odpowiedzi: 3
dzial spadku
Czy sad w postepowaniu o dzial spadku moze wydac zabezpieczenie z art.730 ?
Strona przeciwna powoluje sie na art.688 kc w zwiazku z art.618 ∫1 oraz unormowaniem w art. 680-689 i jeszce ze do dzialu spadku stosuje sie przepisy o zniesienie wspolwlasnosci w zwiazku z tym sad w tym postepowaniu rozstrzyga wzajemne roszczenia z tytulu posiadania rzeczy a tym samym nie jest mozliwe stosowanie przepisow ogolnych dotyczacych miedzy innymi zabezpieczania roszczenia :-( Czy powolywanie sie na te art. ma jakis sens ? Czy moge wniesc o zabezpieczenie moich praw do mieszkania zapisowego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Problem z podziałm spadku
Witam mam pytanie , parę lat rtemu zmarł mój tata , w postępowaniu spadkowym sąd uznał że dziedziczymy we trzy tz. ja , moja siostra i moja mama . Umówiłyśmy sie że moja siostra dostanie do ( z lat 70 XX wieku po częsciowym remonci : nowe okna , kanalizacja , centralne na gaz) , ja w zamian za zrzeczenie sie części domu sprzedałam działki rolne za 35 tyś. . Do podziału zostało 80 arów działek częściowo budowlanych (na pozostałych można uzyskać warunki zabudowy). Moja mama stwierdziła że rezygnuje ze swojej części działek na naszą korzyść - będzie mieszkać w domu w którym mieszkają obecnie z siostrą a jej część domu przejdzie na moją siostrę . Ustaliłyśmy że te 80 arów podzielimy na pół po 40 na każdą z nas czyli siostra dostanie dom z 20 ar. działką i jeszcze 20 arów innej działki a ja stodołę z działką około 40 arów . Teraz siostra zmieniła zdanie i uważa że ja powinnam dostać 30 arów bez wspomnianej stodoły bo ona ma 2 dzieci i należy jej się więcej a w dodatku wzięłam pieniądze z asprzedane pola orne , ja się z tym nie zgadzam . Co robić ? Proszę o radę i ocenę sytuacji może to ja się mylę?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Koszt działu spadku.
Jakie są opłaty od sprawy o dział spadku? Czy taniej jest przeprowadzić dział spadku w sądzie czy też u notariusza? Zaznaczę, że w mojej rodzinie panuje zgoda co do sposobu działu spadku. Chcemy tą sprawę załatwić szybko i jak najtaniej.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Problemy ze spadkiem
Witam, jest to mój pierwszy post tutaj, (choć często czytam to forum gdy potrzebuję treściwych informacji prawnych) więc proszę wybaczyć jeśli zamieściłem go w złym dziale.

Mój problem polega na tym, że po śmierci mojej siostry odziedziczyłem po niej połowę jednego mieszkania i jedną czwartą drugiego. Siostra była bezdzietna i jej jedyną rodziną jestem ja i jej mąż, który ma prawo do drugiej połowy jednego mieszkania i trzech czwartych drugiego. Maż jej, mój szwagier mieszka w jednym mieszkaniu a w drugim mieszkaniu nikt nie mieszka. Chciałem więc pójść na ugodę i zaproponowałem mu żeby wybrał mieszkanie które mu bardziej odpowiada a drugie mieszkanie chcę spłacić. Szwagier przystał na tą propozycję, i zgadzał się z nią do ostatnich chwil przed rozprawą w sądzie. Po czym przed sądem zmienił zdanie i powiedział, że chce oba. No cóż rozprawa zamiast szybką ugodą skończyła tym że mieliśmy się między sobą dogadać.

Szwagier zdecydował, że chce oba mieszkania i to on mnie z nich spłaci. Przystałem na to i umówiliśmy się na spotkanie u notariusza. Na tym skończyła się współpraca z jego strony. Od śmierci siostry minął już prawie rok. W tym czasie próby dogadania się ze szwagrem spełzały na niczym, a od kilku miesięcy szwagier nie odbiera w ogóle telefonów. Ostatnim razem jak z nim rozmawiałem twierdził, że płaci czynsze ze obydwa mieszkania (ja nie mam kluczy do nich więc nie wiem co się dokładnie w nich dzieje). Chcąc popchnąć sprawę do przodu poszedłem do administracji najpierw jednego potem drugiego mieszkania, tam okazało się, że zapewnienia szwagra okazały się kłamstwem i już prawie rok nie płaci czynszu ani rachunków, wszystkie listy i ponaglenia wracają z powrotem do administracji. Jedno mieszkanie jest zadłużone na chwilę obecną kwotą ok. 5000zl a drugie ponad 1000zł. Dowiedziawszy się o tym zjawiłem się najpierw przed drzwiami jednego a potem drugiego mieszkania, ale bezowocnie bo nikt mi nie otworzył. Telefonowanie też nie daje skutków, szwagier raz odebrał ale słysząc mój głos odłożył słuchawkę.

[b]I tu mam prośbę do was, co mam w takiej sytuacji zrobić? Co zrobić z tymi długami, one ciągle rosną.. czy ja będę dziedziczył również długi za to, że on nie płaci rachunków, pomimo, że nie mieszkam w żadnym z tych mieszkań i nie mam z nich żadnych korzyści?[/b] Mam dość szarpania sobie nerwów, a na żadną ugodę czy chociażby kontakt jak widać nie mam co liczyć.. czy jest jakiś sposób czy po prostu trzeba założyć sprawę w sądzie?

Jeszcze jedna kwestia też mnie zastanawia, może to dziwne zabrzmi, ale czy to coś może pomóc, że mój szwagier nie jest całkiem normalny.. bo kto normalny kto ma emeryturę i stać go na życie większość czasu spędza szperając po śmietnikach i znosząc starą makulaturę, ubrania itp. które w tym momencie zajmują 90% przestrzeni mieszkania.. czy można go jakoś ubezwłasnowolnić, żeby ten spadek przeszedł na kogoś z jego najbliższej rodziny, na kogoś z kim można normalnie się dogadać.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wiesław
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 6 - 7 - 8 - 9 - 10


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama