Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Testament.  »  Testament własnoręczny.
Sfałszowany testament - grafolog
Witam,

jestem dyplomowanym grafologiem (z wykształcenia psychologiem), z ponad 10-letnią praktyką zawodową.

Jeśli będziecie mieli Państwo problemy ze sfałszowanymi podpisami czy też pismem, w przypadku np. testamentów, faktur, pism urzędowych oraz innych, zapraszam serdecznie do kontaktu, postaram się pomóc tu na forum, albo podczas dalszej współpracy.Agnieszka Kazimierska
Ostatni post Odpowiedzi: 1
kilka testamentów
witam, proszę o info jak podejść do poniższego tematu.

zmarła ciotka
5 lat temu sporządziła notarialnie testament, ale spadkobiorca nie dożył otwarcia testamentu, więc testament traci ważność, tak?

w zeszłym roku sporządziła własnoręcznie dwa testamenty
w pierwszym (z wcześniejszą datą) do "całości spadku" powołała pana X
w drugim (z późniejszą datą) NIE odwołując poprzedniego zapisała "cały majątek" panu Y

jestem w posiadaniu odpisu testamentu notarialnego, jak również tego własnoręcznego z późniejszą datą.

Co powiniennem zrobić z oboma dokumentami?
Oraz czy pan X, który nie wie o sporządzeniu ostatniego testamentu na pana Y, nie namiesza w temacie? dodam jeszcze, że nie mam jak uzyskać aktu zgonu ciotki.
Odpowiedzi: 0
Testament sporządzony przez dwie osoby.
Moi rodzice napisali wspólny testament, w którym powołują do spadku siebie nawzajem, a na wypadek gdyby któreś nie żyło, powołali mnie.
Mój brat mówi mi, że on również będzie dziedziczył, bo testament pozostawiony przez rodziców jest nieważny. Byłam u prawnika i powiedział, że ten testament jest ważny i żebym się nie martwiła. No ale po tym co mi powiedział brat to się martwię.
Ostatni post Odpowiedzi: 7
Czy testament jest ważny ? Co z zachówkiem ?
Witam,

Mój dziadek w 1998 r. spisał testament odręcznie w towarzystwie dwóch świadków (jeden z nich już niestety nie żyje - czy to ma jakiś wpływ na ważność testamentu ?). W testamencie jako osobę dziedziczącą mieszkanie wskazał jedynie mnie, następnie dodał zapis że jeżeli mieszkanie będę chciała sprzedać to pieniądze ze sprzedaży należy podzielić między mnie, moją mamę (była synowa - mój ojciec nie żyje) i wujka (alkoholik, który w ogóle nie interesuje się stanem zdrowia dziadka itp.). Proszę o wiadomość czy będę jedyną osobą dziedziczącą jeżeli nie mam planów sprzedaży mieszkania ? Jak ewentualnie mogę się zabezpieczyć abym była jedynym spadkobiorcą ? Proszę o pomoc.

Czytałam o czymś takim jak zachówek, że wujek mimo zapisu w testamencie może ubiegać się o zachówek - jednak znalazłam informację, iż może być pozbawiony możliwości ubiegania się o zachówek, gdy jest alkoholikiem (udokumentowany medycznie przypadek - niestety pije dalej).

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam !
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek dla kota
Witam,

Chciałbym żeby spadek po mnie otrzymał mój kot. Co powinienem zrobić? Ustanowić dla niego fundację czy jest jakieś rozwiązanie w prawie polskim?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
WYŁUDZENIE TESTAMENTU!!! PILNE
WITAM. Bardzo proszę o jakąś porade. Przedstawie swoją sytuacje jak najaśniej.
Mąż odziedziczył spadek po wujku( wcześniej przed śmiercia jego ojciec mu zapisał 1/32), teraz umarł wujek. Sprawa dotyczy wyludzenia testamentu przez listonosza. Wujek był alkoholikiem, nie trzeźwiał odkąd pamietam. w chwili śmierci otrzymaliśmy kopie testamentu i listonosza. Domaga sie od nas platy swej części poniewaz jest on w posiadaniu 3/4 całości. Mam pytanie czy można podac go do prokuratury o wyłudzenie przed wszczęciem sprawy o podważenie testamentu. Czy to nam nie zaszkodzi w tracie sprawy. Dodam , że nieruchomość przypomina wysypisko śmieci a listonosz oficjalnie stwierdził , że rzekomo przyjął testament bo dlaczego mialby tego nie zrobić skoro daje mu sie pieniądze. On tego nie chce ale rząda dużej sumy. samo zrzeczenie nic nam nie daje mamy dziecko, a po zrzeceniu dlugi przejdą na nia jak osiągnie wiek pełnoletności.
DRUgie pytanie czy firma windykacyjna mogła by przyjąc od nas taką cześć spadku, ponieważ nie chcemy nic z tego a listonosz rowniez nie chce naszej czesci tylko rzada gotówki.
TRZECIE pytanie czy można się zrzec na państwo , dokładnie umkło mi jak to się nazywa. BARDZO PROSZE O JAKĄ KOLWIEK PODPOWIEDŹ
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Inne testamenty
Czy można się dowiedzieć w jaki sposób sprawdzić, czy dana osoba nie pozostawiła po sobie innych testamentów?
Odpowiedzi: 0
skradziony testament
Witam

Kilka tygodni temu zmarł mój ukochany dziadek. Przez ostatnie lata, kiedy zdrowie odmawiało mu posłuszeństwa bardzo się nim opiekowałam. Dziadek wszystkim mówił o tym, że jestem mu bardzo bliska i ze on po śmierci chciałby mi przekazać pewną spora sumę pieniędzy. Dziadek miał bardzo wysoką emeryturę i co miesiąc sporo odkładał. Wielokrotnie o swoim postanowieniu mówił swoim dzieciom. Pewnego dnia pokazał mi własnoręcznie spisany testament w zeszycie, gdzie opisuje swoją wolę. Poinformował mnie, że pieniądze od dawna oszczędza i trzyma je w domu. Poinformował mnie również, że po jego śmierci jego córka (moja ciotka), która o wszystkim wie, przekaże mi testament wraz z pieniędzmi.

Po śmierci dziadka, zapytałam moja ciotkę o testament i pieniądze. Ona udała zaskoczoną i stwierdziła, ze nic na ten temat nie wie. Kilka dni potem dowiedziałam się, ze ciotka wraz z męzem udala się do mieszkania dziadka (gdy ten byl w szpitalu) i przez cały dzień szukała czegos w jego mieszkaniu.

Wczoraj odnalazłam zeszyt w którym dziadek spisał swoją ostatnia wolę, dotyczaca spadku i organizacji pogrzebu, niestety kartka gdzie byl zapis zwiazany ze spadkiem, jest w 3/4 wycięta z zeszytu.

O tym ze dziadek chciał mi przekazać sporą sume pieniedzy wie sporo osób, wiec świadkowie są, nie mam jednak żadnego dowodu, że spadek i pieniądze kiedykolwiek istniały.

Bardzo proszę o opinię, czy z tej sytuacji jest jakies wyjście?
Odpowiedzi: 0
testament
maz zoztawil testament z wydziedziczeniem dzieci.a teraz dzieci domagaja sie dziedziczenia ustawowego ,poniewarz stwierdzili ze maz byl nie poczytalny jak pisal testament.czy moga podwarzyc ten testament pisany na 2 miesiace przed smiercia
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament allograficzny.
Podważenie testamentu allograficznego.
Czy taki testament allograficzny można w jakiś sposób podważyć?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Jak napisać Testament allograficzny.
Witam

w jaki sposób można napisać Testament allograficzny.
Jakie cechy taki testament musi mieć?
Czym się wyróżniać aby nie zostać podważony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Co to jest testament allograficzny.
Co to jest testament allograficzny? Moja ciotka zmarła. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku napisano, że ciotka pozostawiła taki testament.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testamenty szczególne.
Testament ustny.
Słyszałem, że można sporządzić testament ustny i że taki testament jest tak samo ważny jak na przykład testament notarialny. Czy to prawda?
Chodzi o to, że mój dziadek od dawna powtarzał przy wielu osobach, że chciałby aby jego majątek przypadł mi. Jednak nie sporządził żadnego testamentu. Czy mogę do sądu wezwać te osoby którym mówił, że chce bym to ja był jedynym spadkobiercą i czy na podstawie zeznań tych świadków sąd mógłby orzec, że to ja dziedziczę?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej
witam jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej babci wykupiłem mieszkanie babci od spółdzielni spłaciłem długi i remontuje kapitalnie to mieszkanie babcia jest obecnie w ośrodku opiekuńczym który jej załatwiłem ponosząc duże koszty jeżeli zapewnię babci dożywotnią możliwość mieszkania i opiekę jest możliwość zapisania tego mieszkania na mnie w testamencie albo jako darowiznę czy możę umowa o dożywocie bedzie ok jestem tam zameldowany na bieżąco opłacam rachunki dziekuję za pomoc pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem z mieszkaniem !!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Odpowiedzi: 0

Testament.  »  Nieważność testamentu.
testment
jestem spadkobierca mojego meza odbyla sie sprawa nabycia spadku w sadzie.w testamecie jest wydziedziczenie curki mojego meza z pierwszego malzenstwa. corka napisala odwolanie od wydziedziczenia.poniewarz nie zgadza sie z decyzja ze jest wydziedziczona.czy ma ona prawo domagac sie zachowku jezeli nie utrzymywala kontaktuw z ojcem kiedy chorowal dlatego maz ja wydziedziczyl w testamecie.chce ona podwarzyc testament twierdzac ze byl napisany pod moim wplywem.dodam ze nie lubimy sie zbytnio.jak dlugo moze to trwac
Ostatni post Odpowiedzi: 7
Skutki niewazności testamentu
Mam pytanie otóż jakie są skutki stwierdzenia przez sąd nieważności testamentu? Wiem,ze głównym skutkiem jest bezskuteczność wszelkich postanowień zawartych w testamencie i może dojść do zmiany źródła z powołania do spadku z testamentowego na ustawowe jeżeli nie ma innego testamentu. Czy to wszystkie skutki? Czy jako skutek unieważnienia testamentu można uznać powrót przedmiotu zapisu windykacyjnego do majątku spadkowego? Czy w stosunku do spadkobierców testamentowych, którzy byli powołani w nieważnym testamencie znajda zastosowanie art. 1028 i 1029 KC?
Odpowiedzi: 0
Czy ubezwłasnowolniony może sporządzić testament?
Moja siostra jest ubezwłasnowolniona częściowo. Czy może ona sporządzić testament, w którym do spadku powoła wyłącznie mnie - jej kuratora?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Odwołanie i zmiana testamentu.
Jak nie płacić za pogrzeb ojca?
Witam. Mam taki problem. Jak kojarzę to nie można zrzec się ojca, a można nie płacić za jego pogrzeb?

Ojciec zrobił Testament że ja i siostra dostaniemy wszystko po połowie... ale jak umrze z przyczyn naturalnych.
Jak będzie to "morderstwo" jak to on powiedział, lub wypadek to wszystko przejmie KOŚCIÓŁ.

Ja nie chcę w takim razie nic... żadnego spadku. Nie chcę mieć z nim nic wspólnego.

Skoro przykładowo wyjdzie na pasy i walnie do samochód... a ja nawet na pochówek nie będę miał.

Co zrobić w tym przypadku? żeby siostra nie wytoczyła mi sprawy o zwrot połowy zachowku?
Odpowiedzi: 0
testament
Witam wszystkich,
potrzebuję porady prawnika w sprawie testamentu, który pozostawił po sobie mój dziadek. Według zapisu w testamencie cały majątek dziedziczy jego żona. Jest to dość duży majątek, w które skład wchodzi mieszkanie, jacht i samochód. Ważne również, że dziadek pozostawił na koncie pieniądze, które jego żona już przelała na inne bądź wydała. Czy jest szansa że dzieci dziadka (miał on córkę i syna) otrzymają jakiekolwiek pieniądze z tego spadku? I czy da się udowodnić, że żona sprzedała część majątku bądź przelała kwoty na inne konta? Bardzo proszę o pomoc co z tym zrobić.
Odpowiedzi: 0
ubezwlasnowolnienie
babcia z dziadkiem sa wspolwlascicielami domu w ktorym mieszkaja. dziadek jest ubezwlasnowolniony i ma opiekuna prawnego. babcia opiekuje sie chorym dziadkiem z ktorym mieszka sama. jest jest coraz ciezej. zaopiekowac powinna sie nimi wnuczka ktorej i babcia i dziadek(przed ubezwlasnowolnieniem)zapisali w testamencie. jednak ona jest za granica i nie chce wrocic do polski by pomoc dziadkom. Babcia potrzebuje pomocy cala dobe.
jednak problem tkwi w tym ze nikt nie chce zamieszkac z nimi poniewaz dom babci i dziadka trzeba byloby najpierw wyremontowac bo przez wile lat gora domu nie byla w ogole uzywana.
jednak nikt nie chce angazowac sie w to finansowo bo dom i tak ostatecznie trafi w rece wnuczki.
stad moje pytania:
1. czy w takiej sytuacji inna wnuczka ktora podjelaby sie opieki nad dziadkami, mogla by w jakikolwiek sposob zostac wlascicielem tego domu- w zamian za opieke?np odkupic ten dom po nizszej cenie w zamian za opieke?
2. wiem ze jesli opiekun prawny uzyska zgode sadu na sprzedaz domu to mozna dom sprzedac-babcia sie godzi na wszystko byle by ktos z nia zamieszkal-a za uzyskane ze sprzedazy pieniadze kupic mieszkanie ktore byloby wlasnoscia wnuczki ktora sie nimi zajmie?
mieszkanie byloby "zaplata" za dozywotnia opieke.

glownie chodzi mi o to jak rozwiazac ta sytuacje zeby ktos moglby z babcia zamieszkac, a w zamian otrzymalby jakies korzysci finansowe.
prawda jest taka ze obecnie nikt nie poczuwa sie do pomocy poniewaz kazdy wskazuje na wnuczke ktora miala sie nimi opiekowac w zamian za dom
testamentu dziadka nie mozna zmienic ze wzgledu na ubezwlasnowolnienie dlatego szukamy innego wyjscia z tej sytuacji

jest to dla mnie bardzo wazna sprawa i z gory dziekuje za odpowiedz
Ostatni post Odpowiedzi: 3
PROBLEM Z MIESZKANIEM BABCI !!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Odwolanie testamentu
Witam mam jak sadze dosyc nie typowe pytanie a mianowicie. Moja babcia gdy zyla zapisala w testamecie ze gdy skoncze 18 lat dostane mieszkanie po niej i tu pojawia sie problem 18 lat skoncze za 6 miesiecy a do tego czasu mieszkaniem opiekowac sie ma moja druga babcia ale od kilku dni moja rodzinka (mama i tata) twierdza maja zamiar sprzedac to mieszkanie i kazali babci oddac dokumenty nie zgodzila sie i powiedziala ze w testamecie jest wyraznie napisane czyje jest to mieszkanie oni odpowiadaja ze i tak sprzedadza te mieszkanie bo zmienia testament zmarlej babci. Czy jest mozliwe aby moi rodzice mogli zmienic testament tak aby mogli sprzedac mieszkanie mimo to ze babcia nie zyje a mieszkanie jest na mnie zapisane ? Prosze o dokladna odpowiedz bo coraz bardziej im odbija na punkcie pieniedzy. Tak bardzo ze chcieli zeby moj chlopak zapisal na wszelki wypadek swoje mieszkanie na nich a oni mu pomoga na szczescie jest dosyc bystry i powiedzial stanowczo nie
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Jak zmienić testament?
Kilka lat temu sporządziłam testament w którym powołałam do spadku swojego bratanka. Jednak wyszłam za mąż i chciałabym, aby spadek po mnie odziedziczył mój mąż, a gdyby on nie żył w chwili mojej śmierci to bratanek.
Testament został spisany u notariusza. Jak odwołać poprzedni testament? Czy muszę to zrobić u notariusza?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - procedura.
Przepisanie spadku, jaka procedura i opłaty
Dzień dobry. Mam prośbę o pomoc w sprawie nabycia spadku. Sytuacja wygląda następująco. Do przepisania jest dom z działką, który miał dwóch współwłaścicieli - mojego dziadka, oraz babcię. Babcia nadal żyje i nalega abym załatwił sprawę przepisania całości na mnie. No więc precyzując - dziadek z babcią byli współwłaścicielami, dziadek umarł w 2006 r., lecz napisał testament notarialnie. W tym testamencie opisał że wszystko chce przekazać właśnie mnie. Babcia z dziadkiem mają dwie córki, jednakże obie się godzą na przepisanie własności na mnie. Teraz moje pytania - jak wygląda procedura przepisania tego na mnie uwzględniając opisaną przeze mnie sytuację? Jakie opłaty wiążą się z tą procedurą? Ile cały proces może trwać? Jakie dokumenty są potrzebne? Z góry dziękuję za odpowiedź, będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Odpowiedzi: 0
Co się stanie, gdy nikt nie zgłosi chęci do przejęcia spadku
Witam! Moje pytanie dotyczy oczywiście spadku. Babcia mojego męża zmarła 8 miesięcy temu. Miała dwóch synów ( 2 wnuków od jednego syna) i mój mąż jedynak od drugiego syna. Niestety synowie babci ze sobą nie rozmawiają i najprawdopodobniej nic się nie dzieje w sprawie spadku. Czy jest jakiś termin, do którego należy zgłosić chęć przyjęcia spadku? I co się stanie jeżeli żaden z synów tego nie zrobi? I czy jest taka możliwość, że drugi syn przejmie spadek bez wiedzy mojego teścia? Czy jeżeli mój teść nie wyrazi chęci przejęcia spadku to może to zrobić mój mąż?
Dziekuję
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Problem spadkowy.
Pisze w sprawie porady prawnej a wlasciwie pytania odnosnie spadku.
Sprawa jest nastepujaca.Moi rodzice mieli mieszkanie prywatne zapisane na siebie nie sporzadzili zadnego testamentu w razie ewentualnej smierci.
W 2009 roku zmarl moj i w tym wypadku moja mama , ja i moja siostra jestesmy spadkobiorcami.Ja i moja mama jestesmy zameldowane na tym mieszkaniu.Siostra ma inny meldunek jest mezatka i ma dwoje dzieci.Uplynelo juz wiele czasu nic z tym nie robilysmy i tak jakby cicho przyjelysmy ten spadek.Bo w ciagu 6 miesiecy od smierci nikt spadku nie odrzucil.
Mam pytanie czy poswiadczenie dziedziczenia spadku mozna zrobic u notariusza i czy potem moja mama i moja siostra moga nie wiem jak to nazwac zbyc sie spadku na moja osobe.Wiem , ze nie mozna zbyc sie spadku na jakas osobe ale jezeli one by sie zbyly to automatycznie prawa do mieszkania bym przejela ja?Moze to nazywa sie zrzeczenie sie dziedziczenia do prawa spadku?A moze by bylo mozliwe jakby po poswiadczeniu dziedziczenia moja mama i siostra zrobily darowizne udzialu we wspolwlasnosci nieruchomosci?Nie wiem jak to dokladnie nazwac i prosze o porade.
Pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Kogo należy wskazać jako spadkobiercę
Witam, Mam pytanie dotyczące osób które należy wskazać jako spadkobierców ustawowych. Moja siostra nie miała dzieci, jej mąż zmarł przed nią. Nasi rodzice również.
Nas w domu było troje.
1. Moja siostra - po której jest postępowanie, wdowa, bezdzietna.
2. Ja
3. Nasz brat -zmarł przed siostrą, w dacie śmierci pozostawał w związku małżeńskim.
Oni nie mieli razem dzieci, ale jego żona miała dzieci z pierwszego małżeństwa (ich imion nie znam). W tej chwili, nie żyje brat, nie żyje jego żona, nie żyją "ich dzieci", wiem tylko że ich dzieci nie zmarły bezpotomnie.... czy w takim wypadku mam szukać wnuków mojego brata i wskazać ich w postępowaniu spadkowym po siostrze?

Jeśli tak, to w jaki sposób ich odnaleźć skoro nie znam imion ich rodziców.... czy Sąd się tym zajmie zgłaszając wniosek do MSWiA czy może powinnam dać ogłoszenie do Gazety?

Z góry dziękuje za odpowiedź,
Ostatni post Odpowiedzi: 4
kto co dostanie
Witam wszystkich jestem nowy na forum i mam pytanie.
Moj tesciu ma dom po ojcu bedzie robiona sprawa o przydzial spadku do tego sa jeszcze dwie siostry z czego jedna na rozprawie dzialu spadku odda swoja czesc na rzecz brata i siostry,chodzi tutaj o domek rodzinny z dwoma niezaleznymi mieszkaniami i gdzies mi sie obilo o uszy ze sad moze zrobic wspolnote.Moje pytanie jest takie czy idzie i jak zrobic to tak zeby jedna z siostr miala to jedno mieszkanie na siebie gdyz juz obiecala nam je sprzedac.
Ostatni post Odpowiedzi: 4
Dziedziczenie ustawowe - jak daleko
witam,

mam takie pytanie dot. ustalenia kregu spadkobierców ustawowych.
jak wielu nalezy ich wykazac, sytuacja wyglada nastepujaco
spadkodawca zmarł. Niezyje maz, nie ma dzieci, nie zyja rodzice, nie zyje rodzenstwo.

JAK DALEKO SZUKAMY ZSTEPNYCH RODZENSTWA w przypadku gdy poszczególne linie nie zyja?

POZIOM A2 - SYN BRATA/SIOSTRY
POZIOM A3 - WNUK BRATA/SIOSTRY
POZIOM A4 - PRAWNUK BRATA/SIOSTRY
POZIOM A5 - PRA-PRAWNUK BRATA/SIOSTRY
POZIOM AN - PIERWSZY ŻYJACY POTOMEK.... ???


i drugie pytanie

Pan A ozenił sie z Pania B. Nie maja wspolnych dzieci.
Lecz Pani B ma dzieci z pierwszego małzenstwa.
Dwóch synów B1 i B2.

Czy Ci synowie dziedzicza? jak sprawdzic czy powinni dziedziczyc?
czy informacja o ojcu z aktu zgonu wystarczy?


I ostatnie pytanie co jezeli spadkobierca ustawowy zyl w chwili smiercy spadkodawcy, ale zmarł zanim zakonczyło sie postepowanie. Kogo wskazać. co z jego udziałem ?Z góry dziekuje za odpowiedz.
Odpowiedzi: 0
1 - 2 ... 6 - 7 - 8 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi
Support forum phpBB3 Assistant