Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Nabycie spadku.
Nabycie spadku-prośba o pomoc!
Witam!Mój problem polega na tym,iż przyjełam spadek po mojej babci.Oprócz mnie jest jeszcze 3 spadkobierców.Tylko jedna osoba z nich wie co dokładnie wlicza się w mase spadkową i nie chce tego mi ujawnić.Sprawą o przyjęcie spadku zajmował się adwokat ,nie mogła z pewnych przyczyn uczestniczyć w rozprawie.Byłam przekonana że na tej samej sprawie ta osoba ujawni co jest w masie,a jeśli nie sąd nakaże ustalenie masy spadkowej.Tak się jednak nie stało.Nie wiem co mam teraz zrobić.Boję się że mogłam odziedziczyć długi.Jakie powinnam podjąć dalsze kroki.Uprzejmie proszę o pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
dziedziczenie spadku
Witam mój problem polega na spadku rodzinnego mieszkania gdyż właściciele czyli moi dziadkowie umarli.Ostatnia wola żyjącej właścicielki była żeby mieszkanie zostało jej synom z 3 tylko dwóch żyje.jeden jej syn jest w tym mieszkaniu zameldowany drugi w innej miejscowości. jedna sprawa odbyła się za życia właścicielki i nie została dokończona czyli testament i kolejne sprawy sadowe- ponieważ syn jej zameldowany robił problemy żeby donieść dokumenty .i tak o to w ten sposób mieszkanie nie ma właściciela na piśmie...czy jest jakiś sposób żeby osoba trzecia czyli wnuczka doprowadziła sprawę do końca.. w obejściu tego żeby zmusić jednego z braci żeby dał potrzebne dokumenty lub zrezygnował ze swojej części.po jakim czasie gmina jest właścicielem tego mieszkania i czy po jakim czasie od śmierci ostatniego właściciela lub sprawy płaci się podatek od wartości nieruchomości?
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Spadek a US
Witam
Miesiac temu zmarła mi mama która była wspołwłascicielem mieszkania z tata, w zwiazku z tym tato, brat i ja dziedziczymy mieszkanie wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza i tu powstaje pytanie, czy musimy zgłaszac ten fakt do Urzedu Skarbowego? Jezeli tak to kiedy?
Bardzo prosze o pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
wywłaszczenie a spadek
Czy można prowadzić postępowanie wywłaszczeniowe w sprawie budynku-działki, która wchodzi w skład masy spadkowej bez fizycznego podziału na rzecz dwunastu spadkobierców a organ wywłaszczeniowy występuje do dwóch stron natomiast pomija pozostałych dziesięciu. Jakie skutki prawne rodzi wydana decyzja której nie otrzymali wszyscy uprawnieni do jej otrzymania i czy taka decyzja jest zaskarżalna.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Odrzucenie spadku a kredyt
Proszę o pomoc. 2 miesiące temu zmarła moja mama. Spadkobiercami jestem ja, mój ojciec, brat. W skład spadku wchodzą wyłącznie długi tj. kredyty zaciągnięte przez mamę za zgodą ojca (mama była wyłącznym kredytobiorcą, a ojciec jedynie wyraził zgodę na jego zawarcie). Kredyty w większości nie były jednak ubezpieczone. Chcemy wszyscy odrzucić ten spadek. Ze mą i bratem nie ma problemu odrzucamy i nie odpowiadamy za ten dług. Wątpliwa jest dla nas tylko sytuacja ojca. Chcemy go zabezpieczyć. Czy w przypadku odrzucenia przez niego spadku po mamie, bank będzie mógł się domagać od niego zapłaty kredytu albo za pomocą komornika ściągnąć z ich wcześniejszego majątku wspólnego kwotę kredytu??
Wyczytałem, że zgodnie z art. 41 Kodeku rodzinnego Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Ale to chyba nie dotyczy sytuacji odrzucenia spadku.
Sorry prosze admina o przeniesienie do właściwego działu
Ostatni post Odpowiedzi: 1
po ilu latach traci sie wlasnosc mieszkania
witam moja babcia kupila ponad 5o lat temu mieszkanie na wlasnosc .zmarla gdy jej corka miala 3 latka a ojciec zadluzyl nie placac rachunkow gdy zmarl 2 lata pozniej mieszkanie zostalo puste... czy po latach zyjacej corce nalezy sie cos z tego mieszkania czy sa szanse go odzyskania gdyz nie ma rodzenstwa.i nikt nie placil czynszu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Odzyskanie części spadku
Matka moja po śmierci swojego drugiego męża , zrzekła się prawa do jego części majątku . Powodem były długi jakich narobił jej zmarły mąż . Nie wiedząc jaka to jest suma i czy nie będzie jeszcze więcej długów , za podpowiedzią radcy prawnego ze swojej spółdzielni mieszkaniowej , zrzekła się jego części . Jak się pożniej okazało , była to kwota ok. 5 tys zł.
Na skutek wyroku sądu w 2010 roku , miasto przejęło połowę wkładu mieszkaniowego . Mieszkanie jest spółdzielcze - lokatorskie , nie wykupione. Czy jest możliwość odzyskania tej drugiej części ?
Matka moja już nie żyje , a mieszkanie zamieszkuje mój brat. Byłem w urzędzie miasta i tam nie wiedzą co z tym można zrobić , twierdzą , że sprawa jest już zamknięta . Twierdzą , że to spółdzielnia może przyjąć równowartość tej drugiej części , a spółdzielnia , że to należy do miasta . Mieszkanie w tym stanie prawnym nie może być ani zwolnione przez spadkobierców , bo nic nie dostaniemy z wkładu mieszkaniowego , miasto też nie może z tym nic zrobić . Możemy tam mieszkać aż do śmierci , ale co dalej ??
Chciałbym odkupić drugą część od miasta , ale za sumę poniesionych kosztów plus odsetki , biorąc pod uwagę fakt , że cena za jaką przejęto drugą część tego majątku , była rażąco niska . Jakich argumentów można użyć w piśmie do miasta ??
Odpowiedzi: 0
Spadek - rozbieżności - jak jest naprawdę ?
Witam,

Mam następującą sytuację. Kilkanaście lat temu ożeniłem się kobietą (wdową), która ma córkę ze swojego pierwszego małżeństwa. Niestety w zeszłym roku sam zostałem wdowcem, gdyż moja żona umarła. Nie mieliśmy swoich biologicznych dzieci, jedynie "córkę" z pierwszego małżeństwa mojej żony. W chwili obecnej ma ona 30 lat i swoją rodzinę.
Oprócz "córki" mam matkę i siostrę.

Pytanie mam następujące kto dziedziczy mój majątek. Z takim pytaniem udałem się do notariusza, który stwierdził, że "córka" jest moim spadkobiercą. Jednym słowem córka mojej żony, traktowana jest również jako moja biologiczna córka. Moja matka natomiast w przypadku mojej śmierci może wystąpić o zachowek.

Czytając różne materiały wynika natomiast że spadek przypada mojej mamie i siostrze. Proszę o informację i ewentualnie podstawę prawną kto tak naprawę będzie dziedziczył po mnie majątek.

Z góry serdecznie dziękuję.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Spadek czy aby napewno?
WITAM,
sprawa wygląd po krótce następująca.W 1987 zmarł mój Dziadek,n
następnie Babcia po 6 latach wyszła powtórnie za mąż z nowym małżonkiem wspólnie dokonali wykupu mieszkania na prawach własnościowego prawa potwerdzając to aktem notarialnym (wczesniej kiedy żyła z moim rodowitym Dziadkiem takiego wykupu nie mieli mieszkanie było Gminne) W chwili obecnej jej drugi mąż zmarł.Babcia z drugim mężem nie miała dzieci natomiast z pierwszego małżenstwa czykli z moim Dziadkiem miała dwoch synów jeden z synów juz nie żyje po nim pozostaje dwójka dzieci.Zyjący jeden z synów ma zamiar przejąc całość i twierdzi ze skoro brat nie zyje nic nie nalezy siię jego dzieciom czyli mnie i siostrze ponieważ wykup mieszkania nastąpił z drugim juz mezem i w akcie jako właściciele widniej babcia i nie zyjący drugi mąż (który nie miał zadnych dzieci)Czy mam praw z siostra do dziedziczenia części po moim zmarłym ojcu?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam.
Odpowiedzi: 0
Spadek po Ojcu
Witam, mam problem ponieważ nie wiem co mam dalej zrobić. Na początku lat 90 zmarł mój dziadek któy zostawił testament. W testamencie podzielił kilka działek na wsi i dom w miescie na troje dzieci. Jednym ze spadkobierców był mój tata. Tata zmarł kiedy nie byłam pełnoletnia. W ubiegłym roku przeprowadzona została notarialnie sprawa spadkowa po ojcu. Teraz ja jestem prawnym spadkobiercą części Ojca. Moje dane zostały dopisane do KW i zapłaciłam niemały podatek od przyjęcia spadku. Problem polega na tym że dom który stoi na jednej z działek jest zamieszkiwany przez jednego ze spadkobierców. Wstępnie umówiliśmy się że pozostałą część podzielimy miedzy siebie z drugim spadkobiercą. Jak to zrobić? Jakie czynności teraz powinniśmy wykonać?
Ostatni post Odpowiedzi: 4
spadek po dziadku a jego druga żona
Witam.
Dwa dni temu dowiedziałam się o śmierci dziadka ( ojca mojego taty), jego pierwsza żona a matka mojego taty nie żyje. Nie żyje również mój ojciec i jego brat czyli jego jedyni synowie. Dziadek od razu po śmierci babci znalazł sobie kobietę i od tego czasu przestał utrzymywać kontakt ze mną, moim bratem oraz kuzynką ( córką brata mojego ojca ). Wyprowadził się do innego miasta. Wielokrotnie chcieliśmy sie z nim skontaktować ale nas zbywał. Po śmierci dziadka mialam spotkanie z jego kobietą i okazało się, że kilka miesięcy temu wzięli ślub. Chciałabym się dowiedzieć jak teraz będzie wyglądać sprawa spadku, dodam że po śmierci babci nie dostaliśmy od niego nawet złotówki. Poza tym wydaje mi się że ta kobieta wzięła z nim ślub dla majątku ( miał sporo pieniędzy, wysoką emeryture itp). Dodam też, że owa kobieta nie poinformowała nas nawet o chorobie dziadka i o tym że przebywał w szpitalu. Mieszkanie było własnościowe nabyte po ślubie mojej prawdziwej babci i dziadka.

Proszę o odpowiedzi i z góry dziękuję.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
proszę o pomoc-kto i ile dziedziczy
temat jest taki: w 2000r. zmarła moja babcia która była właścicielem trzech działek i domu mieszkalnego. Przed śmiercią została ubezwłasnowolniona przez moją matkę. W lutym 2012r. żona mojego nieżyjącego od kilku lat wójka a zarazem bratowa mojej matki wniosła pozew o podział majątku i 1/2 całości odziedziczyło czworo dzieci brata mojej matki i 1/2 moja matka. mój problem polega na tym że moja matka w 2009r. ponownie wyszła za mąż a w grudniu 2012r. zmarła. Wiem że ja i moja siostra dziedziczymy część po mamie lecz czy jej mąż też wchodzi w podział cześci mojej matki??? Pragnę wnieść do sądu wniosek o podział po zmarłej matce i nie mam pojęcia czy do dokumentów muszę dołączyć inny dokument odnośnie męża mojej mamy... Błagam pomóżcie...
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek po wnuku, siostry mojej babci
Moja babcia miała siostrę, która miała syna, syn miał syna (wnuk siostry babci). Owy wnuk, osoba dorosła popełnił samobójstwo i zostawiła po sobie duże dług w bankach(kredyty). Żyją jego rodzice, moja babcia i jej siostra zmarły, wiem, że rodzice zrzekają się spadku po nim. Kto dziedziczy po nim te długi również wszyscy z lini mojej babci czyli jej dzieci wnuki i prawnuki i praprawnuki, mimo że to dla nas zupełnie obca osoba i to z innej lini?
Proszę o odpowiedź.
Odpowiedzi: 0
Spadek gospodarstwa przed 2001r
Witam chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie gospodarstwo zostało podzielone Po dziadku. W spadku lub kartki z sodu pisało że Babcia dostała 1,2 syn 1,3 córka 1,3 Córka nie miała szkoły rolniczej i dalej coś pisało że Gospodarstwo rolne otrzymują po połowie Zona 1,2 i syn 1,2.... Ale podatki itd przychodziły że tata jest właścicielem jest w 1/3 a babcia 3/4 i nie wiem jak to jest bo teraz babcia zmarła a ciotka obudziła się chce od razu spadek i nie wiem co mamy robić bo gospodarstwo jest dobrze prosperujące i nie wiemy ile jej się należy czy ojciec ma 3/4 gosodarstwa to na pewno ale czy miał po dziadku 1/2 czy 1/3 nie wiemy...
Odpowiedzi: 0
spadek a spłata
zmarł mój ojciec 6 lat temu dopiero w tym roku złożyłam sprawę o nabycie przeze mnie i trzech braci oraz mamy spadku po ojcu postanowieniem sądu mamy każde z dzieci 3/16 a mama 1/4 ale moje pytanie jest następujęce jeżeli dwaj bracia oraz mama chcę zrzec się na najmłodszego brata to czy mnie muszą spłacić czy tylko ten najmłodszy? pozdrawiam
_________________
Justyna
Odpowiedzi: 0
brak spadku. co dalej?
witam. Moj Ojciec zmarl 4 lata temu..nie zostawiajac spadku. Garaz jest na niego zapisany i jest wspolwlascicielem samochodu( Matka wlasciciel). Moj brat( ma wyrok do odsiadki) siedzi wraz Matka za granica. nie mam z nimi kontaktu a tym bardziej nie ma szans na zrobienie jakich kolwiek rozpraw itd. gdy brat nie moze wrocic do polski. Czy jest mozliwosc aby w tej sytuacji przejac samochod i garaz???od 4 lat tylko ja uzytkuje te wszytskie rzeczy.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
komu należy się spadek
opiszę moją sytuację. mój tata w 2000 roku zrzekł się swojej części do domu rodzinnego na rzecz swojej siostry, siostra zmarła w tym roku, była panną z dzieckiem ale dziecko zmarło gdy miało 3 miesiące, z ojcem dziecka nie miała ślubu, brak kontaktu. Rodzice taty i cioci nie żyją. ciocia nie miała innego rodzeństwa. Nie napisała testamentu, bo śmierć nastąpiła nagle.
czy mój tata ma prawo do tego domu rodzinnego, i gdzie należy się udać aby tą sprawę załatwić. ( tata ma 4 dzieci)
Proszę o odpowiedz.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
spadek
...
Ostatni post Odpowiedzi: 2
ziemia po babci
ziemia ok 10 arów została przepisana na siostrę przez babcie... czy mam jakies prawa by połowe ziemi należało do mnie ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Mój spadek z Mamą po ojcu
Witam,moi rodzice mają własnościowe mieszkanie i samochód Jestem jedynym dzieckiem czyli synem.Ale mój ojciec zmarł w szpitalu nagle w lutym.Problem jest taki nie spisał testamentu.Została tylko Mama i ja.Właścicielami mieszkania jest w dużej mierze moja mama a reszta ja.Mama spisała testament z tej reszty na mnie.Czy muszę iśc do notariusza żeby stwierdzić mój spadek po moim ojcu czy do Sądu.Tak samo jest z samochodem,Mama chce sprzedać albo podarować.Tylko nie wiem czy wystarczy notariusz albo Sąd.Wiem ze w Sądzie to trwa długo :( Proszę o odpowiedź
Ostatni post Odpowiedzi: 1
dziedziczenie mieszkania po zmarłej mamie
Chciałam się dowiedzieć w jaki sposób przeprowadzić postępowanie spadkowe. Mama nie zostawiła testamentu, a ja jestem jedynym spadkobiercą. Gdzie powinnam się udać i jakie dokumenty przedstawić? Ile trwa takie postępowanie? Czy będę musiała zapłacić podatek od spadku, z uwagi na to, że posiadam własne mieszkanie?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
w jakiej części dziedziczymy
witam,mam następujący problem ...

Bardzo dawno temu zmarli moi dziadkowie nie pozostawiając testamentu.
Byli to rodzice moje ojca który też zmarł. Teraz nie jest sprawa spadkowa . Proszę powiedzieć w jakiej części będzie sie należało każdemu z nas: jeżeli żyje moja mama(żona mojego ojca), ja (córka) dwie siostry mojego ojca, jedna z sióstr nie żyje (ale żyje jej mąż i dwoje dzieci) i dwóch braci mojego ojca nie żyje(nie mieli żadnej rodzinny) ??
Proszę o pomoc !
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Spadek po rodzicach
Witam,

Mam taki problem,odziedziczyłam mieszkanie po ojcu,i jest ono zapisane wyłącznie na mnie.Teraz pytanie czy jeśli chciała bym je sprzedać muszę dzielić się pieniędzmi z mężem ? .Z mężem nie jestem po rozwodzie.
Odpowiedzi: 0
Zasiedzenie udziału w nieruchomości
Witam
Przejdę do rzeczy:
Spadek gospodarstwo rolne w małżeńskiej wspólności majątkowej.
Matka umiera 1975 r Ojciec 1992
Pozostawiają 3 dzieci
Stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło po obojgu dopiero w 1992
W 2013 zamierzam złożyc wniosek o dział spadku
gospodarstwo rolne od śmierci użytkuje jedno z dzieci ( nie ja)
Czy obecny posiadacz nieruchomości, będacy zarazem współwłaścicielem
i spadkobierca może zasiedziec udziały pozostałego rodzeństwa? (ponoć tak)
Jeśli tak to od kiedy liczyc termin od 1975 w czesci? czy całość 1992??
jaki okres zasiedzenia 20 czy 30 lat?
Czy w momencie jak ojciec żył i mieszkał w gospodarstwie może być liczony termin zasiedzenia?
Z góry dziękuje za pomoc
Odpowiedzi: 0
Spadek po mojej Matce która ma ziemie po pierwszym meżu
Witam Moja matka z pierwszego małżeństwa miała 7 dzieci.po śmierci 1 męża dostała spadek ziemie
Później wyszła za mąż za mojego ojca ( 2 męża) zmieniła nazwisko na takie jakie miał 2 mąż wiec i w akcie notarialnym tez jest nazwisko 2 męża . Z drugiego małżeństwa tylko jestem ja.
I czy teraz po śmierci mojej matki ziemie dziedziczą 7 dzieci z pierwszego małżeństwa z nazwiskiem pierwszego męża czy tylko ja z nazwiskiem takim jak w akcie własności z nazwiskiem 2 męża proszę odpowiedź
Odpowiedzi: 0
spadek po ojcu z USA
witam

moj ojciec (obywatel amerykanski-tylko) zmarl (nowy york). zyl z zona (drugie malzenstwo-nie jestem jej dzieckiem) .tata zostawil testament ,ktorego tresci nie znam.ja mieszkam w Polsce.
z zona ojca nie mam kontaktu (to zla kobieta). jakie sa teraz dzialania prawne odnosnie spadku i testamentu.jaka jest procedura otwarcia testamentu i poinformowania mnie o tym fakcie? po jakim czasie testament sie otwiera? jak sprawdzic czy w testamencie jestem ujety(prawdopodobnie jestem) bardzo prosze o pomoc doswiadczonych veteranow;)
sprawa dotyczy dość pokaznego majątku w milionach $.
z gory dziekuje za wasza wiedze.

[ Dodano: 2013-02-02, 12:37 ]
???
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Jak najkorzystniej uzyskać mieszkanie?
W tym roku kupiłam razem z dziadkami mieszkanie. Mój wkład to 1/3 a dziadków 2/3. ( zapisane w księdze wieczystej). Póki co w mieszkaniu będą mieszkać tylko dziadkowie. Dziadki bardzo chcą, żeby mieszkanie po ich śmierci było tylko moje ( mają dwójkę dzieci). Coś poczytałam o testamencie i o służebności dożywotniego mieszkania. Czy jest jeszcze jakaś inna opcja? Oczywiście chodzi o to, żebym nie musiała po śmierci dziadków z nikim się kłócić o to mieszkanie i nikomu nic spłacać. Czy w rachubę wchodzi opcja sprzedania mi przez dziadków ich 2/3 mieszkania? Jakie rozwiązanie będzie też korzystniejsze cenowo, bo nie mamy dużo pieniążków...Bardzo proszę o poradę.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Prosze o Pomoc!! - ile co i jak ??
Witam


Rodzice mieli dom wraz z sadem oraz dodatkowo dzialke.

Ja mam 2 siostry.

Tato zmarl w 1991 .

Mama zmarla w 2004.

Mama swoja czesc przekazala niby 1 siostrze ( chociaz nie wiem czy bylo to w testamencie zapisane bo nie bylam przy tym czy tylko slownie zrzekla sie na nia)Ile % przysluguje mi spadku?

czy dom , sad i dzialka jest traktowane jako jednosc czy mozna zrzec sie czegos?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Sprzedaż odziedziczonego mieszkania a małoletni spadkobierca
Witam. Bardzo proszę o pomoc.

Otrzymałam po rodzicach mieszkanie własnościowe (wraz z dwójką rodzeństwa i bratanicą, której ojciec zmarł przed naszym ojcem). Bratanica jest niepełnoletnia. Odbyła się już sprawa o podział spadku i każdy z nas otrzymał udział 1/4 mieszkania. Chcemy mieszkanie sprzedać i tu pojawia się wątpliwość. Czy ze względu na to, że udział w spadku ma małoletnia osoba, przed sprzedażą musimy załatwić jeszcze jakieś formalności aby móc mieszkanie sprzedać?
Z góry dziękuję za pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Problem z odrzuceniem spadku przez dziecko!!!
Witam,

Mam następujący problem z WNIOSKIEM o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka:

Sprawa spadkowa dotyczy mojej rodziny ale we wniosku o odrzucenie spadku w imieniu syna muszę podać adres ojca mojego dziecka - nie znam jego adresu, nie jesteśmy razem,płaci alimenty ale w wyciągach bankowych nie widnieje jego adres, tylko imię i nazwisko i tytuł przelewu). Jak to ująć we wniosku, napisać : Uczestnik postępowania..... /imię i nazwisko/, i dodać, : wnioskodawca nie zna adresu uczestnika postępowania, czy jak? Czy Sąd Rodzinny uzna taki wniosek, czy będzie wszczynał postępowanie o ustalenie adresu ojca dziecka? Ile to potrwa? Jeśli przez to sprawa się przedłuży, to minie ustawowe 6 m-cy..:/
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 - 3 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant