Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Zachowek.  »  Postępowanie sądowe w sprawie o zachowek.
Postępowanie o zachowek
Witam mam następujące pytanie: Czy można wypłacić zachowek bez postępowania sadowego?
A jeśli tak to w jaki sposób należy załatwić sprawę wypłacenia zachowku?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testament a zachowek ??!!
Chciałbym prosić o pomoc w związku z zaistniałą sytuacją . Otóż:
Babcia z dziadkiem posiadają trójkę dzieci. W skład ich majątku wchodziło mieszkanie oraz działka około 25 a.
Po śmierci dziadka babcia z własnej woli przepisała mieszkanie na wnuka wujka.
Mieszka jednak z moimi rodzicami (z drugim synem) i w związku z tym chciała przekazać działkę (tj. swoją część działki - spadku drugiemu wnukowi – mnie). W związku z tym napisała testament, w którym oznaczyła mnie jako jedynego spadkobiercę jej części majątku (miedzy innymi działki).

Pytania:
1. Jak będzie wyglądał podział działki między osoby uprawnione do majątku ? (kto ile dostanie % - szacunek). I kto będzie uprawniony do majątku.. ??
2. Czy jako spadkobierca (poza dziećmi babci) będę mógł być w przypadku wystąpienia dzieci dziadków zobowiązany do zapłaty zachowku za działkę ?? W końcu część działki będzie ich… ?!
3. Czy po śmierci babci dwoje pozostałego rodzeństwa będą mogły wnioskować od wnuka, który otrzymał mieszkanie zachowku ??
4. Czy jako wnuk powołany przez babcie do całego jej spadku mam prawo dochodzić zachowku wobec syna mojego wujka, który otrzymał mieszkanie ?? (nie do końca rozumiem ten zachowek)
5. Jakie ewentualnie zapisy w testamencie stosować tak by nie było kłopotów ??

Sprawa jest dla mnie ważna, gdyż trochę w działkę zainwestowałem, gdy babcia powiedziała mi, że jej część przepisała mi.
Ponadto wiem, że wujek będzie robił kłopoty i na pewno chciał uzyskać jak najwięcej z majątku rodziców, choć tak naprawdę na to nie zasługuje… I stąd chciałbym się już dziś zabezpieczyć

Z góry dziękuję za okazaną pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zachowek a nabycie spadku
Witam,

Mam pytanie czy postępowanie o zachowek może być wcześniej niż stwierdzenie nabycia spadku (nikt nie chce przeprowadzić tego postępowania). Czy zawsze trzeba czekać aż wszyscy spadkobiercy będą znani i dopiero wtedy można wystąpić o zachowek.

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Wydziedziczenie - pozbawienie prawa do zachowku.
Wydziedziczenie.
Jak mogę wydziedziczyć mojego syna - pijaka, awanturnika, który ukradł mi sporą kwotę pieniędzy? Muszę iść z tym do jakiegoś urzędu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zapis zwykły. Zapis windykacdyjny. Polecenie.  »  Zapis.
Spadek
W uzasadnieniu postanowienia o nabycie spadku sad nalozyl obowiazek na siostre i brata przeniesienia praw wlasnosci mieszkania na podstawie notarialnego zapisu testamentowego-w samym postanowienieu dzieli wszystko po 1/3. Brat nie chce tego zlozyc, wystapilam do sadu okregowego o wykonanie zapisu, w miedzyczasie brat wniosl wniosek o podzial majatku do SRejonowego w wyniku czego sad okregowy przekazal tam sprawe - " sprawe przekazac do lacznego rozpatrzenia "- po tym postanowieniu brat zrobil wpis do ksiegi wieczystej - czy mogl to zrobic ? czy dziala w zlej wierze? Brat wbrew mojej woli zajmuje to zapisowe mieszkanie - czy §998 zezwala tyko na ekwiwalent pieniezny a nie na przedmiot zapisu - dziedziczymy rowniez duza nieruchomosc w Poznaniu
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Jestem w testamencie a nie jestem spadkobiercą.
Witam.
W grudniu roku 2009 zmarła moja Babcia, pozostawiając testament własnoręczny, w którym byłam wskazana jako spadkobierczyni mieszkania własnościowego – Babcia napisała, ze chce aby to mieszkanie po jej śmierci było moje.
Babcia ma dwoje dzieci: syna oraz córkę (moją Matkę).

Po jakimś czasie od pogrzebu złożyłam w sądzie testament i wniosek o nabycie spadku.
Na pierwszej rozprawie sąd po ustaleniu, że Babcia była wdową i miała tylko dwoje dzieci (mojego Wujka i moją Mamę) sąd wydał postanowienie w którym stwierdził, że spadek po Babci nabyli Wujek i moja Mama po ½ udziału każdy. Mnie zupełnie pominął.
Odwołałam się od tego wyroku, ale i sąd II instancji stwierdził, że spadkobiercami są dzieci Babci, a nie ja.

W uzasadnieniu wyroku sędzia coś mi tłumaczył, że jest coś takiego jak zapis i to właśnie zawierał testament mojej babci.
Nie wiem co to jest zapis? Nie rozumiem dlaczego skoro jestem w testamencie to nie jestem spadkobiercą. Dziwne to prawo.

Podkreślę, że moja babcia miała duży majątek, prócz „mojego” miała też dwa inne mieszkania, działkę rekreacyjną, biżuterię, oszczędności.
Ani Mama, ani Wujek nie chcą mi darować mieszkania.

Co robić?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zapis zwykły. Zapis windykacdyjny. Polecenie.  »  Zapis windykacyjny
Zapis windykacyjny - nowe przepisy
Zapis windykacyjny - Polecam artykuł: http://www.prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny,38.html]Zapis windykacyjny
Odpowiedzi: 0

Podatek od spadku.  »  Podatek od spadku.
ulga mieszkaniowa na jedno mieszkanie a zakup drugiego
Witam, Nabyłam w drodze spadku mieszkanie po cioci (siostry mamy mojego taty). Nie zapłaciłam podatku spadkowego przez wzgląd na ulgę mieszkaniową - pod warunkiem, że zamieszkam w tym mieszkaniu, gdyż w czasie otrzymania spadku nie posiadałam żadnego mieszkania. Mineły 2 lata, chciałabym kupić mieszkanie w innym mieście, gdyż tam głównie pracuję i chciałabym mieć miejsce, gdzie czasem mogłabym zostać na noc, ale jednocześnie zachować to odziedziczone i nadal w nim mieszkać. Jednak brakuje mi 3 lata do dopełnienia otrzymanej ulgi mieszkaniowej. Czy kupując drugie mieszkanie w tym momencie, będę zobowiązana do zapłaty podatku, którego uniknęłam dzięki uldze? Będę wdzięczna za radę.
Odpowiedzi: 0
podatek od spadku
Witam,
moja mama zmarła w 2000 roku pozostawiając połowę mieszkania, w którym mieszka mój tata, posiadając drugą jego połowę. Nie przeprowadzono po śmierci mamy sprawy spadkowej, ponieważ nie wiedziałam że trzeba takową przeprowadzić. Dowiedziałam sie o tym niedawno w 2011 roku i tak też uczyniłam. Otrzymałam 1/4 mieszkania, a tata 3/4. Czy będę musiała płacić podatek w urzędzie skarbowym?, chciałam nadmienić że jestem współwłaścicielką domu. Czy mój tata będzie musiał płacić podatek? Mieszka nadal w tym mieszkaniu. Nie posiada innych nieruchomości.
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
podrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 5
spadek po siostrze babci
witam,
proszę o informację do której grupy podatkowej należę, jeśli w spadku rodzona siostra mojej babci zapisała mi mieszkanie?
Odpowiedzi: 0
Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku
Witam,
proszę o poradę;
matka spadkobiercy umarła w czerwcu 2009; spadkobierca był jeden, zamieszkały w USA i miał sporządzony za życia matki notarialnie poświadczony testament.
Na skutek jakiś zawiłości wytworzonych przez biuro prawne sądowe poświadczenie nabycia spadku nastąpiło na początku stycznia 2011.
Spadkobierca chce w tym momencie sprzedać odziedziczone w Polsce mieszkanie, 57 m2, z księgą wieczystą, którego jedynym właścicielem była zmarła matka.
W mieszkaniu aktualnie nie jest nikt zameldowany.
Czy spadkobierca może uniknąć podatku w momencie sprzedaży tej nieruchomości (dowiedziałem się, że obowiązuje 19% podatek, ale rzekomo działa zwolnienie od podatku jeżeli spadkobierca zamelduje się w odziedziczonym mieszkaniu i wykaże ten meldunek przez 1 rok).
Spadkobierca nie planuje też zakupu innego mieszkania, chce po prostu spieniężyć odziedziczone mieszkanie.

Bardzo proszę o informację czy to zwolnienie (lub inne) nadal obowiązuje. Spadkobierca mieszka poza granicami Polski i nie dziedziczy żadnej innej masy spadkowej.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
moder
Ostatni post Odpowiedzi: 6
pytanie pilne!
Witam,

Proszę o udzielenie informacji, do kiedy trzeba w Urzędzie Skarbowym zgłosić spadek. Czy ten okres wynosi 6 miesięcy?? Nasz przypadek jest taki: Sad cywilny wydal postanowienia sądu stwierdzające nabycie spadku. Uprawomocniło się ono 9 października. Jednak jeden ze spadkobierców jest małoletni i musimy jeszcze czekać na zgodę sądu opiekunczego na sprzedaż samochodów będących spadkiem. Dziś jednak już wiemy że wartośc rynkowa obydwu pojazdów ( są stare) nie przekroczy kwoty wolnej od podatku.

Znalazłam też informacje ( zresztą na portalu INFOR) że:

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość rynkowa nabytego majątku nie przekracza kwoty wolnej od podatku (z uwzględnieniem zasady kumulacji wartości majątku nabytego ostatnio od tej samej osoby i w okresie 5 lat poprzedzających nabycie spadku) - obecnie do kwoty 9637 zł.

Mama i brat dostali też nagrodę jubileuszową po śmierci taty. Z niej rozliczać się będą w rozliczeniu rocznym. Czyli oni muszę złozyć deklarację SD-Z2??

Bardzo proszę o informacje
Odpowiedzi: 0
spadek po cioci-babci
Mojemu synowi zostało zapisane w testamencie mieszkanie po cioci-babci /ciotecznej siostrze jego babci/. Ciocia była osobą samotną . Umarła w domu u nas mając 96 lat. Przez cały czas ponad 10 lat opiekowaliśmy się nią, niestety nie mamy notarialnego potwierdzenia, choć było ustnie uzgodnione, w rodzinie jeszcze za życia mojej teściowej /babci syna/ że testament ciocia pisze na syna w zamian za opiekę i pochówek. Będę musiała zapłacić duży podatek. Czy istnieje taka możliwość i kto może poświadczyć np. sąsiedzi lub rodzina opiekę.
Odpowiedzi: 0
podatek - jak liczy sie dni ? Bardzo prosze o odpowiedz.
Ja wraz z mężem 13.10.2008 otrzymaliśmy od moich rodziców w darowiźnie mieszkanie w bloku – 55m2. W Akcie notarialnym (13.10.08) jest zapis :
„mąz… będzie zamieszkiwał w wyżej wymienionym lokalu przez 5 lat od dnia dzisiejszego licząc”
Oraz
„podatku od darowizny na rzez.. męza.. nie pobrano na podstawie art.9 i 16 ustawy z dnia 28.07.83…..przy zaliczeniu obdarowanego do 1 grupy podatkowej.”
Analizowałam w/w ustawe tzn. art.16, ust.2 pkt 5a :
będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny
w formie aktu notarialnego – jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia
umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt
stały w nabytym lokalu lub budynku.
Chciałabym się dowiedzieć czy dobrze rozumie - te 5 lat liczymy od 13.08.08 ? czyli mijają 13 lub 14.10.2013 ?? Pytam bo chcemy sprzedać to mieszkanie i kupić większe , czy musze czekać do 1.01.2014 , żeby mąż nie musiał zapłacić podatku od darowizny ???
Ostatni post Odpowiedzi: 1
spadek po ciotce- nietypowa sytuacja
Witam wszystkich !
Mam nietypową sytuację. W październiku 2009r zmarła moja Ciotka. Była to osoba samotna która mieszkała we Włoszech od wielu lat. Ponieważ była współwłaścicielką domu w Polsce zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe w którym cały spadek po niej odziedziczyła jej jedyna siostra(a moja mama). W listopadzie 2011 zmarła moja mama, i ja jako jedyny syn za pomocą Aktu dziedziczenia odziedziczyłem cały spadek. Wszelkie deklaracje do US zostały złożone w terminie(zwolnienie ze względu na grupę zerową). W 2013 roku dotarła do mnie informacja o tym, że we włoszech po Ciotce została część spadku o której dotychczas nie wiedziałem. I tu mam pytani. Wiem, że od spadku będącego za granicą płaci się w Polsce podatek, ale czy mnie obowiązuje zwolnienie? Teoretycznie Ja dziedziczę po mojej mamie, która dziedziczyła po siostrze, a ta część spadku została odnaleziona dopiero po latach, ale jak to interpretuje US? Czy ktoś wie?
Odpowiedzi: 0
Podatek od kupna spadku od rodziny
Witam, Mój ojciec i wujek w 2012 nabyli spadek (lokal mieszkalny) po dziadku na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia z 04.2012 roku. Zamierzam kupić to mieszkanie. Czy wujek i ojciec zapłacą podatek 19% od sprzedaży(nie minęło 5 lat, nie spożytkują pieniędzy na cele budowlane) i ja 2% od nabycia (rynek wtórny) ?
Odpowiedzi: 0
podatek od spadku prośba o pomoc
Witam,

ja i mój brat cioteczny otrzymalismy w spadku mieszkanie po Babci - po 50% (córki zrzekły się na naszą korzyść czyli swoje dzieci).
Teraz to mieszkanie chcielibyśmy sprzedać?
Ja nie jestem jeszcze właścicielką żadnej nieruchomości ale mam podpisaną umowę przedwstępną i kredyt hipoteczny na mieszkanie od dewelopera.

Czy muszę płacić podatek od spadku?
Czy jeśli mieszkanie sprzedamy a ja pieniądze przeznaczę na spłatę swopjego kredytu to czy uniknę podatku od sprzedaży?

Z góry dziękuję za pomoc!
Odpowiedzi: 0
Podatek od sprzedaży działki nabytej w rodze spadku
Witam !

Na wstępie opiszę moją sytuację:
W 2002r. zmarł mój brat - w 2005r. zmarła jego żona ( byli bezdzietni).
W 2006r. odbyła sie sprawa w sądzie o podział czy tez potwierdzenie nabycia spadku- w wyniku orzeczenia otrzymałem działke rolną 40 arów.
Postanowiłem 20 arów działki rolnej przekształcic na budowlaną a 20 arów zostawic jako rolną.
Złożyłem w Gminie wniosek o przekształcenie 20 ar na budowlaną , (gmina nie ma aktualnego planu zagosdodarowania przestrzennego)- gmina wydała uchwałę w sprawie: przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Następnie zleciłem firmie planistyczno-urbanistycznej opracowanie stosownej dokumentacji wymaganej przez gminę by móc działkę rolną przekształcic w budowlaną- trwa to około rok więc jeszcze czekam.

Mam kilka pytań:

1.Czy ze sprzedaży przekształconej działki rolnej na budowlana będe musiał zapłacić podatek dochodowy ?
2.Podatek planistyczny ( gminy naliczaja około 30% wartosci sprzedanej działki) ?
3. Inny podatek np. PIT 19%
4. Kto ponosi oplaty związane ze sprzedaża w/w dziłki , nabywca czy zbywca
5. Czy informować US i w jakim czasie o sprzedaży działki ?
6.W jakim terminie należy uiścic opłaty jeżeli będą wymagane ?
7. jakie będą opłaty i gdybym chciał przekształconą działkę podzielić np. na trzy mniejsze?

Pytań dużo ale wątpliwości mam jeszcze więcej.
Z góry dziękuję za cierpliwość i czekam na odpowiedź.
_________________
Roman
Odpowiedzi: 0
dług spadkowy
Witam!

Mam taki problem: przedmiotem spadku jest 1/2 część mieszkania. Mieszkanie było współwłasnością 2 braci (po 1/2 części). Na dzień śmierci jednego z braci zadłużenie w czynszu wyniosło 50.000 zł.
Czy długiem spadkowym obciążającym masę spadkową będzie cale zadłużenie w kwocie 50.000, czy tylko 25.000 - bo spadkodawca był współwłaścicielem mieszkania w 1/2 części???
Odpowiedzi: 0
czy płacić podatek od zaległego wynagrodzenia spadkodawcy?
Witam. W marcu 2011 roku zmarł mój były mąż. Jedynym spadkobiercą jest nasz małoletni syn. Mąż zostawił w spadku mieszkanie, które zgłosiłam do US w maju 2011r. Syn odziedziczył też zaległe wynagrodzenie w kwocie ok 13.000 zł. Pracodawca sam nie uregulował tego, więc założyłam sprawę w sądzie. W październiku 2011 zawarłam z pracodawcą przed sądem ugodę. Jednak do tej pory otrzymałam 2000 zł ( w grudniu 2011 ). Wynagrodzenia tego nie ujęłam we wcześniej złożonej deklaracji podatkowej, ponieważ nie wiedziałam, że trzeba to zrobić. Nie wiedziałam też jak sprawa się skończy. Wniosek o nabycie spadku uprawomocnił się 27.05.2011r. Moje pytanie dotyczy podatku od tego zaległego wynagrodzenia. Czy mogę złożyć jeszcze do US wyjaśnienie i kwota ta będzie wchodziła do masy spadkowej, a tym samym będzie zwolniona od podatku czy mam zapłacić podatek 18%? Pracodawca nie przekazał mi do dnia dzisiejszego żadnego dokumentu, na kwotę którą wpłacił mi na konto, nie wiem więc nawet czy on nie zapłacił już podatku.
Odpowiedzi: 0
Odziedziczono 2 mieszkania... - podatek
Witam,
jestem właścicielką mieszkania odziedziczonego w 2009 roku.
Obecnie zmarła moja teściowa, która miała 2 synów.
Jeden z nich dziedziczy pieniądze, a drugi (mój mąż) wraz ze mną mieszkanie (zapis testamentowy).
U notariusza odbędzie się poświadczenie dziedziczenia przez męża i szwagra. Potem wizyta w US, załatwienie zaświadczenia, że nie muszą płacić podatku, a potem wizyta u notariusza i wykonanie zapisu testamentowego.
O ile mąż nie jest posiadaczem żadnego mieszkania - o tyle ja jestem, na dodatek jestem synową czyli jak dobrze rozumiem nie mam szans na żadne ulgi podatkowe.

Cytuję z portali:

"Od 1 stycznia 2007 r. najbliższa rodzina to zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizny: małżonek, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, pasierbowie, ojczym, macocha i rodzeństwo. To bardzo ważne, bo spadki i darowizny od członków tak właśnie określonej najbliższej rodziny są wolne od podatku. Najbliższą rodziną, przynajmniej w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie jest za to teściowa, teść, synowa i zięć.


...podatkowej ulgi mieszkaniowej....Ulga ma kilka warunków. ** Przysługuje osobom, które przez co najmniej pięć lat będą nie tylko mieszkać, ale będą też zameldowane w odziedziczonym lub podarowanym domu bądź mieszkaniu. Nieruchomość objętą ulgą można sprzedać przed tym terminem, pod warunkiem, że uzyskane za nią pieniądze zostaną przeznaczone w ciągu dwóch lat (przed 2007 r. było na to tylko sześć miesięcy) na zakup innego domu albo mieszkania. ** Nie każdy podarowany dom czy mieszkanie "podpada pod ulgę" - "łapią" się na nią jedynie mieszkaniowe darowizny od osób z pierwszej grupy podatkowej"


Więc nijak się ma ulga dla mnie, gdyż mam inne prawo do lokalu.
Co mogę zrobić, aby uniknąć podatku? Dodam, że moja córka ma swoje mieszkanie więc zrzeczenie się na nią nie wchodzi w grę. Może wnuk???
A jeśli tak to czy można to załatwić jedną wizytą u notariusza? I jakie są koszty takiej "operacji"?
Ostatni post Odpowiedzi: 5
podatek od działu spadku
Dzień doby. Moja mamusia zmarła w listopadzie 2011r. Była wraz z tatą współwłaścicielką nieruchomości domu wraz z działką. Wnosimy teraz do sądu o przyjęcie spadku jak również wniosek o zgodny podział spadku. Jest na czworo rodzeństwa i tatuś. Rodzeństwo i tatuś chcą przekazać mi masę spadkową bez spłaty. Mam zamieszkać razem z tatą i się nim opiekować aż do śmierci. Tata swoją połowę chce mi również przepisać u notariusza. Czy od otrzymania od rodzeństwa i taty masy spadkowej w drodze zgodnego podziału bez spłaty jest zwolnione z podatku? Co zrobić żeby uniknąć podatku od tej drugiej części? Czy po śmierci taty rodzeństwo może dochodzić zachowku? Jeżeli tak to jak można tego uniknąć?
Serdecznie pozdrawiam.
Odpowiedzi: 0
PODATEK OD SPADKU PO DZIADKACH CZY OJCU?
Otrzymałam sądownie prawo do spadku po dziadku (zmarł przed 2007 roku) i babci (zmarła po 2007roku). Spadek ten nalezal mi sie w czesci, która nalezała się mojemu zmarłemu ojcu (który zmarł najwczesniej, ponad 20 lat temu). Tak jakbym weszła na miejsce ojca w kwestii spadku.
1)Proszę o inf, czy bede musiala zaplacic podatek po dziadku czy jako ze ojciec zmarl najwczesniej a przypadł mi teraz udzial, ktory on by dostal to podatek płace od calosci po babci i dziadku??

2) czy jesli podzial spadku będzie taki, ze jeden ze spadkobiercow dostanie nieruchomosc, a mnie splaci to ponownie zaplacę kolejny podatek od tak jakby sprzedazy czesci nieruchomosci którą nabyłam??

3) czy to wykażę w picie za 2012?
Odpowiedzi: 0
podatek od spadku - ulga na cele mieszkaniowe
Witam


mam taki temat:
Brat mojej zony nabyl dzialke w 2002 i w 2004 roku zmarl. Dzialke odziedziczyla moja zona, jej siostra oraz ich rodzice. W 2009 roku zmarl ojciec mojej zony - i jak rozumiem jego 25% dzialki odziedziczyla moja zona i jej siostra (z tesciowa byli juz po rozwodzie od wielu lat), a nie mial innych dzieci, zon, itp.

W 2010 roku w czerwcu zona z siostra i mama sprzedaly dzialke. Zalozmy, ze za 60 000 dla celow przykladu. W tym jak rozumiem udzial mojej zony to bylo 25% po bracie oraz 50% z 25% odziedziconych udzialow jej ojca, razem 37,5%. Czyli dostala 22 500 z kwoty 60 000. I teraz temat podatkow i spadkow - za czesc 25% odziedziczona po bracie jak rozumiem nie placi zadnego podatku. Natomiast powinna zaplacic podatek od tej czesci odziedziczonej po ojcu - czyli od 12.5% kwoty dzialki (tj. od 7 500) - czyli 19% od tej kwoty to 1 425 PLN.

W 2010 roku nie zaplacila tego podatku, tylko zadeklarowala, ze przeznaczy to na cele mieszkaniowe w ciagu kolejnych 2 lat (jak rozumiem, nie do czerwca 2012, ale do konca grudnia 2012 tak?).

Teraz jak odbywa sie udokumentowanie, czy przeznaczyla to na cele mieszkaniowe ? Nie bedzie kupowac mieszkania, ale moze zrobic remont mieszkania, w ktorym jest zameldowana - czy to bedzie spelnienie tego wymogu ulgi podatkowej ? Jezeli tak, to co musi zrobic, jezeli chce kupic meble i wymalowac sciany, polozyc panele - czy takie zakupy beda juz spelnialy te ulge ? Jak rozumiem, aby w pelni zostac zwolnionym, powinna miec faktury na kwote conajmniej 7 500 pln, czy moze tylko na kwote tego naleznego podatku (1 425 pln?).

Prosze o pomoc, bo troche to zawile i nie wiem, czy dobrze mysle.
Jak rozumiem, dokladnie to samo tyczy sie siostry mojej zony ?

pzdr
Jacek
Odpowiedzi: 0
spaek podatki
Dnia 13 sierpnia 2007 roku nabylismy z rodzenstwem spadekpo zmarlych rodzicach.Podatek zostal uiszczonyzgodnie z przepisami.23.lipca 2009 roku postanowieniem sadu przyznano mi na wylaczna wlasnosc tenze spadek,w korego sklad wchodzi nieruchomosc.Nie zglosilam tego faktu w urzedzie skarbowym.....dopiero teraz zdalam sobie z tego sprawe.Co mam teraz zrobic...jakie konsekwencje mi groza?Mama zmarla06.04.1991,tata 02.04.2006.Bardzo prosze o rade.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Podatek od spadku
Witam,

Moja sprawa wygląda następująco: 13 listopada b/r wraz z rodziną spotkaliśmy sie w sądzie na której został odczytany testament po moim zmarłym dziadku (sprawa dotyczyła domu i działki). Wszyscy przybyli powiedzieli, że nie kwestionuja testamentu, (jeśli się jednak rozmyślą maja czas na apelacje do 3 listopada wtedy wyrok sie uprawomocni) więc oczywiście Sąd odrzekł na końcu, że wujek dostanie 1/1 a ja z siostrą, reprezentując mame dostajemy po 1/2 wielkości spadku. Wszystko do tej pory jest dla mnie jasne. Ale teraz zastanawia mnie jak mamy obliczyć wartość domu i działki żeby obliczyć wartość podatku spadkowego? Czy możemy skorzystać z ulgi podatkowej określonej w art. 16 ust. 1 ustawy? Ja, z siostra pozostajemy zameldowani i mieszkamy w tym domu od ponad 20 lat, podobnie jak wujek.

pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Podatek od spadku
Witam,

Odziedziczyłem mieszkanie po zmarłej siostrze w roku 2010. W tym samym roku wprowadził się do niego mój syn, jednak bez meldowania się w tym lokalu - jest zameldowany w dalszym ciągu razem ze mną i małżonką w dotychczasowym mieszkaniu (nikt nie jest zameldowany w odziedziczonym lokalu). Jak wygląda sprawa podatku przy sprzedaży tego mieszkania? Czy jeżeli sprzedam te mieszkanie i w zamian kupię inne jest konieczność płacenia podatku? Proszę o wyjaśnienie tej kwestii.
Z góry dziękuję za odpwowiedź,
Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
niezłożenie deklaracji podatkowej
Witam, prosze o pomoc!
ja, brat i ojciec dostaliśmy z rzedu Skarbowego pismo, które nakazuje wyjasnienie przyczyn niezlożenia deklaracjipodatkowej -terin minął w lipcu 2007 roku.
Nieznajomość prawa nie zwlania....ja wiem, ale naprawdę o takiej konieczności nie wiedziałam.
Spadek po mamie /zmarła 2808.2000r/ to mieszkanie,w którym zameldowani są ojciec i brat z rodziną. ja mieszkam gdzieindziej.
Moje pytania
1. Czy będę musiała zapłacić podatek ja?
2. Czy podatek będa musieli zapłacić ojciec i brat /czy stracą ulgę zwolnienia od podatku w wyniku niezłożenia deklaracji w okresie 6 m-cy..../?
3. W jaki sposób napisać oświadczenie wyjaśniające przyczyny niezlożenia deklaracji, aby uniknąć grzywny i in ,,przykrych rzeczy"?
Odpowiedzi: 0
Zapis windykacyjny a podatek od spadków i darowizn
Odnośnie podatku w przypadku nabycia własności rzeczy tytułem zapisu windykacyjnego polecam artykuł: http://prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny---podatek-od-spadkow-i-darowizn,124.html]Zapis windykacyjny - podatek od spadków i darowizn (prawo spadkowe 2011)
Odpowiedzi: 0
Zapłacenie podatku od spadku
Witam, w 2006 roku zmarł mi ojciec, w 2007 została przeprowadzona sprawa spadkowa majątek po tacie został podzielony na troje. Nie uiściłem podatku od spadku ponieważ nie miałem o nim żadnego pojęcia, a nikt nie poinformował mnie ze jest to mój obowiązek. W kwietniu 2011 roku zostałem powiadomiony przez urząd skarbowy ze muszę zapłacić podatek od spadku po ojcu. Jakie konsekwencje będą związane z tym ze nie zgłosiłem nieświadomie urzędowi skarbowemu podatku w terminie ? Czy urząd skarbowy może naliczyć odsetki za to ze tak długo nie płaciłem ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 10 - 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant