Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Podatek od spadku.  »  Podatek od spadku.
sprzedaż nieruchomości spadkowej
Mam pytanie na temat sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadkową. Moja mama zmarła 3 lata temu za granica i pozostawiła w Polsce działkę budowlaną, którą ja obecnie odziedziczyłam w równym stopniu wraz z tatą i braćmi. W najbliższej przyszłosci tę działkę chce kupić od nas członek rodziny zamieszkały w Polsce.

Jakie jest prawo podatkowe (spadkowe/dochodowe) dotyczące tej transakcji w stosunku do osób zamieszkałych za granicą i sprzedających nieruchomość w Polsce? Czy jest różnica w prawie jeśli sprzedający posiada podwójne obywatelstwo? Czy konieczne jest spisanie się na jedną osobę czy też wszyscy sprzedawcy mogą podpisać sie na umowie sprzedaży? Dziękuję serdecznie za poradę.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podatek dochodowy od zamiany nieruchomości nabytej w 2007r?
Dzień dobry,

bardzo proszę o informacje w poniższej sprawie.
W 2007 odziedziczyłam wraz z bratem po Tacie, udziały w dwóch działkach. Mama nie przyjeła swoje części - my z bratem odziedziczyliśmy wszystko. Sytuacja wyglądała następujaco: Mama była właścicielem 50% (od lat 80) my z bratem dostaliśmy po 25%.
W 2010 zamieniliśmy z sąsiadami jedną z tych działek, bez żadnych dopłat. Oni nam dali swoją my im swoją. Teraz powstaje pytanie - czy mamy z bratem zapłacić podatek dochodowy? Rozumiem że Mama tak czy owak nie musi płacić. Jeżli tak - to czy mogę sama odliczyć wszystkie koszty notarialne? (wszystkie oplaty poniosłam ja). Czy mogę tylko te 25% kosztów wynikające z udziału w gruncie?
Bardzo proszę o jakieś informacje.
Pozdrawiam
Anna
Ostatni post Odpowiedzi: 1
podatek dochodowy?
Witam.
W 2003r nabyłem spadek wraz z siostrami po mamie po 1/3.Jest to budynek mieszkalny wielorodzinny.Podatki od spadku zostały uregulowane po śmierci mamy.W 2007r.znieśliśmy współwłasnośc dokonaną przez Biegłego Sądowego wydzielając mieszkania .W marcu 2011r sprzedalismy mieszkania developerowi,czyli zakupił całośc wraz z działką .Do mieszkań był przypisany grunt.Mam pytanie ,czy ja musze zapłacic podatek dochodowy 19%.W US w informacji każdy inaczej mówi.Że US interesuje data nabycia tj 2003r i nie płacę podatku dochodowego,nastepnego dnia informuje mnie inna osoba że nabycie było w 2007r to dotyczą mnie przepisy albo 5 lat albo meldunek.I tłumaczy mi ze od 2007 nie minęło 5lat,a zameldowany nie byłem w tym mieszkaniu jakie mam przydzielone .Ale tłumaczę ze mieszkałem w tym budynku od 1962-1991 r a przepisy mówią o meldunku również w budynku wielorodzinnym tym bardziej ze ten budynek wczesniej nalezał do mojej babci.I nie wiem teraz o co chodzi ,czy muszę płacic podatek 19%?
Bardzo proszę o poradę
z góry dziekuje.Pozdrawiam

[ Dodano: 2011-03-26, 17:49 ]
Jerzy napisał/a:
Witam.
W 2003r nabyłem spadek wraz z siostrami po mamie po 1/3.Jest to budynek mieszkalny wielorodzinny.Podatki od spadku zostały uregulowane po śmierci mamyw 2003r.W 2007r.znieśliśmy współwłasnośc dokonaną przez Biegłego Sądowego wydzielając mieszkania .W marcu 2011r sprzedalismy mieszkania developerowi,czyli zakupił całośc wraz z działką .Do mieszkań był przypisany grunt.Mam pytanie ,czy ja musze zapłacic podatek dochodowy 19%.W US w informacji każdy inaczej mówi.Że US interesuje data nabycia tj 2003r i nie płacę podatku dochodowego,nastepnego dnia informuje mnie inna osoba że nabycie było w 2007r to dotyczą mnie przepisy albo 5 lat albo meldunek.I tłumaczy mi ze od 2007 nie minęło 5lat,a zameldowany nie byłem w tym mieszkaniu jakie mam przydzielone .Ale tłumaczę ze mieszkałem w tym budynku od 1962-1991 r a przepisy mówią o meldunku również w budynku wielorodzinnym tym bardziej ze ten budynek wczesniej nalezał do mojej babci.I nie wiem teraz o co chodzi ,czy muszę płacic podatek 19%?
Bardzo proszę o poradę
z góry dziekuje.Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Podatek od zbycia nieruchomości nabytej przed 2007 r.
Witam,
Ja mam nieco inną sytuację i proszę o informację/poradę.
Odziedziczyłem i przyjąłem 1/4 działki i domu po zmarłym ojcu.
Postanowienie sądu z dnia 4.10.2006r.
Podatek z tytułu spadku został uiszczony w całości przez spadkobierców.
W dniu 4.09.2010 roku nieruchomość, zgodnie spadkobiercy sprzedaliśmy.
Dzieląc po równo otrzymaną kwotę.
Jaki należy uiścić podatek w 2011 roku?
Czy można uniknąć podatku - przekazując kwotę uzyskaną ze sprzedaży
oddziedziczonej nieruchomości córce na cele mieszkaniowe?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Stanisław
Ostatni post Odpowiedzi: 4
Podatek od zachowku.
Czy jeżeli wygrałam w sądzie sprawę o zachowek i spadkobierca testamentowy wypłacił mi pieniądze, to czy muszę zapłacić podatek od tych pieniędzy?
Spadkodawca zmarł w czerwcu 2008 r.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Podatek od spadku.  »  Zwolnienie od podatku od spadku.
czy będę zwolniona z zapłacenia podatku?
Witam!
Proszę o pomoc w następującej sprawie: odziedziczyłam w spadku po mamie zmarłej w marcu 2007 roku mieszkanie, sprawę spadkową w sądzie założyłam w zeszłym roku i w październiku otrzymałam orzeczenie z sądu informujące o nabyciu spadku. Czy mogę skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku? I jaki mam termin na zawiadomienie US? Pytania pojawiają się w związku z otrzymywanymi sprzecznymi informacjami. Mianowicie chodzi o termin zawiadomienia US, obecna ustawa przewiduje 6 m-cy, jednak spotkałam się z opinią, że w tym przypadku obowiązuje ustawa na dzień zgonu gdzie widniał termin 1 m-ca.

Z góry dziękuję za pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 3
podatek od spadku - prośba o pomoc
Witam,

bardzo proszę o poradę jak najkorzystniej uniknąć płacenia podatku od spadku.
Moja Babcia zmarła w kwietniu tego roku. Jako, że nie zostawiła testamentu a miała dwie córki - automatycznie do mieszkania w którym mieszkała mają prawo moja Mama i Ciocia (sistra Mamy). Od 15 lat również w tym mieszkaniu zameldowany jest Cioci Syn, chociaz ok 4 lata temu nastąpiło zgłoszenie iż tam nie mieszka, ale zameldowany jest nadal. Mieszkanie chcemy sprzedać i podzielić pieniądze na pół między Mamę i Ciocię.

Jak rozwiązać nadchodzącą sprawę spadkową żeby uniknąć podatku? Czy należałoby żeby Brat (syn Cioci) nabył to mieszkanie? Czy będzie on płacił podatek od spadku jako wnuk i ew podatek od sprzedaży?

Drugie rozwiązanie - mama myśli o zmianie mieszkania - czy jakby przepisać spadek na nią i za te pieniądze kupić mieszkanie w ciągu dwóch lat to czy Mama będzie płaciła podatek, jeśli w tej chwili jest właścicielką innej nieruchomości?

Troszkę skomplikowana to sytuacja ale bardzo proszę o pomoc :)

Z góry wielkie dzięki!
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podatek od spadku nabytego 4 lata temu.
Witam,
CZtery lata temu zmarł mój ojciec. Postępowanie spadkowe przeprowadziłem dopiero w tym roku, ponieważ chcę sprzedać ten dom. Jestem jedynym spadkobiercą.
W skład spadku wchodzi dom o wartości 750000 zł. Czy będę musiał zapłacić podatek od spadku? W urzędzie skarbowym powiedzieli mi, że tak, ja jednak słyszałem, że dzieci nie muszą płacić podatku od spadku.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
wzór pisma o zgodny dział spadku
Witam,

bardzo prosze o informacje, jak powinno wygladac pismo do sadu o zgodny podział spadku( 2 osoby beda dziedzidzyc, a 2 osoby sie zrzekaja spadkobrania) . Do podziału jest dom na wsi, z działka ok 15 a, mniej wiecej wartosci ok. 150 tys. Jednoczesnie chciałabym zapytac jaki bedzie koszt podatku od spadku i czy jako osoba samodzielnie utrzymujaca sie moge liczyc na jakąs ulge podatkową.

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Czy dział spadku bez spłaty umożliwi skorzystanie z ulgi
Witam. Moja mama umarła w listopadzie 2011r i zostawiła mieszkanie, spadkobiercami są jej 4 córki. Z mamą mieszkała jedna z sióstr. Chcemy sprzedać mieszkanie po mamie i kupić mniejsze dla mojej siostry. Jedna z sióstr nie chce w tym uczestniczyć i chce dostać swój udział po sprzedaży w gotówce.

1) Czy możemy zrobić dział spadku w taki sposób, że jedna siostra otrzyma 1/4 mieszkania, jedna 3/4 mieszkania, a pozostałe nic bez spłaty?
2) Czy taki dział spadku umożliwi czwartej siostrze kupienie nowego mieszkania za uzyskane ze sprzedaży pieniądze i w związku z tym uniknięcie płacenia 19% podatku?
3) Czy można jednocześnie przeprowadzić sprawę sądową o stwierdzenie nabycia spadku i o dział spadku? Jaki może być koszt takiej sprawy sądowej (wartość mieszkania może wahać się w granicach 270 tys. - 320 tys. zł)

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
Kama
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Ulga podatkowa ( Zwolnienie z Podatku )
Dzień Dobry moja sprawa wygląda tak ciocia opisała drogą testamentową mieszkanie na mnie , oczywiście otworzyłem ten testament po jej śmierci w sądzie i skorzystałem ze zwolnienia podatkowego że mieszkając tam przez okres 5 lat nie sprzedam tego mieszkania , teraz posiadając te mieszkanie i korzystając z tego zwolnienia podatkowego , Mój problem polega na tym że rodzice chcą mi przekazać swoje mieszkanie jak będzie najkorzystniej żebyśmy mogli tą sprawe załatwić nie płacąc żadnego podatku i czy wogóle to jest mozliwe ? majac już jedno mieszkanie i korzystając ze zwolnienia podatkowego mogę nabyć drugie mieszkanie i również skorzystac ze zwolnienia podatkowego ? Z góry dziękuje za odpowiedz. Łukasz.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.
Wzór wniosku o stwierdzenie nabycia spadku
Wzór - wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o dział spadku.
Spłata przez rodzeństwo
zmarł mój ojciec 6 lat temu dopiero w tym roku złożyłam sprawę o nabycie przeze mnie i trzech braci oraz mamy spadku po ojcu postanowieniem sądu mamy każde z dzieci 3/16 a mama 1/4 ale moje pytanie jest następujęce jeżeli dwaj bracia oraz mama chcę zrzec się na najmłodszego brata to czy mnie muszą spłacić czy tylko ten najmłodszy? pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Wzór wniosku o dział spadku - zgodny projekt stron.
Tu pobierzesz wzór wniosku o dział spadku na podstawie zgodnego projektu stron.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o zmianę postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabcycia spadku.
Wzór wniosku - zmiana postanowienia spadkowego.
Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku ze względu na odnalezienie testamentu - wzór wniosku do sądu.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o przyjęcie i zatwierdzenie uchylenia się od skutków niezłożenia oświadczenia spadkowego.
Wzór - uchylenie się od skutków niezłożenia oświadczenia
Poniżej można pobrać wzór wniosku o przyjęcie i zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków niezłożenia oświadczenia spadkowego.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór pozwu o zachowek.
Pozew o zachowek - wzór
Poniżej do pobrania wzór pozwu o zachowek.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o zabezpieczenie spadku.
Wzór wniosku o zabezpieczenie spadku
Poniżej załącznik do pobrania - wzór wniosku o zabezpieczenie spadku.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o sporządzenie spisu inwentarza.
Wzór wniosku o sporządzenie spisu inwentarza
Poniżej do pobrania wzór wniosku o sporządzenie spisu inwentarza.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o wyjawienie przedmiotów spadkowych.
Wzór wniosku o wyjawienie przedmiotów spadkowych
Poniżej wzór wniosku o wyjawienie przedmiotów spadkowych.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o otwarcie i ogłoszenie testamentu.
Wzór wniosku o otwarcie i ogłoszenie testamentu
Poniżej do pobrania wzór wniosku o otwarcie i ogłoszenie testamentu.
Odpowiedzi: 0

Wzory pozwów, wniosków i pism. WZORY DOSTĘPNE WYŁĄCZNIE DLA ZAREJESTROWANYCH UŻYTKOWNIKÓW !!  »  Wzór wniosku o przesłuchanie świadków testamentu ustnego.
Wzór wniosku o przesłuchanie świadków testamentu ustnego
Wzór wniosku o przesłuchanie świadków testamentu ustnego, którego treść nie została spisana.
Odpowiedzi: 0

Propozycje kategorii i opinie o forum.  »  Propozycje tematów fora. Opinie, uwagi.
Polityka prywatności strony forumspadkowe.pl
Polityka prywatności strony www.forumspadkowe.pl

Rejestracja na Forum oznacza akceptację Polityki Prywatności. Jeżeli nie zgadzasz się z Polityką Prywatności, prosimy o nieodwiedzanie forum forumspadkowe.pl i usunięcie swojego konta z forum.

DANE

Konto użytkownika na forumspadkowe.pl zawiera co najmniej unikalną identyfikacyjną nazwę, osobiste hasło używane do logowania na konto i osobisty prawidłowy adres e-mail. Od użytkownika zależy, czy ujawni swoje dane osobowe - nazwa użytkownika może stanowić zarówno nickname, jak i imię, nazwisko wedle uznania użytkownika. Użytkownik ma możliwość wybrania, które informacje o koncie są wyświetlane publicznie. Forum forumspadkowe.pl nie przekazuje, nie sprzedaje i nie użycza zgromadzonych danych osobowych użytkowników innym osobom lub instytucjom.

OTRZYMYWANIE WIADOMOŚCI

Forum forumspadkowe.pl zastrzega sobie prawo do wysyłania wiadomości osobom, których dane kontaktowe posiada i które zgodziły się na otrzymywania e-maili pochodzących z forum (tj. nie wyłączyły możliwości ich wysyłania). Wiadomości te dotyczą informacji dotyczących forum (np. zmiany w funkcjonowaniu forum, powiadomienia o nowych wpisach, itp.).

W panelu użytkownika można znaleźć możliwość włączenia lub wyłączenia wysyłania wiadomości przez użytkowników forum lub Administrację forum w celach informacyjnych.

COOKIES

Forum forumspadkowe.pl korzysta z informacji zapisanych za pomocą cookies. Przeglądanie forum powoduje, że oprogramowanie phpBB3 tworzy małe pliki tekstowe, które są pobierane do katalogu plików tymczasowych na komputerze użytkownika. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. Większość cookies przechowywanych jest w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia forum lub wyłączenia przeglądarki internetowej.

Służą one:

- umożliwieniu logowania się do konta;
- dostosowaniu zawartości do preferencji użytkownika; pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika forum i wyświetlić forum zgodnie z jego preferencjami; cookies mogą również zapisywać informację o przeczytanych tematach, co ułatwia użytkowanie forum;
- utrzymaniu sesji użytkownika - po zalogowaniu użytkownik nie musi na każdej podstronie forum ponownie wpisywać loginu i hasła.

Cookies są nieszkodliwe dla komputera, dla jego użytkownika i jego danych.

Więcej o możliwości wyłączenia plików cookies można znaleźć w pliku pomocy używanej przeglądarki.

Szczegółowe informacje o plikach cookies można znaleźć na stronie http://wszystkoociasteczkach.pl

Korzystanie z forum forumspadkowe.pl bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że użytkownik akceptuje politykę prywatności i umieszczanie cookies forum forumspadkowe.pl na swoim urządzeniu.

Forum forumspadkowe.pl zastrzega sobie prawo do zmian w wyżej opisanych zasadach.
Odpowiedzi: 0
spadek
witam mam troche skomplikowana sytuacje nie bardzo wiem jak to skrocic:D moze tak jest nas w rodzinie 5cioro wszyscy jestesmy zameldowani w domu od urodzenia . siostry sie wyprowadzily mieszka w tym domu siostra ktora ma przepisane gore domu i brat ktory mieszka na dole gdzie jest dozywotka matki ale gdzy mama umrze dol przejmuje siostra minelo 5lat od przepisu na jedna siostre i jej meza przy czym niekt nie wiedzial ze jest przepis. czy sa jakiekolwiek szanse po 5 latach zeby cos zmienic zebym mogla wywalczyc cos dla siebie albo brat??
Odpowiedzi: 0
UMOWA DOŻYWOCIA
Witam

Od trzech lat mieszkam z babcią, która się opiekuję. Chciałybyśmy sporządzić umowę dożywocia. Bardzo proszę o wyliczenie wszystkich opłat notarialnych, biorąc pod uwagę, że dom jest warty 400 000.
Z góry dziękuję
marta27
Odpowiedzi: 0
1 - 2 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant