Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Nabycie spadku.
spadek po ojcu
Witam. Mam mały problem, który mam nadzieję ktoś spróbowałby pomóc mi go rozwiązać. W ubiegłym roku zmarł mu ojciec, który nie żył ze mna i z mama od mojego 5-go roku życia (teraz mam 18 lat), mam dylemat, ponieważ wraz ze swoja żoną miał on dom, więc z tego co się orientuje również część przechodzi na mnie ( z tego co wiem 25%) i nie chciałabym się zrzekać tej części, lecz nie wiem czy powinnam podjąć jakieś kroki w tym celu, gdyż nie orientuje się w tych sprawach. Również nasuwa mi się kolejne pytanie czy nie przejme po nim długów, które miał w urzędzie skarbowym za nie płacenie alimentów właśnie na mnie.
Odpowiedzi: 0
Zapis Spadku
Witam Serdecznie mam dość duży problem i nie wiem gdzie i jak szukać porady. Bardzo proszę o pomoc. Moja sprawa wygląda następująco mam Córkę 11lat z pierwszego małżeństwa ojciec dziecka utrzymuje sporadyczny kontakt z dzieckiem natomiast na sprawie rozwodowej zostały mu ograniczone prawa do współdecydowania o ważnych sprawach dotyczących dziecka a do czego zmierzam rok temu po raz drugi wyszłam za mąż i rodzice mojego obecnego męża chcą nam przepisać jako darowiznę dom które teraz remontujemy w raz z kawałkiem pola i tu pojawia się pytanie czy wykluczyć moje pierwsze dziecko z majątku by jej biologiczny ojciec a mój były mąż nie miał nigdy prawa do naszego majątku czy też można jakość w akcie notarialnym zaznaczyć że nie chciałam bym by mój byly mąż roszczył prawa do majątku dziecka a w szczególności nigdy bym nie chciała by np moja Córka przygarneła go pod nasz dach bo tego już bym nie zniosła. Co zrobić w takim przypadku bardzo proszę o pomoc.
Odpowiedzi: 0
Darowizna- co jak i za ile...
Witam. Mama chce przepisać na mnie działkę (2,500 m2) z domkiem. Z tego co sie dowiedzialem nie musze płacić za to podatku. Chciałbym się jednak dowiedzieć jak to trzeba załatwić i z jakimi kosztami to się wiąże. Prosilbym o łopatoligiczne :) wyjaśnienie bo w tym temacie jestem .... Prosze napisac gdzie muszę się udać i ile muszę płacić. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zaginiony właściciel
Witam

Mój problem jest następujący.

Cztery lata temu umarł mój ojciec który niegdyś przepisał mieszkanie "4" i wszystkie grunty ok 4 hektarów na syna (kawalera) z tym, że połowowa mieszkania stała się własnością mojego brata po śmierci rodziców. Problem polega na tym, iż brat nie daje znaków życia od ok 14 lat, nie był na pogrzebie swoich rodziców, niewiadomo nawet czy żyję, a mieszkanie i i grunty zostały w mojej opiece, opłacam podatki, rachunki utrzymuje w stanie zdatności mieszkanie które zostało. Pytanie moje jest następujące.

Czy jest prawnie możliwe przejęcia posiadłości przez moją osobę?

Opuszczony dom stoi 7 m od mojego a działka nie jest odzielona parkanem dbam jak o swoją jednak gnębi mnie niepewność, że moje pieniądze w utrzmanie posiadłosci mogą być inwestycją na poczet obcych ludzi.

Co powinienem zrobić w tej sytuacji?

Czy pomożę zgłoszenie na policję o zaginięciu?

Czy mają do tej sprawy jakiś interes 2 mojego rodzeństwa mieszkających w innych miejscowościach?

Z góry dziękuję za każdą poradę

Pozdrawiam
krzysiek
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Darowizna a testament/ konflikt rodzinny
Witam.
Mam dosc pilny "problem". W zwiazku z tym, iz jestem laikiem w sprawach spadkowych, prosze o pomoc. Napisze wszystko co wiem w wiadomej mi sprawie i bardzo prosze o dalsze pokierowanie mnie co mam uczynic, jak sie zachowac.
Mam dwoje rodzenstwa. Starsza siostre przysposobiona (osoba dorosla, majaca dwojke dzieci, rozwodka), mlodsza siostre (nieletnia, bezdzietna, niezamezna) oraz ja (osoba dorosla, niezamezna, bezdzietna). Starsza siostra nie mieszka w domu rodzinnym od ponad 10 lat, nie jest juz takze zameldowana. Mieszkanie zamieszkuje ojciec, ja oraz mlodsza siostra. Matka mieszka za granica, bez zamiaru powrotu do kraju. W zwiazku z tym, iz od kilku lat trwa spor o mieszkanie (własnosciowe, z ksiega wieczysta, wspołwlasnosc ojca i matki) mam kilka dosc pilnych pytan.
Matka nie chce miec nic wspolnego z nasza (i przeciez swoja!) rodzina, a wlasciwie glownie z ojcem. Chce mieszkanie jak najszybciej sprzedac, oraz po ewentualnej smierci ojca pozbawic mnie i mlodszej siostry mozliwosci zamieszkiwania w tym domu, a przede wszytskim chce abysmy jak najmniej "dziedziczyły" po zmarlym ojcu.
W zwiazku z zaistniala sytuacja, nadmienie iz ojciec jest osoba w leciwym wieku, bardzo prosze o wyjasnienie kilku kwestii, a mianowicie:

Czy mozliwe jest, aby ojciec poprzez darowizne uczyniona na moja rzecz "przepisał" mi swoja czesc mieszkania?

Czy do tego potrzebna jest zgoda matki? Z tego co wiem jest to rozrządzenie czescia majatku ojca za jego zycia i chyba nie wymaga zgody matki, ale pewnie sie myle...

Jakie konsekwencje niesie za soba taka darowizna, chodzi mi po ewentualnej smierci ojca; do jakiej czesci ma prawo matka i jej corka z pierwszego zwiazku (przysposobiona przez ojca), czy moja "darowana" czesc dzieli sie jeszcze na matke i jej corke przysposobiona w razie smierci ojca? Czy jest czescia "nienaruszalna"?

Oraz czy przy umowie darowizny trzeba "wyceniac" mieszkanie? jesli tak to kto sie tym zajmuje, i czy potrzebna jest tez zgoda matki?


Bardzo prosze o odpowiedz. Dziekuje
Ostatni post Odpowiedzi: 3
prośba o opinię - testament czy darowizna?
Witam! Bardzo proszę o opinie. Babcia wykupuje z bonifikatą mieszkanie od gminy, następnie chce je przekazać wnuczce na własność. Jej dzieci, w tym matka rzeczonej wnuczki, podpisały już umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia. Załatwia to sprawę ewentualnych rozszczeń o zachowek. Jakie rozwiązanie będzie lepsze? Darowizna mieszkania zaraz po wpisie do KW (co wydaje się prostsze, szybsze, automatycznie staje się właścicielką tego mieszkania itp. ale zdecydowanie droższe) czy nabycie spadku na drodze testamentu (tańszy ale konieczność postępowania spadkowego, ponownie w sądzie lub u notariusza wymagana obecność dzieci babci, 6 m-cy na uprawomocnienie się...). W obu przypadkach jest zwolnienie z podatku, jak rozumiem. Z góry dziękuje za jakiekolwiek przemyślenia na temat. Pozdrawiam!
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Prośba o pomoc/porade.
Zmarła moja Matka , pozostawiając po sobie testament holograficzny.
Jedynymi spadkobiercami w tym przypadku ,jestem Ja oraz moja siostra na stałe mieszkająca za granicą.
Wiele się nie zastanawiając ( możliwe że był to duży błąd ) złożyliśmy wniosek do sądu o nabycie praw do spadku.
Mama pozostawiła Nam wspólnie część swojej nieruchomości gdzie oboje jesteśmy zameldowani ( 1/2 domu jednorodzinnego , i 1/2 podwórka , resztę posiada siostra Mamy ) , mi przepisała samochód oraz książeczkę mieszkaniową PKO.
Z siostrą jesteśmy zgodni co do podziału pozostawionego po Mamie mienia i nie ma między nami różnicy zdań w tym względzie.
W sądzie spotkaliśmy się z sędziną(tudzież dyrektorką wydziału) która przyjęła Nas w dniu złożenia wniosku.

Pani sędzina straszyła Nas, że sprawa nie będzie trwała krótko , trzeba będzie wykonać
oszacowanie wartości mienia przez biegłych , domu , terenu, samochodu ,nawet książeczki mieszkaniowej na nasz koszt, co będzie się wiązało z dosyć dużym nakładem finansowym.Na który szczególnie mnie nie stać.
I teraz moje pytanie.
Co mamy zrobić żeby nie ponosić dodatkowych kosztów , czy należałoby wycofać wniosek w sądzie a majątek podzielić u notariusza ?
Mamy juz termin pierwszej rozprawy przypadający za kilka tygodni.
Moja siostra przebywa za daleką granica i nie będzie oczywiście przylatywać na sprawy
sądowe , jakie pełnomocnictwo/upoważnienie może mi przekazać.
Pani sędzina wspominała coś o normalnym pisemnym pełnomocnictwie z podpisem bez poświadczenia notarialnego ?

Z góry dziękuję za każdą konstruktywną pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Proszę o rade !
Dzień Dobry. Mam pytanie , noszę się z zakupem nieruchomości , sprzedający tę nieruchomość ma dokumenty postępowania sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku , postępowanie miało miejsce w 1997 roku . Jednak nie jest to uwidocznione w KW ani też przez tyle lat w geodezji. Mam pytanie czy w tym przypadku jest coś nie tak, cz też wszystko jest w porządku? Bardzo proszę o radę , dziękuje . Pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek, o którym nikt nie wiedział
Sprawa ma się następująco.
Dziadek zmarł 5 lat temu. Nie zostawił po sobie nic. Po 3 latach od śmierci przychodzi pismo z UM gdzie wcześniej mieszkał, że ma do zapłacenia podatek od nieruchomości. Jak się okazało w trakcie wyjaśniania o co chodzi, o tej nieruchomości nie wiedział sam dziadek i połowa jego rodziny. Ta własność wyszła w trakcie grzebania w działkach przez dalszą rodzinę. Żeby było weselej pismo z podatkiem przyszło na na dane nieżyjącego dziadka. Babcia wysłała pismo polecone za potwierdzeniem odbioru do UM z wyjaśnieniami, iż dziadek nie żyje od 3 lat, nie pozostawił po sobie nic, a ta niby własność nigdy nie była jego. Podatku nie zapłaciła. I teraz zaczyna się zabawa. Kolejny rok przychodzi pismo na imię i nazwisko zmarłego, że ma zapłacić podatek i rok rocznie dzwoni się do UM z wyjaśnieniami, że dziadek nie żyje, nic nie zostawił i ona nic nie chce.
Pytanie: jak się najszybciej i najłatwiej pozbyć tej nieruchomości (jest to z tego co mi wiadomo fragment polnej drogi i kawałek ornego pola - dosłownie parę metrów)? Nie chodzi o kwestię finansową, niech sobie to ktoś bierze za darmo, byle się odczepili od babci i przestali rokrocznie przysyłać to żenujące pismo. Da się tego zrzec jakimś oświadczeniem, że się o tym nie wiedziało, bo wynikło to po śmierci i że się tego po prostu nie chce?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Testament
Witam Serdecznie.
Postanowiłam napisać do Pana
Pisze w imieniu siostrzenca 20 lat którego wychowywali moi rodzice czyli jego dziadkowie .
Proszę Pana przepraszam ,że pisze ale już nie mam nerwów chodzić po prawnikach powiem otwarcie rożne opinie podawali mi.
W przeciągu 3 miesięcy zmarli mi rodzice Ja mieszkam w Jeleniej Górze jestem na stałe zameldowana .
Ojciec przed śmiercią sporządził testament przepisał mieszkanie w bloku na wnuczkę która mieszak w Gdańsku.
21 Stycznia 2011 dzwoni ,że przyjeżdża aby sprzedać mieszkanie ,pytam się jakie ma on prawo tak wiem ze ma testament i co dalej.
Acha mieszkanie jest zadłużone hipoteka bo rodzice wzięli pożyczkę pod hipotekę zostało jeszcze 21 tys.
Mieszkanie było tylko na ojca chodź byli po ślubie i mieszkali rzazem to mieszkanie było na ojca
Proszę Pana co w takim przypadku mam robić razem z siostrzeńcem czy musi się wymeldować i szukać mieszkania.czy jemu i mnie się coś należny czy nic
I czy możemy zadłużenie wziąć na siebie sądownie
z poważaniem
Elzbieta
ela1960@gazeta.pl
Ostatni post Odpowiedzi: 1
przyrzeczenie a spadek
O dzieciństwa miałam "obiecany" dom dziadków - przyrzeczenie publicznie składane przez dziadków wiele razy, przy świadkach. Na zasadzie "wnusiu, to będzie wszystko twoje".
Nigdy nie sporządzono aktu notarialnego, ani testamentu. Dziadkowie byli utrzymywani przez resztę rodziny w wierze, że po ich śmierci dom odziedziczą te osoby które sobie wybrali - czyli wnuczka (dokładniej jedna z kilkorga wnucząt). Obawiam się że było to celowe wprowadzenie w błąd, przez co dziadkowie zostali odwiedzeni od spisania testamentu w dniu umówionej wizyty u notariusza.
Obecnie oboje nie żyją. Najpierw zmarł babcia - nie było przeprowadzane postępowanie spadkowe. Teraz dziadek. Dom zgodnie z prawem zostanie podzielony na ich dzieci - czyli mojego ojca i jego braci.

Czy w tej sytuacji przysługuje mi prawo do tego domu? Na podstawie publicznej obietnicy? Czy ma jakikolwiek sens zakładanie sprawy w sądzie?
Obawiam się że dom, wbrew woli dziadków, nie zostanie mi przekazany tylko sprzedany.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Jaki jest krąg spadkobierców ustawowych?
Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu to kto dziedziczy po zmarłym i w jakiej kolejności. Gdzie znajdę uregulowania dotyczące spadkobrania ustawowego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dziedziczenie.  »  Skład spadku.
Podział spadku a własny wkład finansowy
Czy podczas podziału spadku po rodzicach wkład finansowy poszczególnych spadkobierców (w daną nieruchomość) ma wpływ na jego podział?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Umowa z Orange
Witam,
chciałem zapytać, czy Umowa z Orange, a tym samym zobowiązanie z niej wynikające, może dotyczyć spadkobierców? Klasyczny przypadek...moja zmarła Mama była abonentką Orange (telefon stacjonarny). Nigdy nie miała zaległości związanych z opłacaniem wystawianych faktur. Zmarła pod koniec okresu rozliczeniowego. Orange wystawił fakturę tydzień po Jej śmierci. Po kolejnym tygodniu Orange został poinformowany o fakcie śmierci Abonenta (posiadam stosowne dokumenty potwierdzające fakt dostarczenia tej informacji). Linia telefoniczna została wyłączona. Sądziłem, że to koniec sprawy, tym bardziej, że Pani u której składałem dokumenty w sprawie śmierci mojej Mamy, stwierdziła, że to kończy całą sprawę. Okazało się, że nie. W grudniu na adres mojej Mamy przyszło pismo z kancelarii Navi Lex z informacją, że Orange dokonał cesji wierzytelności, tym samym moja Mam trafiła na listę dłużników w firmie windykacyjnej. Stąd moje pytanie, czy ta sytuacja rodzi jakiekolwiek następstwa prawne dotyczące mojej osoby (jestem synem). Jak wyglada ta sytuacja z punktu widzenia prawa? Czy Orange miał prawo sprzedać dług osoby niezyjącej? Co mówi o takiej sytuacji Prawo Spadkowe? Doadm, że nie chodzi o kwotę długu, lecz o zasadę i prawo.

Pozdrawiam
Staszek
Odpowiedzi: 0
Kto ponosi koszty spisu inwentarza
4 spadkobierców: A, B, C ,D.
A przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Pozostali nie wykonali żadnych działań (z tego co wiem - przyjęli wprost).

Koszty spisu inwentarza (około 2000) ponieśli: A, B, C.

Czy mają prawo domagać się zwrotu kosztów spisu od D (w wysokości zgodnie z jego udziałem w spadku)?

Nie było jeszcze stwierdzenia nabycia spadku ale to chyba bez znaczenia.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Co się należy , jak sprawe rozwiązać?
Witam , na wtępię przepraszam za chaotyczny opis sprawy. Mianowicie jestem spadkobierca po moim ojcu w raz z Mama i 2 rodzeństwa. Rzeczy materialne zostały należycie podzielone. Problem pojawia się z firma która nie była w ogóle wzięta pod uwagę u Notariusza. Firmę prowadzi mój Brat na decyzje Matki, która funkcjonuje pod inna już nazwą, która istniała jeszcze za życie Ojca w celu ominięcia podatków. Prowadzę z Siostrą nieformalna wojnę z resztą spradkobierców, co się komu należy. Niestety nie stać Nas na prawnika i nie za bardzo chcemy walczyć w sadzie.. a nieformalną decyzja matki wszystko co wypracował Mój ojciec ma przejąć Brat. Jak to wygląda od strony prawnej. Wiem co nie co o spółce rodzinnej i o tym ze należy mi się 1/8 ale jak ta sprawę potoczyć, od czego zacząć , czy mam w ogóle prawo roszczyć o cokolwiek ? Matka z Bratem karzą Mi i Siostrze płacić za grunt na terenie którego stoi firma ale z jakiej racji skoro nie czerpie korzyści majątkowych z jej prowadzenia. Nie wiem jak to się stało ze nie została ona uwzględniona podczas podziału majątku , najwidoczniej komuś na tym zależało. Ja wtedy w ogóle o tym nie myślałam,w końcu to najbliższa rodzina,byłam przekonana że dogadamy się miedzy sobą. Proszę o poradę
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Masa spadkowa prosze o pomoc
Witam, pisze w imieniu mojej mamy ponieważ nie bardzo wie co ma zrobić w następującej sytuacji. Mieszkam z mama i bratem w mieszkaniu spółdzielczym w którym wcześniej mieszkał tez mój dziadek i babcia <mój ojciec nie mieszkał mama była po rozwodzie > z czasem babcia się rozwiodła z dziadkiem i wyprowadziła sama a my zostaliśmy . Babcia się ożeniła powtórnie i mieszkała z mężem który miał 2 dzieci . 10 lat temu mój dziadek zmarł a jakiś czas później moja babcia i rok po niej jej obecny mąż . Mama chce teraz wykupić mieszkanie na wlasność ale musi zrobić masę spadkowa po rodzicach, po tacie już zrobiła i teraz pytanie ? Czy jeśli bedzie robić po mamie to czy coś z naszego obecnego mieszkania będzie się należalo dzieciom jej drugiego męża ???? (chciałbym dodać że mama po śmierci babci nie dostała nic z tamtego mieszkania i o nic się nie upominała ) proszę o pomoc
Odpowiedzi: 0
Wojna o podział spadku
Witam. Proszę o pomoc w trudnej sprawie spadkowej.
Jestem właścicielem 1/2 działki wraz z budynkami 90 arów. Jest to współwłasność ze zmarłym bratem (zm. 2006r) , który był bezdzietnym kawalerem. Mam trzech braci, jesteśmy po 1 sprawie nabycia spadku. Moja część to 5/8 , natomiast ich po 1/8. Chcą zawyżonej spłaty z budynków (samowycena) oraz nie zabudowaną działkę (ten sam numer). Proszę o radę, ponieważ rodzeństwo nie zgadza się na proponowany przeze mnie podział. Bracia zamierzają sprzedać swoje części w jednej działce. Natomiast ja (zaznaczę, że mieszkam w zupełnie innym miejscu) ale posiadam tam gospodarstwo (mając obok własne grunty rolne, które uprawiam, a także trzymam tam maszyny) przez co zostałbym odcięty od wody i światła. Są to 3 stare budynki gospodarcze (drewniane), dom (w którym zamieszkuje częściowo brat) oraz dwudziestoletnia murowana chlewnia. Wszystkie koszty utrzymania budynków (PZU) + woda i energia ponoszę ja pomimo, iż brat jest tam lokatorem.
Co mam zrobić, abym mógł zarządzać tym co mi się prawnie należy i ponieść jak najniższe koszty?
Jeśli wystąpię na drogę sądową o podział spadku, to poniosę wszystkie koszty sądowe+ rzeczoznawcę ?

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi
Pozdrawiam Jak Kot
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podział spadku z bracmi i ojcem
Witam,mam pytanie w zwiazku z podziałem majatku po mamie zmarłej 10 lat temu.Złozyłem juz wniosek o nabycie spadku po 1/4 dla mnie i dwóch braci i 5/8 dla taty.Jednak bracia nie zgadzają sie na pózniejszy dział majatku chca to zablokowac,ja z tatą chcemy to zrobic.Moje pytanie czy moga to zrobic w jakis sposób np.nie zgadzajac sie na podział,a jesli tak to czy moge wystapic do sądu o spłate mojej czesci spadku,czy to przyspieszy sprawe.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Wniosek do działu spadku
Czy ktos mógłby mi pomóc napisac taki wniosek

[ Dodano: 2011-11-22, 13:35 ]
W styczniu zmarł mi dziadek. Nie napisał testamentu. Był ponownie żonaty. Wnieślismy sprawe do sadu o nabycie spadku. spadkobiercami są mój tata i dziadka druga żona. Żona ta chce sie dobrowolnie zrzec swej cześci spadku na rzecz mojego ojca. Adwokat kazał nam napisać wniosek do działu sądu obupólnego czy coś takiego. Jednak nie wiem jak go napisać.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Wadliwy wniosek do notariusza.
Witam i bardzo serdecznie proszę o pomoc.
Moi rodzice rozeszli się 40 lat temu. Ojciec wyprowadził się do innej i po uzyskaniu rozwodu ożenił się po raz drugi. Żyje w bezdzietnym związku. Natomiast mama wychowywała nas samotnie w mieszkaniu spółdzielczym, do którego prawa rodzice uzyskali wspólnie. Jednak po powtórnym ślubie mój ojciec został z tego mieszkania (za swoją zgodą) wymeldowany, a rodzice nie założyli sprawy o podział majątku. W roku 2009 dzięki ustawie o wykupie mieszkania „za 1 zł” mama zaproponowała mi i mojemu bratu wspólny wykup tego mieszkania w nadziei, że po jej śmierci, będąc jedynymi spadkobiercami, będziemy mogli dokonać sprzedaży tego mieszkania. Niestety w wyniku wadliwie przygotowanego wniosku do notariusza, co spółdzielnia sama przyznała (ale bez możliwości „odkręcenia tego) mój ojciec stał się również współwłaścicielem tego mieszkania. W roku 2010 moja mama zmarła. Jakie kroki prawne należy podjąć abyśmy my z bratem stali się jedynymi dysponentami tego mieszkania? Czy najpierw należy założyć sprawę spadkową (i kto to ma zrobić), czy też w pierwszej kolejności ojciec powinien dokonać darowizny na naszą korzyść?
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Makary
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Dziedziczenie prawa do patentu
Witam. Czy prawo do patentu podlega dziedziczeniu? Jakich formalności należy dopilnować? Czy konieczny jest kontakt z urzędem patentowym w celu przepisania prawa do patentu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Dziedziczenie posiadania
Witam

Mam pytanie czy możliwe jest dziedziczenie posiadania? Używam do przejazdów do swojego pola nieutwardzonej drogi polnej (ale widać koleiny), drogą tą jeźdzę tylko ja, a wcześniej mój ojciec nią jeździł przez 46 lat. Właściel (chyba gmina) nie interesuje się tym kawałkiem gruntu (wyrosły dzikie drzewa które mają obecnie około 15 m wysokości). Czy mogę odziedziczyć posiadaie tej drogi?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zaległe alimenty.
Witam
Czy zaległe alimenty wchodzą w skład spadku jako dług spadkowy?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi ponieważ mój brat, którego jestem spadkobiercą zalegał z alimentami na ponad 35000 pln. Obawiam się, że będę musiał płacić te zaległości, a brat pozostawił po sobie praktycznie tylko samochód i udział w spadku po mamie. Niewiele to warte.
Dziękuję.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Środki zgromadzone na koncie spadkodawcy.
Dzień dobry
Moja ciotka pozostawiła upoważnienie bankowe zgodnie z którym zostałem upoważniony do środków na jej koncie po jej śmierci.
Bank wypłacił mi pieniądze. Jednak spadkobiercy ciotki - jej dzieci żądają abym zwrócił im te pieniądze. Grożą mi sądem. Czy mają rację? Czy powinienem oddać spadkobiercom ciotki te pieniądze?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Czy najem można dziedziczyć?
Mieszkałem z moją ciotką w jej mieszkaniu kwaterunkowym.
Jestem jedynym spadkobiercą ciotki.
Czy dziedziczę najem po ciotce? Lub prawo wykupienia mieszkania?
Gdyby ciotka wykupiła mieszkanie to bym go odziedziczył. Ciotka złożyła wniosek prawie 2 lata temu.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dziedziczenie.  »  Przyjęcie spadku, przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, odrzucenie spadku.
Czy mogę się wycofać z przyjęcia spadku wprost?
Dzień dobry,
Jestem spadkobiercą mojej mamy, która zmarła w 2008 r. Niedawno otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej, która żąda ode mnie zapłaty ponad 40000 zł. Jak się okazuje moja mama zaciągnęła kredyt, którego nie spłacała.
Po śmierci mamy nie składałem żadnego oświadczenia spadkowego. Dlatego też przyjąłem spadek wprost. Nie chcę płacić długów mamy tym bardziej, że w spadku pozostawiła tylko drobiazgi.
Firma windykacyjna straszy mnie, że pozwie mnie o zapłatę. Proponują układ - ja zapłacę 30000 zł, a oni zrzekną się reszty roszczeń.
Czy jest jakaś możliwość żeby wycofać się z przyjęcia spadku wprost i np. przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza lub go odrzucić?
Bardzo zależy mi na rzetelnej poradzie prawnej.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Spadek - przyjac czy odrzucic
Witam,
sprawa jest gorąca gdyz we wtorek mija termin 6 miesiecy. mam kilka pytan.
rodzice sa po rozwodzie, siostra odrzucila spadek.
Do tej pory chciałam przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza bez zglaszania u notariusza lub w sadzie, czyli z "automatu" czy to wogole mozliwe? czy raczej trzeba to zglosic jak to jest?

Tata zostawil kredyty do splacenia, mozliwe ze sa ubezpieczone ale nie wiem do jakiej kwoty nie znam sie na tym...
majatku nie ma

niektore kredyty sa z pelnomocnictwa mamy (nie wszystkie) - czyli one przechodza na mame a nie na osobe dziedziczaca czyli na mnie ? bez wzgledu na to czy przyjme spadek czy odrzuce?

czy jezeli przyjme spadek z dobrodziejstwem... i nie mam mozliwosci splaty kredytow to czy mozna to jakos ominac dogadac sie z bankiem lub szukac pomocy splaty lub odroczenia z jakichs zrodel?

czy jezeli przyjme spadek bez zglaszania w sadzie i u notariusza bede musiala placic komornikowi za zrobienie spisu inwentarza? jesli sama go nie powoluje?
Odpowiedzi: 0
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza
Dzień dobry.
Chciałabym uzyskać pomoc w kwestii przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Mama zmarła 25 lipca 2013 roku. 11 października tegoż roku dokonaliśmy u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia. Jest nas sześcioro rodzeństwa. 23 października 2013 roku sąd wydał postanowienie o sporządzeniu spisu. W czerwcu 2015 roku naczelnik urzędu skarbowego sporządził spis inwentarza. Stan czynny wyniósł 0, dług.. Prawie 30 tysięcy.
W 2016 roku otrzymałam wezwanie do zapłaty od jednego z wierzycieli, nasz komornik polecił zignorować to pismo. Twierdząc, że sprawa jest w sądzie i on ta informacje powinien otrzymać. We wrześniu tego roku listem poleconym otrzymałam pismo od komornika sądowego z innego miasta o wszczęciu egzekucji, wezwanie do złożenia wyjaśnień oraz oświadczenie w trybie art. 801 KPC
Nie mam pojęcia co z tym robić. Z komornikiem kontakt będę miała w poniedziałek. Jestem strzepkiem nerwów.
Bardzo proszę o pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Dobrodziejstwo inwentarza.
Przyjąłem spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza u notariusza. Miałem całkowicie odrzucić spadek, ale notariusz przekonał mnie, że prościej mi przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza niż później starać się pozbawić spadku dzieci.

Sytuacja jest taka. Ojciec 17 lat temu zostawił nas. Narobił długów i czmychnął w Polskę.
Po 17 latach zmarł. Przez cały ten okres nie było z nim kontaktu. Nie wiemy do końca czy ciążą na nim jakieś długi... ale jest duże prawdopodobieństwo, że takowe są bo 17 lat temu były.

Ojciec ostatnie lata żył z jakąś babą i utrzymywał się z opieki społecznej. Nie zostawił po sobie nic.

Zostało jednak po nim mieszkanie spółdzielczo lokatorskie w którym mieszka moja mama. Mieszkanie jest na dwójkę rodziców. Na mieszkaniu jest wkład tzw własny. To jedyne co zostało po ojcu. Rodzice nie mieli rozwodu mimo iż 17 lat nie żyli ze sobą.

Notariusz doradziła mi, aby nie zrzekać się spadku bo nic mi nie grozi. Ewentualne długi zostaną ściągnięte z tegoż wkładu własnego a ja nic nie ryzykuję.

Czy zrobiłem dobrze?

Notariusz mi powiedział, że w tym przypadku lepiej przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, niż szarpać się w sądzie i pozbawiać spadku na dzieci...

Dodam jeszcze, że od śmierci ojca nie minęło jeszcze pół roku. Czy ewentualnie mogę się jeszcze zrzec spadku, pomimo iż przyjąłem go z dobrodziejstwem inwentarza?
Odpowiedzi: 0
1 - 2 - 3 - 4 - 5 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant