Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Prawo spadkowe 2011 - zmiany w prawie spadkowym
Zmiany w prawie spadkowym - prawo spadkowe 2011
Polecam artykuły:

Prawo spadkowe 2011 - http://prawo-porady.pl/artykuly,prawo-spadkowe-2011,40.html]Nowe prawo spadkowe 2011

Zapis windykacyjny - http://prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny,38.html]Zapis windykacyjny

Zachowek- zmiana okresu przedawnienia - http://prawo-porady.pl/artykuly,przedawnienie-roszczenia-o-zachowek---zmiana-okresu-przedawnienia,39.html]Przedawnienie roszczenia o zachowek 2011
Odpowiedzi: 0

Dziedziczenie.  »  Nabycie spadku.
Otrzymanie spadku a intercyza
Witam, jestem nowy na forum, szukałem podobnego tematu, lecz niestety nie odnalazłem. Kupuję mieszkanie, którego właścicielka otrzymała je w spadku od rodziców poprzez testament. Ma ona męża i mają oni podpisaną intercyzę. Mają oni również dzieci.
1. Kto ma prawo do dziedziczenia po właścicielce? I czy po kupnie mieszkania moze sie ktos ubiegac o prawa do niego?
2. Czy jak nie maja intercyzy, to ktos ( i ewmtualnie kto) po zakupie mieszkania moze ubiegac sie o prawa do niego?
Prosze o pomoc. Pozdrawiam.
Odpowiedzi: 0
Spadek po samotnej siostrze babci
Witam!
Sprawa wyglada nastepujaco:
Rodzice rozwiedli sie 45 lat temu, ojciec zalozyl druga rodzine z kobieta, ktora miala juz 2 dzieci, wspolnych dzieci nie mieli.
30 lat temu zmarla jego mama a moja bacia, ktora miala 3 siostry, w nastepnych latach zmarla jedna siostra babci, bezdzietna stara panna. Po kilku latach zmarl tez moj ojciec.
Odnalazlam 2 miesiace temu ciocie - jedna z 2 pozostalych siostr mojej babci. Nawiazalysmy jak na razie kontakt telefoniczny.
Dowiedzialam sie od niej, ze w 3. czerwca zmarla druga siostra babci (i tej cioci). Zmarla miala meza i bezdzietnego syna kawalera, ktorzy tez zmarli kilka lat temu.
Mam zatem pytanie:
Czy jestem rowniez spadkobierca razem z ta ciocia, ostatnia zyjaca sista babci?
Zmarla ciocia pozostawila po sobie mieszkanie.
Ja od wielu lat nie mieszkam w Polsce, nie mam tez juz polskiego obywatalstwa.
Lecz za kilka dni wybieram sie do Polski by spotkac sie z ciocia i omowic ewentualnie ta sprawe.
Jakie dokumenty powinnam miec ze soba, aby ubiegac sie o ten spadek?
Serdecznie dziekuje za odpowiedz!
Pozdrawiam
Margaret
Ostatni post Odpowiedzi: 9
czy córka po zmarłej siostrze też dziedziczy?? prosze o pomo
Witam.
Zmarły nie miał żony, dzieci, ani żyjących rodziców. Miał 3 siostry, z których jedna zmarła przed nim. Teraz pytanie, czy dziedziczą tylko dwie żyjące siostry, czy również córka tej zmarłej siostry? Prosze o odpowiedz osoby które są pewne swojej odpowiedzi, bo wariantów słyszałam już wiele:/
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zapis windykacyjny - pomocy
Na początku stycznia zmarła moja babcia, ona wraz z moim tatą wykupiła mieszkanie w którym obecnie mieszkamy (właścicielem była tylko moja babcia). Po zakupie został sporządzony testamen dodatkowo z zapisem windykacyjnym (dot. wykupionego mieszkania). Mój ojciec ma jeszcze dwie siostry, stąd moje pytanie czy siostry mają jakiekolwiek prawo do tego mieszkania? Jakie kroki należy teraz poczynić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Czy mam prawo do wglądu w inne dokumenty?
Sytuacja jest taka moj tata wychowywał sie o dorastal w domu swoich rodziców i mieli oni duże gospodarstwo. Moj tata miał 8 rodzeństwa. Rodzice zmarli i rodzeństwo w tym tata powyprowadzali sie. Zostało w domu dwóch braci w tym jeden zmarł kilka lat temu ,a drugi mieszka do teraz. Moj tata też zmarł i jeszcze trójka innego rodzeństwa .
Moj tata juz po wyprowadzce ciągle pomagal na gospodarce braciom dzien w dzien przez wiele lat. Mama mowi ze jego rodzice nie napisali testamentu wiec o wydziedziczeniu nie ma mowy. Mowi tez ze rozprawy o podział ojcowizny na dzieci czy zrzeczenie sie na tamtych dwóch braci przez resztę rodzeństwa nie bylo gdy tata zyl. Dowiedziałam się ze żyjący i mieszkający tam wujek u notariusza napisal testamet ze dom i ziemie gospodarstwa przepisuje na mojego kuzyna tj. Mojego taty siostry jednego z synów ( ten wujek jest bezdzietny). Chciałabym wiedzieć jakim prawem? W jaki sposób jest to jego własnością bez sprawy o podział i czemu ma to dostać osoba uprawniona do tego tak samo jak i ja i wielu z mojego kuzynostwa? Niestety od rodziny sie nic nie dowiem zawsze byly slabe relacje a po śmierci taty tylko mama z nimi rozmawia bo tylko ona im wybaczyla poniżania i obrazy całego zycia. Chciałam wiedzieć czy mogę ubiegać o zachowek po dziadkach i o co chodzi z tym testamentem notarialnym bo to dla mnie wielka zagadka. Poradzono mi w sieci bym dowiedziała się o nr księgi wieczystej i sprawdziła informacje w niej.
Szczerze to nic z tego nie wywnioskowałam Ten kuzyn wraz z żoną są już właścicielami na podstawie darowizny od 2013-08-08 , dla dwóch wujków był wpis ,że obowiązuje,, DOŻYWOTNIA I NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA MIESZKANIA ...,,w tym jeden wujek o którym pisałam wyżej ,ale on już też zmarł w tym miesiącu ,a tamten kilka lat temu. Stan założenia,, NR 1 PRZY PRZENIESIENIU NIERUCHOMOŚCI Z DOTYCHCZASOWEJ KSIĘGI WIECZYSTEJ "nazwa miejscowości TOM VI KARTA 252" NA WNIOSEK Z DNIA 29.01.1965 R. NR 20/65 PRZEPISANO,, .data założenia dotychczasowej księgi to 1967-03-08. O dziadkach nie ma nic . Nie wiem nawet kto był wcześniej właścicielem. Mogę się domyślać ,że tych dwóch wujków co mieli prawo dożywotniego mieszkania bo oni tylko i wyłącznie tam mieszkali i pracowali do samej śmierci. Nie wiem czy to przeniesienie oznacza ,że babcia przepisała w 1965 nieruchomość na tych dwóch wujków czy to nic nie oznacza? Nie ma nic o tym co działo się prędzej ,żadnych innych numerów ksiąg. Zastanawia mnie czy papierowa wersja jest bardziej rozbudowana i czy tam dowiedziałabym się czy tata był wydziedziczony czy sam się zrzekł? Może ja nie potrafię odczytywać tej księgi i ktoś mnie nakieruje. Oczywiście ja tu nie mam prawa do zachowku jeśli tata był wydziedziczony mogę sprawdzać to tylko dla własnej wiedzy i spokoju ?
Będę wdzięczna za pomoc.
Odpowiedzi: 0
Kupno nieruchomości
Pan X ma 83 lata co jeśli po podpisaniu aktu notarialnego okaże się że np pan z jest ubezwłasnowolniony,był chory lub coś podobnego.czy w umowie napisać klauzulę ze jest w pełni świadomy sprzedaży czy coś podobnego?Mam obawy aby po zakupie nieruchomości ktoś czegoś się nie domagał .Pan x nieruchomość dostał w spadku po matce,ma 2 żonę i dzieci z 1 małżeństwa. Czy po moim zakupie ma ktoś inny jakieś prawa za życia lub śmierci Zameldowani są on i żona,w księdze wieczystej jest tylko pan.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
zaległe alimenty a śmierć wierzyciela reprezentującego
Po śmierci mamy komornik wpłaca mi i siostrze co miesiąc po 500 zł alimentów ja miałem zasądzone 300, a siostra 400 miesięcznie, po śmierci mamy podtrzymaliśmy egzekucję zaległych alimentów wstrzymując alimentację bieżącą... czy to normalne że komornik wpłaca nam co miesiąc taką samą kwotę? siostra miała alimenty do 18 roku życia, a ja jeszcze pięć lat po jej zakończeniu więc kwoty zaległych alimentów będą różne... Czy zaległa alimentacja jest po prostu dziedziczna i otrzymujemy to jako spadek po mamie czy to co nam się należało czyli mi np. 20 000 zł a siostrze 10 000 zł zaległości od ojca? Pozdrawiam i liczę na pomoc :)
Odpowiedzi: 0
Podział masy spadkowej
Dzień dobry,

Mam problem przy sprawie spadkowej po dziadku. Na wstępie chciałbym zaznaczyć że babcia (czyli żona dziadka) zmarła już jakiś czas temu. Dziadek pozostawił testament, jednak część rodziny odgraża się, że w sądzie zamierza dochodzić swoich praw do zachowku. Problem mam z ustaleniem kto i od kogo może w tej sytuacji czegokolwiek dochodzić. Według testamentu przysługuje mi 1/3 mieszkania. Genealogia - Dziadkowie mieli trójkę rodzeństwa:
1) Syn (w skrócie S1) - został przez dziadka wydziedziczony (notarialnie), ma pełnoletnią córkę pominiętą w testamencie (czyli moją kuzynkę - oznaczamy jako K1).
2) Córka (w skrócie C1) - została w testamencie pominięta, ma dwójkę pełnoletnich dzieci (moje kuzynostwo - czyli K2 i K3) którzy w testamencie otrzymali po 1/3 mieszkania (zaznaczam - każde z nich otrzymało 1/3).
3) Córka (w skrócie C2) - czyli moja mama, która zmarła wiele lat temu.

W chwili obecnej 2 osoby chcą występować o zachowek: moja kuzynka (K1 - córka wydziedziczonego syna spadkodawcy) oraz moja ciotka (C1 - matka obdarowanych w testamencie). Jeśli dobrze rozumiem dziedziczenie ustawowe to podział (pomijając testament) powinien być następujący: 1/3 dla kuzynki - K1 (dziedziczy zamiast wydziedziczonego syna spadkodawcy), 1/3 dla ciotki C1 (jako córki spadkodawcy), 1/3 dla mnie (prawo po zmarłej mamie). Moje kuzynostwo (K2 i K3, którzy łącznie mają zapisane w testamencie 2/3 mieszkania) są zstępnymi Córki spadkodawcy (C1) której udział ustawowy powinien wynieść 1/3. Jeśli moje rozumowanie nie zawiera błędów to mój udział w spadku (testament) jest równy udziałowi należnemu mi z ustawy, dlatego zastanawiam się czy sąd może nałożyć na mnie obowiązek spłaty części zachowku na rzecz K1 i C1.

Mam nadzieję, że udało mi się opisać problem w miarę przejrzyście.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem z windykacją
Witam serdecznie!

Po długim przeszukiwaniu Internetu i przeczytani mnóstwa postów na rożnych forach niestety nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na mój problem. Wiec zdecydowałem zapytać tutaj może ktoś odpowie na moje pytania. W 2005-04-26 roku zmarła moja matka mieliśmy słaby kontakt i nie bylem zorientowany w jej sprawach finansowych. Po jej śmierci przyjąłem majątek wraz z bratem i siostrą. Bylem świadomy ze zostawiła długi "hipoteka i inne drobne opląty" oczywiście wszystkie zostały spłacone przynajmniej tak sadziliśmy. W dniu dzisiejszym czyli 20-11-2015 doznałem szoku otrzymałem list z firmy windykacyjnej tzw. BEST z Elbląga że matka wzięła kredyt w Żaglu 10-06-1998r. kredyt na 3.000 i odsetki w sumie około 12,000 do spłaty. Ani ja ani moje rodzeństwo nie byliśmy wcześniej o tym informowani, żadnych pism żadnego postępowania sądowego ani prawnego. I tu moje pytania
1. Czy po takim czasie sprawa jest przedawniona?
2. Czy jak windykacja przejmuje zadłużenie okres przedawnienia się wydłuża?
3. Czy mam kierować się z tym do prawnika bo sam nie wiem czy po 17 latach od wzięcia kredytu trzeba go spłacać?

Dodam jeszcze że pismo z windykacji które otrzymałem było wrzucone do skrzynki jak byle ulotka i nie wiem czy podchodzić do tego poważnie bo każde pismo urzędowe jest za potwierdzeniem odbioru.

Bardzo bym prosił o pomoc lub podpowiedz osób którzy mieli podobne problemy.

Pozdrawiam

Max
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Prośba o pomoc w postepowaniu spadkowym
Witam.
Odziedziczyłam dość pokaźny spadek po rodzicach, a mianowicie 3 kamienice w Krakowie i jedną dużą w centrum Zakopanego.

Jestem osobą w podeszłym wieku, nie mogę już chodzić i zaczynam niedowidzieć. Proszę o pomoc w przeprowadzeniu postępowania spadkowego.
Proszę serdecznie o pomoc.
Kontakt do znajomego, który uprzejmie się zgodził na użyczenie swojego mejla: spadkobierca.ojcowizna@gmail.com
Odpowiedzi: 0
Kłopot z nieruchomością. Prośba o pomoc
Witam.

Odziedziczyłem działki w centrum miasta jak ojcowiznę. Skarb Państwa wszczął w stosunku do nich procedurę wywłaszczenia na rzecz UB Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem zwrotu nieruchomości, ani nieruchomości zastępczej stanowiącej zgodnie z przepisami o wywłaszczeniach ekwiwalentu za przejęte mienie na rzecz Skarbu Państwa. Starosta Tatrzański uporczywie i niezgodnie z obowiązującym prawem uchyla się od obowiązku zadośćuczynienia mi za wywłaszczone w centrum miasta działki – jako, że wywłaszczenie miało przeznaczenie na rzecz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a w nastepnej kolejności na jego spadkobiercę, czyli UB , mam prawo sądzić, że Starosta Tatrzański sprzyja i utrzymuje stary komunistyczny porządek prawny w Powiecie Tatrzańskim.
Proszę o pomoc w przedmiotowej sprawie i wskazanie wyroków/orzeczeń sadów w sprawie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat.

Z góry serdecznie dziękuję. :)
Odpowiedzi: 0
Szukam prawnika - nieruchomości
Witam. Mam zagadnienie administracyjno-prawne. Odziedziczyłem działki rolne w centrum miasta jak ojcowiznę. Skarb Państwa wszczął w stosunku do nich procedurę wywłaszczenia na rzecz UB ale jej nie dokończył, bo działki nie zostały przekształcone - Ministerstwo Rolnictwa nie wydało decyzji o przekształceniu na inne cele niż rolne. Biegły wycenił te działki na 170 mln zł. Oczekuję współpracy lub pomocy prawnej przy wypłacie odszkodowania lub wynagrodzenia za zwłokę i utracone korzyści z niewypłaconych odsetek. Poszukujemy kancelarii prawnej lub prawnika, posiadającego w przedmiotowej sprawie doświadczenie, oczekujemy również że podejmie się prowadzenia sprawy. Proponujemy za pozytywne rozpatrzenie wysokie wynagrodzenie 1 mln zł. Rozpatrzenie sprawy max. do 6 miesięcy. Proszę o odpowiedzi. Ew. podaję adres e-mail: ferczer@wp.pl
Odpowiedzi: 0
spadek po bratanku
W czerwcu zmarł bratanek mojego dziadka, pozostawił po sobie długi. Był rozwiedziony, nie miał dzieci, jego rodzice nie żyją, rodzeństwo oraz zstępni rodzeństwa maja zamiar zrzec się spadku, czy w związku z tym mój dziadek, a także jego zstępni ( czyli moja mama i ja) może odziedziczyć długi, Jeśli tak, kiedy i na podstawie jakich dokumentów może zrzec się spadku?będę wdzięczna za pomoc. pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Uprawnieni do dziedziczenia (nabycia spadku)
Lektura postów na tym Forum skłoniła mnie do zainteresowania się sprawą jak w temacie. Podaję przykład z rodziny - spadkodawca w chwili śmierci miał dwoje pełnoletnich dzieci, które swoich dzieci nie posiadają. Rodzice i jedyny brat spadkodawcy nie żyją, natomiast żyją dzieci owego brata, które mają własne dzieci. Pytanie brzmi, czy dzieci zmarłego brata są uprawnione do udziału w spadku?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ubezwłasnowolnienie a spadek po osobie obcej bez pokrewieńst
Sprawa wygląda następująco
Od roku toczy się w Wydziale Cywilny w Sadzie w Gdyni sprawa o ustalenie prawa do
majątku po zmarłej osobie. Osoba ta nie jest ze mną w żaden sposób spokrewniona.
Była jedynaczką, maż jej zmarł, rodzice nie żyją. Mąż tej osoby również nie maił rodzeństwa oraz jego rodzice również nie żyją. Osoba zmarła pozostawiła po sobie dwa testamenty. W pierwszym testamencie powołała swoja koleżankę jako spadkobierczynie. Po czym notarialnie odwołała pierwszy testament i w drugim i ostatnim znanym testamencie powołała mnie jako spadkobiorcę. Spadek to mieszkanie spółdzielcze w Gdyni. I teraz istota problemu sad zawiesił bezterminowo postępowanie spadkowe do czasu ustalenia opiekuna prawnego osoby będącej uczestnikiem tego postępowania (koleżanki wymienionej w pierwszym testamencie) - postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Gdzie mam się udać żeby dowiedzieć się terminu kiedy zostanie ustalony opiekun prawny. Czy mogę w jakikolwiek sposób przyspieszyć ten proces. Zaznaczę ze nie znam miejsca zamieszkania osoby będącej w trakcie ubezwłasnowolnienia.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Prawnik poszukiwany
Poszukuję prawnika, adwokata, radcy prawnego w celu przeprowadzenia profesjonalnych negocjacji związanych z ugodą. Sprawa dotyczy atrakcyjnej nieruchomości położonej w centrum Zakopanego. Mile widziane kancelarie lub zespoły adwokackie.

W sprawie proszę o kontakt w celu umówienia spotkania na którym wyjaśnię w szczegółach problematykę i zakres pracy. Oferujemy wysokie honorarium.

e-mail: biuropln@gmail.com
telefon: 604223377
Odpowiedzi: 0
wywłaszczenie?
Witam.
Starosta Tatrzański, jako reprezentant Skarbu Państwa dokonał wywłaszczenia nieruchomości. Wszczął postępowanie wywłaszczeniowe i wydał stosowną decyzję w przedmiotowej sprawie. Ale w myśl art. 129 Ustawy o gospodarce nieruchomościami szanowny wynikającej z art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - Pan Starosta Tatrzański „zapomniał” o wypłacie należnego odszkodowania za wywłaszczone mienie i nie zapadła w tej sprawie żadna prawomocna decyzja. Działki zastępczej też nie wyznaczył żadną prawomocną decyzją.

Powstaje tu szkoda. Od momentu wydania prawomocnej decyzji o wywłaszczeniu do czasu wydania decyzji o wypłacie należnego mi odszkodowania zgodnie z art. 129 wynikającego z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej formalnie pozostaje w zwłoce. W tym czasie mógłbym przedmiotową nieruchomość wynająć, lub prowadzić w niej np. Muzeum Kardynała Adama Sapiehy, albo Izbę Pamięci Karola Wojtyły, przebywającego w Zakopanem a później został Papieżem upamiętniając w tej sposób dorobek tej Postaci, a w konsekwencji – nasze Narodowe Dziedzictwo.

Poszukuję kompetentnej osoby, która pomoże mi odzyskać moją zakopiańską nieruchomość i wskaże efektywne rozwiązania, które w końcu zakończą tą sprawę. Oferuję wysokie honorarium
W sprawie proszę o kontakt:
e-mail: biuropln@gmail.com
telefon: 604223377
Odpowiedzi: 0
Potrzebny notariusz
Potrzebuję porady notarialnej w sprawie dziedziczonej firmy. Nie wiem jakie kroki powinnam podjąć po śmierci ojca, który był właścicielem. Zalezy mi na kancelarii w Łodzi.
Odpowiedzi: 0
Deklaracja o przyjęciu spadku - nie mogę jechać do Polski
Dzień dobry, mój ojciec zmarł pozostawiając mnie i siostrę jako dwie jedyne osoby z prawami do rozporządzania jego majątkiem/długami/mieszkaniem itp. Ja mieszkam za granicą (Hiszpania),a siostra znajduje się w Polsce. Przed moim powrotem do Hiszpanii, spisałyśmy w obecności notariusza pełnomocnictwo, teoretycznie pozwalające mojej siostrze podejmować samodzielne decyzje odnośnie spadku (jego przyjęcia lub odrzucenia) itp.
Niestety dziś otrzymałam informację, że aby przyjąć spadek mojego ojca, samo pełnomocnictwo nie wystarczy - muszę się stawić osobiście w Polsce u notariusza i podpisać deklarację o przyjęciu spadku. Czy jest to jedyna możliwość? Czy mogę to załatwić poprzez notariusza w Hiszpanii + tłumacza przysięgłego (bez obecności siostry), w konsulacie/ambasadzie (bez obecności siostry)? Czy w razie czego, siostra mogłaby przyjechać do Hiszpanii i tutaj mogłybyśmy dokonać formalności u notariusza + u tłumacza przysięgłego? Niestety nie mam żadnej możliwości przyjazdu do Polski w ciągu najbliższych 8 mcy.
Z góry bardzo dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
ewentualne roszczenie
Witam. Problem jest nastepujący, w 1989r. rodzice ojca przekazali mu gospodarstwo rolne (Akt Notarialny Umowa Przekazania Gospodarstwa Rolnego. Ojciec miał troje rodzeństwa z których jedna siostra rościła prawo do części gospodarstwa, ale ojciec nie zgodził się. W następnych latach ojciec popadł w długi prowadząc gospodarstwo i w 1993r. musiał darowac siostrze udział wynoszący 1/2 gospodarstwa w zamian za pomoc rodziców (Akt Notarialny Umowa Darowizny). Rodzice ojca zmarli i ojciec z siostrą pozostali współwłaścicielami gospodarstwa po 50% udziału . Ojciec ponosił koszty utrzymania gospodarstwa (podatek, opłaty) od 1994 przestał prowadzić działalność rolną ale nadal utrzymywał siedlisko i działki. W 2011 r ojciec nagle zmarł pozostawiając mnie i moją matkę ( byli małżeństwem do jego śmierci) Nie pozostawił testamentu. Pytanie brzmi Czy siostra ojca może rościć prawo do jego części jako spadkobierca ustawowy, czy matka i ja ewentualnie sama matka może być jedynym spadkobiercą części ojca? Dziękuję.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
spadek ze Szwecji jak odzyskać?
witam, miałem wujka w Szwecji który zmarł 4 lata temu. w połowie 2013 roku zmarła żona wujka, kilka mieisęcy po jej śmierci otrzymaliśmy pismo o rozpoczęciu postępowania spadkowego- w grę wchodzi mieszkanie w Goteborgu.
Wujek nie posiadał dzieci-jedynymi spadkobiercami z jego strony jestem ja razem z moim rodzeństwem natomiast po część po cioci dziedzicz syn z pierwszego małżeństwa.
od 2013 roku panuje cisza, usiłowaliśmy się kontaktować z pasierbem wujka- ale on unikał kontaktu-mamy nawet podejrzenia że mieszkanie mogło zostać już sprzedane.
Dostaliśmy krótką informację @ abyśmy kontaktowali się z prawnikiem do którego wysłał nam adres. Wysłaliśmy kilka pism na które nie dostaliśmy odpowiedzi.
nie bardzo wiemy jak sprawę ruszyć a mija kolejny rok
proszę o wskazówki do których drzwi zapukać i dowiedzieć się jak mam dalej postępować
pozdrawiam
Staszek
Odpowiedzi: 0
Brak informacji o zawartości testamentu
Witam nasz problem polega na tym że nie zostaliśmy poinformowani o zawartości testamentu.Zmarł mój teść już 4 miesiące temu i w testamencie miał rzekomo zapisać swój dom mojej żonie, swojej córce.Teściowa która żyje nie chce nam powiedzieć co jest w testamencie.Jest jeszcze druga córka która mieszka w tym domu i która prawdo podobnie wie co jest w testamencie.Moje pytanie brzmi,jak prawnie możemy zmusić teściową do ujawnienia zawartości testamentu i czy nie gra ona na zwłokę? Jeszcze tylko wspomnę że wcześniej był sporządzony akt notarialny że dom po śmierci teścia dostanie moja żona.Widzieliśmy go ale nigdy nie dostaliśmy tego aktu.
Odpowiedzi: 0
Spadek po jednym z rodziców w sytuacji, kiedy drugie żyje
Witam. Mam taką sprawę. 6 lat temu zmarła moja mama, nie pozostawiła testamentu. Tylko żyjący ojciec figuruje jako właściciel domu w księdze wieczystej i tylko on jest udziałowcem w firmie. Majątek został nabyty podczas trwania ich małżeństwa. Z tego co się dowiedziałam ojciec ma zamiar przepisać dom na dzieci mojej siostry pomijając mnie. Czy mogę wystąpić o nabycie i podział części spadku po mamie, pomimo, że tylko ojciec figuruje jako właściciel, a nie było rozdzielności majątkowej ? Dodam, że nie mieszkam w domu ojca, jestem praktycznie bezdomna i zmuszona wynajmować mieszkanie będąc w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Firma, która założona była przez ojca w trakcie trwania ich małżeństwa cały czas prosperuje i przynosi dobre zyski. Ojciec powierzył prowadzenie jej mojemu kuzynowi, w zamian za to kuzyn wypłaca ojcu 5 tys wynagrodzenia miesięcznie. Z tego co wiem ojciec dał się mu kiedyś zmanipulować przy flaszeczce i podpisali jakąś cichą umowę, ale nie rozumiem za bardzo na jakiej podstawie. Ojciec udziałowcem w firmie nadal pozostaje, sprawdzałam w necie po nr NIP firmy... Czy ktoś zna odpowiedź na moje pytania ? Bardzo proszę o pomoc.
Odpowiedzi: 0
Spadek czy istnieje jakas szansa ?
Witam.
Sprawa wygląda tak .
Małżeństwo z dzieckiem.
Zmarła matka dziecka .
W czasie małżeństwa wspólnie z mężem wybudowali dom .
Kobieta w czasie małżeństwa otrzymała od swojej matki mieszkanie własnościowe notarialnie tylko na nią .
Małżeństwo wspólnie tez zaciągnęło sporo kredytów do tej pory niespłaconych .
Co należy się w takim wypadku dziecku ??
Czy istnieje jakaś szansa ,żeby dziecko 18 lat uczące się otrzymało chociaż to mieszkanie i żeby dziecko nie było obciążone długami ??
"Dzieciak" nie ma zamiaru mieszkać z ojcem

Pozdrawiam i dziękuje
Odpowiedzi: 0
Po sprawie postepowania spadkowego
Witam

Chciałbym skorzystać z Państwa wiedzy i doświadczenia.

Sprawa wygląda następująco

Jest nas w sumie troje rodzeństwa 4 lata temu przeprowadziliśmy postępowanie spadkowe po ojcu W sumie zostało do podziału trochę ziemi rolnej 2 domy. Po postępowaniu przysługuje każdemu z nas 1/3 spadku Problem jest taki , że dwoje rodzeństwa nie może sie porozumieć co do dalszego przeznaczenia spadku Doszliśmy do wniosku że najuczciwiej będzie podzielić się wszystkim równo. (dwoje dostanie dom a 1 dostanie ziemią jest to praktycznie rownowarte ) Jednak dwójka rodzeństwa na dzien dziszejszy mieszka za granica.i nie maja zamiaru przyjechac i dokonczyc sprawy.ja oplacam wszystkie podatki za calosc juz ponad 5 lat.chcial bym jeden z domow wyremontowac ale się boje cokolwiek robic bez przepisu. Co robić w tej sytuacji?jest jakas szansa?

pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku-po latach
Witam,
Chcąc uregulować stare sprawy spadkowe złożyłam w 2014 roku wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mojej babci, która zmarła w 2002r.
Postępowanie dotyczy nieruchomości i 2 h ziemi.
Postępowanie spadkowe po dziadku odbyło się w 1996r, w którym dziedziczyli babcia, mój ojciec (zmarł w 2003r) i jego siostra.
Wnioskowałam o nabycie spadku na podstawie ustawy- przez te wszystkie lata nikt nigdy nie wspominał o testamencie pozostawionym przez babcię - wnioskowałam o przyjęcie spadku po babci a wraz z mamą po ojcu.
Na rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku ciotka próbowała dołączyć pismo, które nazwała "pismem procesowym" w którym wnosiła o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.
W uzasadnieniu tego pisma stwierdza, że w 2001r w Kancelarii Notarialnej babcia pozostawiła testament w formie aktu notarialnego, mocą którego cały swój majątek zapisała ciotce.
Ciotka dołącza do swojego pisma załącznik: -wniosek o dziedziczenie testamentowe z lutego 2015r.
Do jej pisma procesowego został również dołączony sporządzony przez nią wniosek o:
1. Stwierdzenie nabycia spadku w którym ponownie stwierdza że na mocy testamentu po babci dziedziczy tylko ciotka. (W domyśle mój ojciec po babci nic nie dziedziczy).
2. Wnioskuje o otwarcie testamentu (który do tej pory nie został otwarty)
3. Wnioskuje o wyłączenie siebie ze spadkobrania ustawowego objętego moim wnioskiem
4. Wnioskuje o odebranie zapewnienia spadkowego od siebie jak również wysłuchanie uczestników postępowania na okoliczność nabycia spadku przez siebie.

Pytanie1. Czy prawidłowym jest składanie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu, który do tej pory nie został jeszcze otworzony?
Pytanie2. Czy można podważyć taki testament mając na uwadze, iż do dnia złożenia wniosku wszyscy łącznie z ciotką zastanawiali się jak podzielić spadek żeby było sprawiedliwie?
Pytanie3. Czy w razie ważności takiego testamentu mogę domagać się od ciotki zachowku, jeśli tak to ile może ten zachowek wynieść?
Pytanie4. Jak się ma fakt, że do wniosku ciotki został dołączony akt notarialny, którego tytułem cały swój majątek babcia przekazuje ciotce do stwierdzenia, że testament dotychczas nie został otwarty?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Odpowiedzi: 0
spadek po dziadku
Jestem jedyną wnuczką mojego dziadka, którego pierwsza żona (moja babcia) zmarła dawno temu. Dziadek ożenił się powtórnie około 20 lat temu. Z nową żoną zerwali kontakty z rodziną i wyprowadzili się na drugi koniec Polski. Tam dziadek zmarł w 2011 roku, o czym dowiedziałam się drogą urzędową w ubiegłym roku. Dwa miesiące temu otrzymałam informację, że nie było założonej sprawy spadkowej w tamtejszym sądzie. Mój ojciec (syn dziadka) umarł kilka lat wcześniej, więc żona dziadka i ja jesteśmy jedynymi spadkobiercami.

Jestem ciekawa czy po dziadku został jakiś spadek i czy jakaś część mi się należy. Nadmienię, że nie chcę kontaktować się z żoną dziadka - nie mamy kontaktu od lat i nie wierzę, bym mogła się od niej czegokolwiek dowiedzieć. Nie poinformowała mnie o tym, że dziadek zmarł.

1. W jaki sposób mogę się dowiedzieć czy został jakiś spadek i co wchodzi w skład masy spadkowej?
2. Jak mogę dochodzić swoich praw do spadku, jeśli nie miałam kontaktu z dziadkiem od 20 lat?
3. Czy mogę uchronić się przed ewentualnymi długami zaciągniętymi przez dziadka i jego drugą żonę?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
jesienna33@o2.pl
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zablokowanie wypłaty spadku
Otrzymaliśmy postanowieniem sądu 1/5 spadku po wuju. Jeszcze jedna osoba otrzymała 1/5, zaś reszta po 1/10. W związku z tym, że nasz zmarły wuj miał wiele środków zgromadzonych w różnych postaciach w wielu bankach, w każdym banku wszyscy uposażeniu musieli składać deklaracje zgody – wymóg bankowy. W kilku bankach takie deklaracje złożyliśmy w komplecie i część pieniędzy mamy już na kontach. Jednak w między czasie kilku uposażonych odmówiło podpisania deklaracji. Dowiedzieliśmy się, że ogół spadku to duża suma pieniędzy i chcą od nas wymusić, abyśmy na ich korzyść zrzekli się części spadku tak, aby każdy dostał po równo. Nie chcemy się na to zgodzić, oni nie chcą podpisać zgody w banku, w którym wuj miał liczne jednostki TFI, co wstrzymuje nam wypłatę środków. Nie wiemy co dalej robic, czy skladac sprawe do sadu (przeciw komu? bankowi?), czy czekac? Nie chcemy rezygnowac z tego, co przyznal nam sad, jednak jesli oni nie ulegna, nie otrzymamy pieniedzy. Czy moga one przepasc? Pokojowe rozmowy nie przynosza rezultatu, dodatkowo jeden ze spadkobiercow, reprezentujacy nas wszystkich nie chce udzielac nam informacji, zataja je przed nami, natomiast o wszystkim informuje strone blokujaca wyplaty.

Zastanawiamy się też, czy w sytuacji dalszego zablokowania tych środków, będziemy musieli zapłacić od nich podatek, pomimo tego, że nie mamy ich w posiadaniu?
Odpowiedzi: 0
problem z dziedziczinym mieszkaniem
Witam, bardzo proszę o poradę.
Mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogródkiem(mimo nazwy są tu 4 mieszkania), w którym połowa, czyli 2 mieszkania należą do mojej części rodziny - po dziadku, a pozostałe 2 do rodziny po jego siostrze. W jednym mieszkaniu mieszka obecnie babcia, czyli wdowa po dziadku, a w drugim moi rodzice. Z tym że nie jest to do końca mieszkanie z prawdziwego zdarzenia, ponieważ jest to mała klitka bez łazienki, dawniej chyba strych. Natomiast mieszkanie babci jest większe i z prawdziwego zdarzenia. Mój tata ma 4 rodzeństwa i dziadek w swoim testamencie napisał że po śmierci jego i babci to większe mieszkanie przypadnie mojemu tacie, mieszkanie w którym my obecnie mieszkamy dostanie dwójka jego rodzeństwa żeby sobie z tego korzystać powiedziałbym jak z działki kiedy będą chcieli, bo oni swoje mieszkania mają. Pozostała dwójka rodzeństwa miała dostać meble i inne przedmioty.
Tylko teraz dziadek nie żyje a babcia tak, i jest problem co się stanie z jej mieszkaniem po jej śmierci. Dwójka rodzeństwa która miała dostać mieszkanie po nas chce dostać mieszkanie po babci i zostawić moich rodziców w tej klitce. W najbliższym czasie planują przyprowadzić do babci prawnika, żeby podpisała (ponieważ ta dwójka rodzeństwa ma na nią bardzo silny wpływ i ona robi to co oni chcą) papiery, że oni dostają to duże mieszkanie po niej a mój tata zostaje w tym małym. Pozostała dwójka, ta która miała dostać meble itp., powiedziała że zrzekają się swoich części i cała sprawa ma się rozgrywać między moim tata i dwójką która chce mieszkanie po babci.

Moje pytania są następujące:
1) Z tego co zrozumiałem z lektury prawa spadkowego to po śmierci dziadka babcia dostaje nie mniej niż 1/4 a reszta jest dzielona na dzieci, więc dlaczego wszyscy zachowują się jakby babcia dysponowała całym majątkiem i tylko ona miała prawo do decydowania co komu się należy?
2) Przecież wciąż jest testament po dziadku, z którym nikt się już nie liczy, ponieważ przed śmiercią dziadek podobno powiedział (akurat tej dwójce która chce mieszkanie po babci i nikt inny tego nie słyszał) że testament testamentem ale niech sobie robią jak chcą. Czy w takim razie z racji tego, że dziadek umarł wcześniej i tego co rzekomo powiedział, to jego testament nie ma żadnej mocy prawnej?
3) Czy rodzeństwo mojego taty może sobie tak po prostu wziąć mieszkanie po babci gdy ona na nich je przepisze, mimo że mają swoje mieszkania w których mieszkają odkąd wyprowadzili się z domu w blokach w o wiele lepszych warunkach niż moi rodzice w klitce bez łazienki? Jeśli oni je dostaną to będą je traktować jak działkę, żeby przyjechać parę razy do roku i się poopalać albo zrobić grilla. Czy to jest w ogóle jakiś argument prawny
4) Rodzeństwo które namawia babcię na ten zabieg przepisania majątku argumentuje to tym, że moi rodzice wcale nie zajmują się chorą babcią, co nie jest prawdą, ponieważ w miarę możliwości opiekują się nią, robią zakupy, pilnują brania leków, zawożą na wizyty lekarskie, sprzątają od czasu do czasu. Jednak wiadomo że każdy ma swoje życie, moi rodzice pracę i muszą do niej codziennie chodzić. Natomiast dwójka która chce mieszkanie po babci przyjeżdża parę razy do roku, wszystkie działania które robią w jej mieszkaniu jak np. wymiana okien czy malowanie przypisują sobie ale wszystko to finansuje babcia z własnych pieniędzy. Generalnie mój tata z wspomnianą dwójką nigdy za sobą nie przepadali...

Tak więc bardzo proszę o poradę co mój tata może w tej sytuacji zrobić, czy wziąć swojego prawnika który będzie obecny gdy prawnik babci przyjdzie, czy może cała sprawa powinna trafić do sądu? Niestety moi rodzice nie mają pieniędzy żeby wynająć prawnika w z góry przegranej sprawie i nie wiemy co robić.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
1 - 2 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant