Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziedziczenie posiadania
Autor Wiadomość
Viktor
Gość
Wysłany: 2010-11-01, 14:30   Dziedziczenie posiadania

Witam

Mam pytanie czy możliwe jest dziedziczenie posiadania? Używam do przejazdów do swojego pola nieutwardzonej drogi polnej (ale widać koleiny), drogą tą jeźdzę tylko ja, a wcześniej mój ojciec nią jeździł przez 46 lat. Właściel (chyba gmina) nie interesuje się tym kawałkiem gruntu (wyrosły dzikie drzewa które mają obecnie około 15 m wysokości). Czy mogę odziedziczyć posiadaie tej drogi?

Pozdrawiam
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-08, 22:18   Dziedziczenie posiadania.

Jak wskazuje art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.

Posiadanie nie jest, ani prawem, ani obowiązkiem. Jest to stan faktyczny. Jednak w doktrynie prawa oraz w orzecznictwie dominuje pogląd, iż posiadanie podlega dziedziczeniu.

Jak wskazuje postanowienie Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1999 r., sygn. akt. I CKU 105/98, OSNC Nr 11/1999, poz. 197, dziedziczenie posiadania rzeczy polega na przejściu na spadkobierców - z mocy prawa, z chwilą otwarcia spadku - wszystkich skutków prawnych, jakie wynikały z jej posiadania przez spadkodawcę, nie zależy natomiast od tego, czy spadkobiercy objęli w faktyczne władztwo rzecz znajdującą się dotychczas w posiadaniu spadkodawcy, a więc czy kontynuują jego posiadanie.

Powyższe może mieć zastosowaniu przy posiadaniu służebności. Art. 352 § 1 KC wskazuje, iż kto faktycznie korzysta z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności, jest posiadaczem służebności.
Natomiast § 2 art. 352 KC mówi, iż do posiadania służebności stosuje się odpowiednio przepisy o posiadaniu rzeczy.

Skoro Pana ojciec korzystał z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym służebności przejazdu przez 46 lat to należałoby w Pana sprawie zastanowić się czy nie miało miejsce zasiedzenie służebności przejazdu.

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio (art. 292 KC).
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant