Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy mam prawo do wglądu w inne dokumenty?
Autor Wiadomość
JUSONZ

Wysłany: 2017-02-15, 22:53   Czy mam prawo do wglądu w inne dokumenty?

Sytuacja jest taka moj tata wychowywał sie o dorastal w domu swoich rodziców i mieli oni duże gospodarstwo. Moj tata miał 8 rodzeństwa. Rodzice zmarli i rodzeństwo w tym tata powyprowadzali sie. Zostało w domu dwóch braci w tym jeden zmarł kilka lat temu ,a drugi mieszka do teraz. Moj tata też zmarł i jeszcze trójka innego rodzeństwa .
Moj tata juz po wyprowadzce ciągle pomagal na gospodarce braciom dzien w dzien przez wiele lat. Mama mowi ze jego rodzice nie napisali testamentu wiec o wydziedziczeniu nie ma mowy. Mowi tez ze rozprawy o podział ojcowizny na dzieci czy zrzeczenie sie na tamtych dwóch braci przez resztę rodzeństwa nie bylo gdy tata zyl. Dowiedziałam się ze żyjący i mieszkający tam wujek u notariusza napisal testamet ze dom i ziemie gospodarstwa przepisuje na mojego kuzyna tj. Mojego taty siostry jednego z synów ( ten wujek jest bezdzietny). Chciałabym wiedzieć jakim prawem? W jaki sposób jest to jego własnością bez sprawy o podział i czemu ma to dostać osoba uprawniona do tego tak samo jak i ja i wielu z mojego kuzynostwa? Niestety od rodziny sie nic nie dowiem zawsze byly slabe relacje a po śmierci taty tylko mama z nimi rozmawia bo tylko ona im wybaczyla poniżania i obrazy całego zycia. Chciałam wiedzieć czy mogę ubiegać o zachowek po dziadkach i o co chodzi z tym testamentem notarialnym bo to dla mnie wielka zagadka. Poradzono mi w sieci bym dowiedziała się o nr księgi wieczystej i sprawdziła informacje w niej.
Szczerze to nic z tego nie wywnioskowałam Ten kuzyn wraz z żoną są już właścicielami na podstawie darowizny od 2013-08-08 , dla dwóch wujków był wpis ,że obowiązuje,, DOŻYWOTNIA I NIEODPŁATNA SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA MIESZKANIA ...,,w tym jeden wujek o którym pisałam wyżej ,ale on już też zmarł w tym miesiącu ,a tamten kilka lat temu. Stan założenia,, NR 1 PRZY PRZENIESIENIU NIERUCHOMOŚCI Z DOTYCHCZASOWEJ KSIĘGI WIECZYSTEJ "nazwa miejscowości TOM VI KARTA 252" NA WNIOSEK Z DNIA 29.01.1965 R. NR 20/65 PRZEPISANO,, .data założenia dotychczasowej księgi to 1967-03-08. O dziadkach nie ma nic . Nie wiem nawet kto był wcześniej właścicielem. Mogę się domyślać ,że tych dwóch wujków co mieli prawo dożywotniego mieszkania bo oni tylko i wyłącznie tam mieszkali i pracowali do samej śmierci. Nie wiem czy to przeniesienie oznacza ,że babcia przepisała w 1965 nieruchomość na tych dwóch wujków czy to nic nie oznacza? Nie ma nic o tym co działo się prędzej ,żadnych innych numerów ksiąg. Zastanawia mnie czy papierowa wersja jest bardziej rozbudowana i czy tam dowiedziałabym się czy tata był wydziedziczony czy sam się zrzekł? Może ja nie potrafię odczytywać tej księgi i ktoś mnie nakieruje. Oczywiście ja tu nie mam prawa do zachowku jeśli tata był wydziedziczony mogę sprawdzać to tylko dla własnej wiedzy i spokoju ?
Będę wdzięczna za pomoc.

Odpowiedz do tematu