Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Darowizna a testament/ konflikt rodzinny
Autor Wiadomość
Dorota 
Pixi

Wysłany: 2011-06-29, 22:15   Darowizna a testament/ konflikt rodzinny

Witam.
Mam dosc pilny "problem". W zwiazku z tym, iz jestem laikiem w sprawach spadkowych, prosze o pomoc. Napisze wszystko co wiem w wiadomej mi sprawie i bardzo prosze o dalsze pokierowanie mnie co mam uczynic, jak sie zachowac.
Mam dwoje rodzenstwa. Starsza siostre przysposobiona (osoba dorosla, majaca dwojke dzieci, rozwodka), mlodsza siostre (nieletnia, bezdzietna, niezamezna) oraz ja (osoba dorosla, niezamezna, bezdzietna). Starsza siostra nie mieszka w domu rodzinnym od ponad 10 lat, nie jest juz takze zameldowana. Mieszkanie zamieszkuje ojciec, ja oraz mlodsza siostra. Matka mieszka za granica, bez zamiaru powrotu do kraju. W zwiazku z tym, iz od kilku lat trwa spor o mieszkanie (własnosciowe, z ksiega wieczysta, wspołwlasnosc ojca i matki) mam kilka dosc pilnych pytan.
Matka nie chce miec nic wspolnego z nasza (i przeciez swoja!) rodzina, a wlasciwie glownie z ojcem. Chce mieszkanie jak najszybciej sprzedac, oraz po ewentualnej smierci ojca pozbawic mnie i mlodszej siostry mozliwosci zamieszkiwania w tym domu, a przede wszytskim chce abysmy jak najmniej "dziedziczyły" po zmarlym ojcu.
W zwiazku z zaistniala sytuacja, nadmienie iz ojciec jest osoba w leciwym wieku, bardzo prosze o wyjasnienie kilku kwestii, a mianowicie:

Czy mozliwe jest, aby ojciec poprzez darowizne uczyniona na moja rzecz "przepisał" mi swoja czesc mieszkania?

Czy do tego potrzebna jest zgoda matki? Z tego co wiem jest to rozrządzenie czescia majatku ojca za jego zycia i chyba nie wymaga zgody matki, ale pewnie sie myle...

Jakie konsekwencje niesie za soba taka darowizna, chodzi mi po ewentualnej smierci ojca; do jakiej czesci ma prawo matka i jej corka z pierwszego zwiazku (przysposobiona przez ojca), czy moja "darowana" czesc dzieli sie jeszcze na matke i jej corke przysposobiona w razie smierci ojca? Czy jest czescia "nienaruszalna"?

Oraz czy przy umowie darowizny trzeba "wyceniac" mieszkanie? jesli tak to kto sie tym zajmuje, i czy potrzebna jest tez zgoda matki?

Bardzo prosze o odpowiedz. Dziekuje

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-30, 07:15   Darowizna, testament, zachowek

Jeżeli rodzice pozostają małżeństwem, a przede wszystkim w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej (nie mają rozdzielności majątkowej) to Pani ojciec nie może rozporządzać samodzielnie prawem do mieszkania. Mieszkanie stanowi składnik majątku wspólnego małżeńskiego, a wspólność ustawowa małżeńska jest bezułamkowa.
Jeżeli rodzice pozostają we wspólności ustawowej to wówczas mogą zbyć lokal tylko wspólnie.

Jak wskazuje art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Z kolei stosownie do art. 37 § 1 pkt 1 KRO, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,

Jeżeli między rodzicami nie istnieje wspólność majątkowa małżeńska (rodzice nie są małżeństwem, umowa/orzeczenie sądu o rozdzielności majątkowej, rozwód, separacja) to stosownie do art. 46 KRO od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

W sytuacji, w której ojciec i matka nie są we wspólności majątkowej małżeńskiej to ojciec może zbyć np. w drodze darowizny swój udział w mieszkaniu.
Zastosowanie w tym względzie będzie miał art. 1036 Kodeksu cywilnego, który wskazuje, iż spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Dokonanie darowizny przez ojca bez zgody matki mogłoby być bezskuteczne względem niej tylko i wyłącznie w sytuacji, w której taka darowizna naruszałaby jej uprawnienia odnośnie podziału majątku wspólnego małżeńskiego. To jednak rzadko się zdarza.

Jeżeli ojciec dokona na Pani rzecz darowizny swojego udziału w mieszkaniu to wówczas po jego śmierci ta darowizna będzie doliczana do spadku po nim przy obliczaniu zachowku.
W sytuacji, w której udział w mieszkaniu stanowi jedyny składnik majątku ojca to ta darowizna będzie podstawą obliczenia zachowku.

Uprawnionymi do zachowku są zstępni ojca (np. jego dzieci, w tym przysposobione), żona (jeżeli pozostają w małżeństwie) oraz ewentualnie rodzice (art. 991 § 1 KC).

W sytuacji, w której darowizna stanowiłaby jedyny składnik majątku ojca, to po jego śmierci matka (o ile oczywiście w chwili śmierci ojca pozostawałaby w związku małżeńskim z ojcem) oraz Pani rodzeństwo mogliby żądać zachowku odpowiadającego wartością 1/16 wartości mieszkania lub 1/12 w przypadku gdyby uprawniony do zachowku był w chwili śmierci ojca nieletni lub trwale niezdolny do pracy.
Wynika to z tego, że w skład spadku wchodzi udział 1/2 udziału w mieszkaniu. Zachowek odpowiada natomiast wartości 1/2 z tego co odziedziczyłby spadkobierca ustawowy lub 2/3 z tego jeżeli jest nieletni lub trwale niezdolny do pracy. Spadkobiercami ustawowymi ojca są żona oraz troje dzieci, każdy po 1/4 udziału.

O zachowek uprawnieniu będą mogli się starać również w sytuacji gdyby ojciec sporządził testament, w którym powołałby do spadku jedynie Panią.

Tak więc ojciec może dokonać darowizny swojej części tylko jeżeli nie będzie we wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeżeli taka darowizna zostałaby dokonana to Pani stałaby się współwłaścicielem mieszkania, ale ta darowizna będzie uwzględniana przy obliczaniu zachowku.

Wartość udziału będącego przedmiotem darowizny wskazują strony umowy. Powinna to być wartość rynkowa. Nie trzeba powoływać rzeczoznawcy - można kierować się cenami podobnych lokali w okolicy.

Dorota 
Pixi

Wysłany: 2011-06-30, 09:26   c.d prosby o pomoc w zwiazku z Pana odpowiedzia

Dziekuje

Dorota 
Pixi

Wysłany: 2011-07-01, 08:55   c.d problemu z darowizna/ separacja

Witam, mam dalesze pytania odnosnie poruszonego tematu. Bardzo prosze o pomoc.

Niestety ojciec i matka sa we wspolnosci majatkowej. W tej sytuacji najkorzystniejszym rozwiazaniem byłoby załozenie separacji przez ojca? A jesli tak to z orzeczeniem o winie pozwanego (matki) czy bez orzekania o winie? Ktora separacja byłaby najkorzytniejsza? Matka nie mieszka w domu od około 6 lat, utrzymuje z nami kontakt sporadycznie, tam ma umowe o prace, meldunek. Czy podczas prowadzenia separacji, bedzie musiala sie stawiac na sprawy? Bo zapewne nie bedzie tego robic; a jesli nie bedzie sie stawiac na nie, to czy w ogole orzeczenie separacji jest mozliwe? Rozumiem ze separacja jest podobna w skutkach do rozwodu, z tymze, malzonkowie nie moga ponownie zawierac zwiazkow malzenskich ani powracac do swoich nazwisk. Oraz podobnie jest prowadzona z powoływaniem swiadkow, przeprowadzanie dwodów co do roznych okolicznosci? Musimy sie na to przygotowac? Czy jest mozliwosc "mniej stresujacego" "załatwienia" w/w sprawy? Oczywiscie do porozumienia jesli chodzi o mieszkanie miedzy ojcem a matka nie dojdzie, poniewaz matka chce jak najwiecej dla siebie i jej corki z pierwszego zwiazku. Wiem, ze matka z siostra przysposobiona beda chcialy zrobic wszytsko aby "uprzykrzyc" nam (ojcu, mnie i mojej mlodszej siostrze) zycie. Czy nie korzystniejsze byłoby spisanie waznego testamentu przez ojca, w ktorym zaznacza iz swoja czesc daruje mi? Rozumiem instytucje zachowku i wiem co oznacza oraz wiem kto ma do niego prawa. Bardzo prosze o odpowiedz, ktoro "wyjscie" z sytuacji byłoby najkorzytsniejsze z mojego punktu widzenia, zeby sie "zabezpieczyc" i jak najwiecej zyskac z tej calej sytuacji. Wiem, ze w razie ewentualnej smierci ojca "rozpeta sie wojna" dlatego tez chcialabym wczesniej, jeszczze za jego zycia podjac sensowne kroki w celu pozniejszego, łatwiejszego i korzystniejszego dla mnie i siostry podziału spadku.
Dziekuje za szybka odpowiedz na wczesniejszego posta i bardzo prosze o pomoc na temat w/w problemu.

W ogole czy jest sens zakladania sprawy o separacje przez ojca, a pozniej dokonanie na moja rzecz darowizny czesci mieszkania ojca;
czy po jego smierci bede miala takie same prawa i przypadnie mi taki sam udział w spadku jezeli byłaby dokonana ta darowizna po separacji, a jezeli nic takiego nie miałoby miejsca i byłby normalny podział spadku? Bo jesli separacja z darowizna nic nie zmienia jesli chodzi o moj udzial w spadku po smierci ojca to nie wiem, czy jest sens "wywlekania" wszytskich spraw juz teraz. Bardzo prosze o pomoc, co byłoby korzytsniejsze, czy zakladac sprawe o separacje i potem darowizna, czy nic nie robic i pozostawic to jak jest az do smierci ojca (a potem dziedziczenie ustawowe) czy ojciec ma spisac wazny testament na mocy ktorego przekazuje mi swoja czesc...

Odpowiedz do tematu