Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Deklaracja o przyjęciu spadku - nie mogę jechać do Polski
Autor Wiadomość
dorota_ing

Wysłany: 2015-05-13, 16:26   Deklaracja o przyjęciu spadku - nie mogę jechać do Polski

Dzień dobry, mój ojciec zmarł pozostawiając mnie i siostrę jako dwie jedyne osoby z prawami do rozporządzania jego majątkiem/długami/mieszkaniem itp. Ja mieszkam za granicą (Hiszpania),a siostra znajduje się w Polsce. Przed moim powrotem do Hiszpanii, spisałyśmy w obecności notariusza pełnomocnictwo, teoretycznie pozwalające mojej siostrze podejmować samodzielne decyzje odnośnie spadku (jego przyjęcia lub odrzucenia) itp.
Niestety dziś otrzymałam informację, że aby przyjąć spadek mojego ojca, samo pełnomocnictwo nie wystarczy - muszę się stawić osobiście w Polsce u notariusza i podpisać deklarację o przyjęciu spadku. Czy jest to jedyna możliwość? Czy mogę to załatwić poprzez notariusza w Hiszpanii + tłumacza przysięgłego (bez obecności siostry), w konsulacie/ambasadzie (bez obecności siostry)? Czy w razie czego, siostra mogłaby przyjechać do Hiszpanii i tutaj mogłybyśmy dokonać formalności u notariusza + u tłumacza przysięgłego? Niestety nie mam żadnej możliwości przyjazdu do Polski w ciągu najbliższych 8 mcy.
Z góry bardzo dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2015-05-22, 06:07   

Jeżeli chce Pani przyjąć spadek po ojcu wprost to nie musi Pani składać żadnych oświadczeń. Po upływie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy, niezłożenie żadnego oświadczenia co do spadku (o jego odrzuceniu, przyjęciu wprost lub przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza) uznane jest za przyjęcie spadku wprost.

Oświadczenie o przyjęciu/przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza/odrzuceniu spadku można w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym składając to oświadczenie w sądzie, ustnie przed sądem lub notarialnie.

Urzędowego poświadczenia podpisu może dokonać polski konsul.

Można złożyć oświadczenie o spadku przed hiszpańskim notariuszem, koniecznym będzie apostille i tłumaczenie. Ważne aby oświadczenie zawierało wszelkie niezbędne elementy określone w kodeksie postępowania cywilnego.

Może Pani złożyć oświadczenie przez pełnomocnika np. siostrę.

Myślę, że Pani obecność u notariusza ma być związana z uzyskaniem aktu poświadczenia dziedziczenia (a nie przyjęcia czy odrzucenia spadku, bo to można przez pełnomocnika i nie wymaga osobistej obecności).
Natomiast sporządzenie przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (aktu który wskazuje kto i w jakim udziale, i na jakiej podstawie, nabył spadek) wymaga osobistego stawiennictwa przed notariuszem. Inaczej się nie da.

Można przeprowadzić także postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku.

Odpowiedz do tematu