Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dziedziczenie .... nieślubna córka
Autor Wiadomość
robal 

Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 2
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-02-02, 20:38   dziedziczenie .... nieślubna córka

Witam. Ojciec moje mamy zmarł w październiku 2007 roku. Nikt jej o tym nie powiadomił , jest jego nieślubna córką - moze dlatego. Nigdy nie utrzymywali kontaktu.
Niedawno sie dowiedziała o tym i w zwiazku z ta sytuacją chciała sie upomniec o swoje. Żona ojca nie żyje również - zmarła po ojcu. Obok mojej mamy Jest jeszcze za to jego córka
( niezamężna i bezdzietna ).
mam dokumenty o ustaleniu ojcostwa.
dowiedziałem sie z sądu o przeprowadzeniu sprawy spadkowej w 2010 roku : z ustawy : ( nie wiem jakiej - tel. nie chcieli nic wiecej powiedzieć i byli zdziwieni dlaczego nie została mama poinformowana o postepowaniu spadkowym. )

mama mieszka 500 km od ojca i to stwarza tez pewne problemy . jak postapić ??
jakie podjąć kroki ??
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-02-08, 07:24   

W pierwszej kolejności polecałbym dowiedzieć się o sygnaturę sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu mamy oraz o to czy mama była uczestnikiem tego postępowania (można prosić telefonicznie o podanie tej sygnatury). Mogło się zdarzyć, że:
1. mama była uczestnikiem postępowania, ale ze względu na nieznane miejsce zamieszkania reprezentował ją kurator
2. spadkobiercy byli wzywani do zgłoszenia się przez ogłoszenie
3. osobę Pana mamy zupełnie pominięto przy wydawaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (uczestnicy wskazali, że ojciec mamy nie miał innych dzieci).

Jeżeli mama jest pominięta w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku to powinna złożyć wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Art. 679 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, iż dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
Stosownie do § 2 art. 679 KPC, wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
W razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym (art. 679 § 3 KPC).
 
 
 
robal 

Dołączył: 02 Lut 2012
Posty: 2
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-02-20, 20:11   dziedziczenie

dziekuje za odpowiedz. jaki jest udział mamy w spadku jeżeli ojciec mamy zmarł pierwszy nastepnie jego żona. rozprawa spadkowa odbyła sie po smierci obojga.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant