Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dziedziczenie spadku
Autor Wiadomość
Justyna 
Justyna

Wysłany: 2014-08-10, 21:24   dziedziczenie spadku

Witam mój problem polega na spadku rodzinnego mieszkania gdyż właściciele czyli moi dziadkowie umarli.Ostatnia wola żyjącej właścicielki była żeby mieszkanie zostało jej synom z 3 tylko dwóch żyje.jeden jej syn jest w tym mieszkaniu zameldowany drugi w innej miejscowości. jedna sprawa odbyła się za życia właścicielki i nie została dokończona czyli testament i kolejne sprawy sadowe- ponieważ syn jej zameldowany robił problemy żeby donieść dokumenty .i tak o to w ten sposób mieszkanie nie ma właściciela na piśmie...czy jest jakiś sposób żeby osoba trzecia czyli wnuczka doprowadziła sprawę do końca.. w obejściu tego żeby zmusić jednego z braci żeby dał potrzebne dokumenty lub zrezygnował ze swojej części.po jakim czasie gmina jest właścicielem tego mieszkania i czy po jakim czasie od śmierci ostatniego właściciela lub sprawy płaci się podatek od wartości nieruchomości?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-08-14, 05:06   

Należy przeprowadzić postępowania spadkowe (o stwierdzenie nabycia spadku) po dziadkach. Jak rozumiem postępowanie po dziadku zostało wszczęte ale zostało zawieszone.

Wnuczka - jeżeli jest córką zmarłego syna może być wnioskodawcą w sprawie. Jeżeli jej rodzic - spadkobierca żyje to trudno będzie wykazać, że ma ona interes prawny we wszczęciu takiego postępowania. Może natomiast być pełnomocnikiem swojego rodzica - spadkobiercy.

Do stwierdzenia nabycia spadku konieczne są takie dokumenty jak akta stanu cywilnego (akty zgonu spadkodawców, akty urodzenia/małżeństwa spadkobierców). Te dokumenty może uzyskać każdy ze spadkobierców. Można przeprowadzić sprawę nawet jeżeli zobowiązana przez sąd strona nie dostarcza dokumentów - może je dostarczyć inny uczestnik.

Mieszkanie jest własnością spadkobierców. Jeżeli chodzi o podatek od spadku to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Być może uda się skorzystać z ulgi podatkowej.

Należy pamiętać, że na spadkobiercach ciąży obowiązek uiszczania opłat na rzecz spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej.

asia30 

Wysłany: 2014-10-03, 09:24   spadek po dziadku

Witam. Chcialabym otrzymac odpowiedz do mojego pytania poniewaz nie jestem pewna czy zaszla pomylka czy nie. Chodzi o to ze dziadek (tata mojej niezyjacej mamy) przed smiercia sporzadzil testament i zapisal mieszkanie na moja kuzynke ( wnuczka dziadka zyjacej drugiej corki) przed smiercia mojej mamy nie podpisala zadnego zrzeczenia sie mieszkania po dziadku dodam ze babcia zmarla pierwsza. Czy mozna sfałszowac podpisanie zrzeczenia przez nizeyjaca juz moja mame? czyli musiala to zrobic ze tak powiem szybko moja ciocia aby nie bylo problemow? dodam ze mama za zycia niczego nie podpisywała ze sie zrzeka.prosze o odpowiedz

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-10-03, 17:04   

Jeżeli dziadek sporządził testament i jest on ważny to spadek dziedziczy osoba wskazana w tym testamencie.
Dziadek mógł pominąć w testamencie spadkobierców ustawowych (dzieci) bez żadnych oświadczeń z ich strony. Nie musiał mieć ich zgody czy zawierać z nimi umowy o zrzeczenie się dziedziczenia (taka umowa może być zawarta w formie aktu notarialnego więc trudno ją sfałszować).

Spadkobiercom ustawowym (np. dziecku, wnukowi), którzy dziedziczyliby gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe (czyli gdyby nie było zachowku) przysługuje roszczenie o zachowek.

asia30 

Wysłany: 2014-10-05, 10:47   

A co z czescia nie zyjacej babci skoro tez byla wspolwlascicielem?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-10-07, 07:49   

Jeżeli babcia nie sporządziła testamentu to dziedziczą po niej spadkobiercy ustawowi - mąż oraz dzieci.

Jeżeli mieszkanie było współwłasnością (wspólność ustawowa) dziadków to w skład spadku po babci wchodził udział 1/2 we własności mieszkania. Jeżeli babcia nie pozostawiła testamentu i miała dwoje dzieci to spadek dziedziczą mąż oraz dzieci po 1/3 udziału. Jeżeli Pani mama zmarła przed babcią to w miejsce zmarłej mamy, udział 1/3, dziedziczy Pani i ewentualnie rodzeństwo (jeżeli je Pani ma) w częściach równych.

W skład spadku po dziadku wchodzi udział 1/2 we własności mieszkania + udział odziedziczony po babcin (1/3) czyli łącznie 2/3 udziału we własności mieszkania. Ten udział dziedziczy osoba wskazana w testamencie.

Pani jako spadkobierca ustawowy pominięty w testamencie ma prawo do zachowku. Wysokość zachowku dla Pani (i ew. wspólnie rodzeństwa) odpowiada wartością 1/6 udziału w mieszkaniu (zakładając, że w skład spadku wchodzi wyłącznie udział w mieszkaniu) lub 2/9 jeżeli w chwili śmierci dziadka była Pani niepełnoletnia lub trwale niezdolna do pracy.

Odpowiedz do tematu