Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
dziedziczenie ustawowo-testamentowe?
Autor Wiadomość
Aśka 
Aśka

Wysłany: 2012-03-20, 08:18   dziedziczenie ustawowo-testamentowe?

zapoznając się z tematem mojej mamy i poznając prawo spadkowe, postanowiłam rozwiązać też sprawy spadkowe taty. w 2000 roku zmarł dziadek_tata mojego taty. z mojej wiedzy wynika, że ustawowo odziedziczył po nim 1/4 majątku (mieszkanie). w mieszkaniu tym do chwili śmierci -2009- mieszkała babcia. w tym momencie sprawa się komplikuje, bo babcia zostawia testament i zapisuje w nim całą masę spadkową oraz mieszkanie ciotce-siostrze taty. tata nie został wydziedziczony, więc należy mu się zachowek. tak? 15.03.20012 tata dzwoni do ciotki i ubiega się o zachowek. ciotka wryta wymiguje się. dzwoni tata ponownie 19.03.2012i przekazuje jej że zwróci się ze sprawą do sądu. ciotka mówi, że mieszkanie po rodzicach to ona dawno wykupiła, i wszystko jest jej.po długiej "pyskówce" przez telefon udaje się tacie umówić się z nią na spotkanie. pytania:
1. czy babcia mogła zadysponować całym mieszkaniem w testamencie, czy testament jest ważny?
2.czy mieszkanie liczy się do masy spadkowej, jeżeli ciotka go, jak mówi, wykupiła?
3. czy dobrze rozumiem: na sprawie nabycia spadku tata ustawowo dziedziczy 1/4 mieszkania po dziadku i jeżeli testament się liczy to ma prawo do zachowku w wysokości 1/2 tego co należało by mu się przy dziedziczeniu ustawowym??
bardzo proszę o szybką odpowiedź, bo w sierpniu minie 3 lata i zachowek tacie przepadnie.

Odpowiedz do tematu