Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
komu należy się spadek
Autor Wiadomość
agata860905 

Wysłany: 2013-01-03, 14:03   komu należy się spadek

opiszę moją sytuację. mój tata w 2000 roku zrzekł się swojej części do domu rodzinnego na rzecz swojej siostry, siostra zmarła w tym roku, była panną z dzieckiem ale dziecko zmarło gdy miało 3 miesiące, z ojcem dziecka nie miała ślubu, brak kontaktu. Rodzice taty i cioci nie żyją. ciocia nie miała innego rodzeństwa. Nie napisała testamentu, bo śmierć nastąpiła nagle.
czy mój tata ma prawo do tego domu rodzinnego, i gdzie należy się udać aby tą sprawę załatwić. ( tata ma 4 dzieci)
Proszę o odpowiedz.

wika88 

Wysłany: 2013-06-04, 21:53   

ja myślę że dobrze było by gdybyś skontaktował się bezpośrednio z adwokatem/prawnikiem który zobaczy dokumenty i doradzi co w tej sytuacji robić. A nawet poprowadzi całą sprawę, mi kiedyś pomagała kancelaria , na stronie też mają sporo informacji o spadkach.

Studentka_Prawa 

Wysłany: 2013-10-07, 08:33   

Skoro cześć domu należała do Twojej cioci, a nie spisała ona testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności dziedziczą po równo dzieci i małżonek/małżonka zmarłego, w Twojej sytuacji nie ma takich osób. Następnymi osobami wg. ustawodawcy są rodzice osoby zmarłej, którzy również nie żyją. Więc w 3 kroku po majątek po zmarłej przejmuje jej rodzeństwo. Jeśli Twoja ciocia miała tylko jednego brata (Twojego ojca) w całości przejmuje on tą cześć domu.

W celu ustalenia spadku powinnaś udać się złożyć wniosek do Sądu Cywilnego. Zebrać wszystkie dokumenty potwierdzające śmierć osób, które powinny dziedziczyć przed Twoim ojcem i poczekać na informacje o terminie rozprawy.

Odpowiedz do tematu