Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe - dziedziczenie
Autor Wiadomość
amfitryta 

Wysłany: 2012-06-07, 12:15   Mieszkanie spółdzielcze własnościowe - dziedziczenie

Witam
Bardzo proszę o pomoc szukałam informacji na różnych forach jednak nie znalazłam podobnej sytuacji
W 2005 roku zmarła moja babcia.
Miała mieszkanie spółdzielczo własnościowe.
Nie zostawiła testamentu tylko słownie zawsze mówiła że wszystko po jej śmierci przekazuje synowi a nie córce (mojej mamie).
Jednak żadnego dokumentu nie sporzadziła.
Moja mama cały czas opiekowała się babcią na rok przed śmiercią babci zamieszkała z nią podczas gdy brat mamy tylko raz na tydzień przyjeżdzał z zakupami.
Po śmierci babci brat mamy odrazu bez żadnej informacji wykupił sam mieszkanie na siebie i tam zamieszkał a mojej mamie nic nie dał.
Wiem że na zochowek jest już za późno.
Czy mojej mamie należy się spadek ?
Dodam jeszcze że moja mama jest całkowicie niezdolna do pracy ma pierwszą grupę inwalidzką z powodu raka.
Ostatnio zmieniony przez amfitryta 2012-07-31, 14:28, w całości zmieniany 1 raz  

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-06-15, 06:00   Mieszkanie spółdzielcze

Gdyby w chwili śmierci babcia była uprawniona do mieszkania spółdzielczego własnościowego to jej syn nie mógłby od razu, po śmierci babci, wykupić mieszkania na siebie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, o przysługiwało babci w chwili jej śmierci, weszłoby w skład spadku po niej.
Spółdzielnia zażądałaby z pewnością przedłożenia postanowienia sądu o stwierdzeniu nabcia spadku. Bez takiego postanowienia (lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia) spółdzielnia nie pozwoliłaby synowi na przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo własności.

Zapewne babcia zbyła na rzecz syna prawo do mieszkania przed swoją śmiercią.

W 2008 r. termin przedawnienia roszczenia o zachowek wynosił 3 lata (obecnie jest 5). Jeżeli babcia darowała prawo do mieszkania swojemu synowi to bieg terminu przedawnienia roszczenia o zachowek rozpoczął się z chwilą śmierci babci.

Możliwe, że babcia posiadała nie własnościowe, a lokatorskie prawo do lokalu. I w tym przypadku, jeżeli babci przysługiwałoby to prawo w chwili jej śmierci, spółdzielnia wymagałaby albo zgody syna i córki na to, aby takie prawo ustanowić na rzecz syna, albo orzeczenia sądu wskazującego komu ma przypaść to prawo po śmierci babci.

Babcia mogła też zrzec się członkowstwa w spółdzielni a wkład mieszkaniowy przekazać synowi jeszcze za swojego życia. W takim wypadku spółdzielnia mogła ustanowić na rzecz syna babci spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu jeszcze za życia babci.

amfitryta 

Wysłany: 2012-07-31, 14:44   

Dziękuję bardzo za odpowiedź bardzo mi pomogła.
Dzisiaj byłyśmy w spółdzielni i okazało się że brat mamy cały czas nie mówił nam prawdy ponieważ to mieszkanie nie należy do spółdzielni, jest to mieszkanie z gminy.
Pani w urzędzie powiedziała że brat mamy wykupił to mieszkanie rok po śmierci babci, ponieważ był tam zameldowany.
Jednak od lat nie mieszkał z babcią, natomiast moja mama mieszkała ponad rok z babcią przed jej śmiercią, i się nią opiekowała. Nawet jak babcia była w szpitalu moja mama była przy niej od rana do wieczora.
Brat mamy nie poinformował nas o niczym, nawet nie zapłacił zachowka. Niestety po śmierci babci nie mieliśmy czasu załatwiać tych rzeczy ponieważ wtedy zachorowała moja mama.
Tak więc mam jeszcze jedno pytanie, czy można jeszcze w takiej sytuacji coś zrobić ?

Odpowiedz do tematu