Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Mój spadek z Mamą po ojcu
Autor Wiadomość
kristof75 
Kristof75

Wysłany: 2013-08-12, 11:45   Mój spadek z Mamą po ojcu

Witam,moi rodzice mają własnościowe mieszkanie i samochód Jestem jedynym dzieckiem czyli synem.Ale mój ojciec zmarł w szpitalu nagle w lutym.Problem jest taki nie spisał testamentu.Została tylko Mama i ja.Właścicielami mieszkania jest w dużej mierze moja mama a reszta ja.Mama spisała testament z tej reszty na mnie.Czy muszę iśc do notariusza żeby stwierdzić mój spadek po moim ojcu czy do Sądu.Tak samo jest z samochodem,Mama chce sprzedać albo podarować.Tylko nie wiem czy wystarczy notariusz albo Sąd.Wiem ze w Sądzie to trwa długo :( Proszę o odpowiedź

Studentka_Prawa 

Wysłany: 2013-08-19, 10:08   

Zanim udasz się do notariusza, musisz złożyć wniosek do Sądu Rejonowego w Twoim mieście o ustalenie spadku oraz dołączyć do niego akt zgonu taty. Może to być coś takiego:

Wnoszę o:

stwierdzenie, że spadek po ……………, synu /córce ……… i ……….. , zmarłym dnia …………. w ……….. i ostatnio zamieszkałym w ……………, na podstawie ustawy nabyli: (tu należy wymienić wszystkich znanych spadkobierców, oraz ich stopień pokrewieństwa ze zmarłym)

Ze względu na brak testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, a co za tym idzie Ty i Twoja mama dziedziczycie po połowie wszystkie dobra pozostawione po ojcu.

Odpowiedz do tematu