Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nabycie spadku -wartość mieszkania
Autor Wiadomość
PannaX 

Wysłany: 2011-11-14, 19:58   Nabycie spadku -wartość mieszkania

Witam, chcialabym zamieszkać w mieszkaniu, które nabylam na podstawie testamentu notarialnego. Niestety, jest problem z ustaleniem adresów i tożsamości wszystkich spadkobierców ustawowych, wiec stwierdzenie nabycia spadku w sądzie juz trwa rok i nie widać końca:(.

I tutaj, pojawia się pytanie. Czy mogę zrobić kompleksowy remont tego mieszkania?
Co się stanie w sytuacji kiedy, sprawa juz po latach sie zakonczy, a ktos upomni się o zachowek i bede mogla w koncu zaplacic podatek. Czy mój remont, który wykonam wpłynie na wartość mieszkania?

Jezeli tak, to czy mogę się jakoś zabezpieczyć? Zbierać rachunki lub powołać jakiegoś rzeczoznawce, lub zwrocić się do Sadu o orzeczenie wartości mieszkania??

Proszę o porade. Chciałabym zrobic remont, bo mieszkanie wyglada tragicznie.
Czy jest gdzieś jakaś furtka awaryjna?? Czy czekaja mnie lata...oczekiwania...i...
dalszego płacenia rachunków, za mieszkanie w którym nikt nie mieszka.

Ewentualnie jak mogę odnaleść takich spadkobierców, czy mogę wystapić z jakims wnioskiem do sadu o wszczescie jakiejs dodatkowej procedury (nawet gdyby była dodatkowa płatna) byle tylko skrócić czas oczekiwania?

Z góry dziękuje za Pana pomoc!

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-11-17, 05:48   

Może Pani dokonać remontu.

Dla obliczenia zachowku należy wziąć pod uwagę wartość mieszkania w chwili wypłacania zachowku, ale należy brać pod uwagę stan w jakim mieszkanie było w chwili jego nabycia.

Dlatego przed remontem można zrobić dokumentację fotograficzną, należy zbierać dokumentację związaną z wydatkami na remont (faktury, rachunki). Z wykonawcą najlepiej podpisać umowę określającą zakres remontu.

Trudno powiedzieć co można jeszcze zrobić, aby odnaleźć spadkobierców. Istnieje możliwość poszukiwania ich za pomocą ogłoszenia w prasie. Nie znam szczegółów sprawy, aby dokładniej określić jakie ma Pani w chwili obecnej możliwości. Przede wszystkim ważnym jest czy postępowanie się toczy czy jest zawieszone?

Jeżeli chodzi o zachowek to ważnym jest czy spadkodawca w chwili śmierci posiadał zstępnych (dzieci, wnuki, itp), małżonka i rodziców.

Myślę, że w takiej sytuacji najlepiej podjąć działania zmierzające do jak najszybszego zakończenia sprawy, ale nie znając dokładnie tego na jakim etapie jest postępowanie, jakie czynności podjął sąd, jakie wezwania do Pani wysłał, trudno powiedzieć co można w tym celu zrobić.

Odpowiedz do tematu