Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odrzucenie spadku a kredyt
Autor Wiadomość
Mallutky 

Wysłany: 2014-09-02, 13:47   Odrzucenie spadku a kredyt

Proszę o pomoc. 2 miesiące temu zmarła moja mama. Spadkobiercami jestem ja, mój ojciec, brat. W skład spadku wchodzą wyłącznie długi tj. kredyty zaciągnięte przez mamę za zgodą ojca (mama była wyłącznym kredytobiorcą, a ojciec jedynie wyraził zgodę na jego zawarcie). Kredyty w większości nie były jednak ubezpieczone. Chcemy wszyscy odrzucić ten spadek. Ze mą i bratem nie ma problemu odrzucamy i nie odpowiadamy za ten dług. Wątpliwa jest dla nas tylko sytuacja ojca. Chcemy go zabezpieczyć. Czy w przypadku odrzucenia przez niego spadku po mamie, bank będzie mógł się domagać od niego zapłaty kredytu albo za pomocą komornika ściągnąć z ich wcześniejszego majątku wspólnego kwotę kredytu??
Wyczytałem, że zgodnie z art. 41 Kodeku rodzinnego Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków. Ale to chyba nie dotyczy sytuacji odrzucenia spadku.
Sorry prosze admina o przeniesienie do właściwego działu

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-09-04, 14:24   

Pana ojciec nie będzie odpowiadał za długi jako spadkobierca - jeżeli odrzuci spadek.
Jednak jego odpowiedzialność za spłatę kredytów zaciągniętych przez zmarłą żonę będzie wynikała właśnie z prawa rodzinnego i właśnie z art. 41 KRO.

Jeżeli małżonek wyraża zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez drugiego małżonka to wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków.
Czyli nawet odrzucając spadek po żonie, Pana ojciec, będzie odpowiedzialny za spłatę długu z tego powodu, że wyraził zgodę na zaciągnięcie tych zobowiązań.
Gdyby takiej zgody nie wyrażał to wówczas "jego" część majątku wspólnego nie mogłaby być egzekwowana.

Jeżeli spadek zostanie przez ojca odrzucony to za długi swojej żony będzie on odpowiadał wspólnie ze spadkobiercami żony.

W sprawie mamy do czynienia z dwoma rodzajami odpowiedzialności za długi zmarłej - wynikającej z przepisów prawa spadkowego oraz prawa rodzinnego. Odrzucenie spadku nie zwalnia z odpowiedzialności za długi żony majątkiem, który należał do majątku wspólnego małżeńskiego.

Odpowiedz do tematu