Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
problem z dziedziczinym mieszkaniem
Autor Wiadomość
A. 

Wysłany: 2011-06-17, 20:51   problem z dziedziczinym mieszkaniem

Witam, bardzo proszę o poradę.
Mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogródkiem(mimo nazwy są tu 4 mieszkania), w którym połowa, czyli 2 mieszkania należą do mojej części rodziny - po dziadku, a pozostałe 2 do rodziny po jego siostrze. W jednym mieszkaniu mieszka obecnie babcia, czyli wdowa po dziadku, a w drugim moi rodzice. Z tym że nie jest to do końca mieszkanie z prawdziwego zdarzenia, ponieważ jest to mała klitka bez łazienki, dawniej chyba strych. Natomiast mieszkanie babci jest większe i z prawdziwego zdarzenia. Mój tata ma 4 rodzeństwa i dziadek w swoim testamencie napisał że po śmierci jego i babci to większe mieszkanie przypadnie mojemu tacie, mieszkanie w którym my obecnie mieszkamy dostanie dwójka jego rodzeństwa żeby sobie z tego korzystać powiedziałbym jak z działki kiedy będą chcieli, bo oni swoje mieszkania mają. Pozostała dwójka rodzeństwa miała dostać meble i inne przedmioty.
Tylko teraz dziadek nie żyje a babcia tak, i jest problem co się stanie z jej mieszkaniem po jej śmierci. Dwójka rodzeństwa która miała dostać mieszkanie po nas chce dostać mieszkanie po babci i zostawić moich rodziców w tej klitce. W najbliższym czasie planują przyprowadzić do babci prawnika, żeby podpisała (ponieważ ta dwójka rodzeństwa ma na nią bardzo silny wpływ i ona robi to co oni chcą) papiery, że oni dostają to duże mieszkanie po niej a mój tata zostaje w tym małym. Pozostała dwójka, ta która miała dostać meble itp., powiedziała że zrzekają się swoich części i cała sprawa ma się rozgrywać między moim tata i dwójką która chce mieszkanie po babci.

Moje pytania są następujące:
1) Z tego co zrozumiałem z lektury prawa spadkowego to po śmierci dziadka babcia dostaje nie mniej niż 1/4 a reszta jest dzielona na dzieci, więc dlaczego wszyscy zachowują się jakby babcia dysponowała całym majątkiem i tylko ona miała prawo do decydowania co komu się należy?
2) Przecież wciąż jest testament po dziadku, z którym nikt się już nie liczy, ponieważ przed śmiercią dziadek podobno powiedział (akurat tej dwójce która chce mieszkanie po babci i nikt inny tego nie słyszał) że testament testamentem ale niech sobie robią jak chcą. Czy w takim razie z racji tego, że dziadek umarł wcześniej i tego co rzekomo powiedział, to jego testament nie ma żadnej mocy prawnej?
3) Czy rodzeństwo mojego taty może sobie tak po prostu wziąć mieszkanie po babci gdy ona na nich je przepisze, mimo że mają swoje mieszkania w których mieszkają odkąd wyprowadzili się z domu w blokach w o wiele lepszych warunkach niż moi rodzice w klitce bez łazienki? Jeśli oni je dostaną to będą je traktować jak działkę, żeby przyjechać parę razy do roku i się poopalać albo zrobić grilla. Czy to jest w ogóle jakiś argument prawny
4) Rodzeństwo które namawia babcię na ten zabieg przepisania majątku argumentuje to tym, że moi rodzice wcale nie zajmują się chorą babcią, co nie jest prawdą, ponieważ w miarę możliwości opiekują się nią, robią zakupy, pilnują brania leków, zawożą na wizyty lekarskie, sprzątają od czasu do czasu. Jednak wiadomo że każdy ma swoje życie, moi rodzice pracę i muszą do niej codziennie chodzić. Natomiast dwójka która chce mieszkanie po babci przyjeżdża parę razy do roku, wszystkie działania które robią w jej mieszkaniu jak np. wymiana okien czy malowanie przypisują sobie ale wszystko to finansuje babcia z własnych pieniędzy. Generalnie mój tata z wspomnianą dwójką nigdy za sobą nie przepadali...

Tak więc bardzo proszę o poradę co mój tata może w tej sytuacji zrobić, czy wziąć swojego prawnika który będzie obecny gdy prawnik babci przyjdzie, czy może cała sprawa powinna trafić do sądu? Niestety moi rodzice nie mają pieniędzy żeby wynająć prawnika w z góry przegranej sprawie i nie wiemy co robić.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-19, 13:18   Dziedziczenie

W sprawie ważne są następujące okoliczności:
1. czy nieruchomość wchodziła w skład majątku osobistego dziadka czy majątku wspólnego małżeńskiego dziadka i babci
2. polskie prawo nie przewiduje możliwości dziedziczenia poszczególnych rzeczy wchodzących w skład spadku przez poszczególnych spadkobierców. Spadek można nabyć w całości lub w ułamku
3. ważnym będzie czy mieszkania w nieruchomości są wydzielone fizycznie - czy stanowią odrębne nieruchomości lokalowe
4. babcia może swobodnie dysponować swoim majątkiem, w szczególności może darować swoje udziały w nieruchomości komu tylko chce i potencjalni spadkobiercy ustawowi nie mają na to wpływu
5. w testamencie można rozrządzić wyłącznie swoim majątkiem, a spadkobiercy nabywają spadek w chwili śmierci spadkodawcy. Nie można rozrządzić majątkiem innej osoby (np, udziałem małżonka we wspólnej nieruchomości).

W sprawie należy więc wiele wyjaśnić. Proponowałbym w pierwszej kolejności przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie, tak by sąd ustalił, kto, na jakiej podstawie (ustawy czy testamentu) i w jakim udziale dziedziczy spadek po dziadku.
Po przeprowadzeniu postępowania spadkowego będzie jasnym kto ma jaki udział w nieruchomości (w lokalach, o ile stanowią one odrębną własność).

Jeżeli babcia dokona darowizny, to po jej śmierci, darowizna ta może być zaliczana do spadku przy obliczaniu zachowku należnego uprawnionym.

efekt 

Wysłany: 2014-10-15, 08:10   Re: problem z dziedziczinym mieszkaniem

A. napisał/a:
testament testamentem ale niech sobie robią jak chcą

To nie rozumiem po co go spisywał, skoro mają robić co chcą... Znajdź prawnika, który prowadzi sprawy o prawa spadkowe gdańsk. Na pewno ci coś poradzi.

Odpowiedz do tematu