Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc - spadek
Autor Wiadomość
martel2011 

Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-01-12, 01:43   Proszę o pomoc - spadek

Ostatnio czytałam kopie postanowienia Sądu dotyczącego podziału spadku po moim zmarłym dziadku.
Mój dziadek zmarł w 1990 roku. Nie zostawił testamentu. Dziadek był rolnikiem, posiadał duże gospodarstwo rolne. Po dziadku dziedziczyli : żona, syn i córka czyli moja mama - po 1/3 każde z nich. Wszyscy przyjęli spadek wprost. Z tym, że wchodące w skład spadku gospodrstwo rolne dziedziczą z mocy ustawy żona i syn po 1/2 każde z nich.
Moja mama do 19 roku życia (dopóki nie wyszła za mąż) pomagała rodzicom w gospodarstwie.
Mama mimo że była jednym ze spadkobierców nie otrzymała zupełnie NIC. Całe gospodarstwo dziadka, czyli 16 ha ziemi, wielki piętrowy dom, samochód, ciągniki i maszyny rolnicze, wszystko odziedziczył syn i żona po połowie. Brat mamy na początku lat 90-tych "trochę pracował w rolnictwie" tzn. powoli posprzedawał wszystkie maszyny rolnicze , część ziemi oraz zwierzęta gospodarskie, które otrzymał po dziadku i wogóle nie pracuje w rolnictwie, zajmuje się zupełnie czymś innym.
Chciałabym się dowiedzieć dlaczego moja mama nic nie otrzymała jako jedna ze spadkobierców ? Czy mama może po latach jeszcze czegoś dochodzić w tej sprawie? Próbuję się poradzić ponieważ mama nie potrafi sama zająć się taki sprawami a uważam, że została bardzo skrzywdzona. Czy można jeszcze coś zrobić ?? Bardzo proszę o odpowiedź
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-13, 09:00   Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Do dziedziczenia po dziadku miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego obowiązujące w chwili jego śmierci. Podstawę rozstrzygnięcia spraw o stwierdzenie nabycia spadku stanowią przepisy obowiązujące w dniu otwarcia spadku, czyli w dniu śmierci spadkodawcy.
Jako, że dziadek nie pozostawił testamentu miało miejsce dziedziczenie ustawowe.

Stosownie do art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Z tego też powodu sąd orzekł, że spadek po dziadku nabyli: jego żona, syn i córka, każdy po 1/3 udziału.

W Pana sytuacji należy pamiętać, że w chwili śmierci dziadka obowiązywały przepisy ograniczające krąg osób dziedziczących gospodarstwa rolne.
Ustawodawca ograniczył krąg osób dziedziczących gospodarstwo rolne.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 14 lutego 2001 r. (art. 1059 Kodeksu cywilnego), spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:
1) stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo
2) mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo
3) są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
4) są trwale niezdolni do pracy.

Pana mama nie odziedziczyła gospodarstwa rolnego, bo jak ustalił sąd nie spełniała powyżej wskazanych przesłanek. Możliwe, że mama te powyższe przesłanki spełniała, ale nie wykazała ich przed sądem w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, z braku staranności przy prowadzeniu swoich spraw lub z innych powodów.

W chwili obecnej mama nie wiele może zrobić.
Art. 679 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, wskazuje, iż dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.

Mama była uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i okoliczność, że spełnia warunki do dziedziczenia gospodarstwa rolnego mogły być przez nią wykazane w toku postępowania. Nie będzie mama w stanie wykazać, że dopiero po wydaniu postanowienia spadkowego uzyskała możność wykazania, że spełnia warunki do dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Tą możność mama miała w toku postępowania.
 
 
 
martel2011 

Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-01-13, 17:07   

Po przeczytaniu powyższego rozumiem o co chodzi, ale uważam, że to bardzo krzywdzące.
Co zatem nie wchodzi w skład gospodarstwa rolnego?'
Dziadek posiadał samochód i duży dom piętrowy. Budując dom zawsze podkreślał, że piętro będzie mamy a parter wujka. Nawet wejścia oddzielne zrobił, mówiąc " żeby kiedyś, w przyszłości jedno drugiemu w drogę nie wchodziło " Czy ten dom to także składnik gospodarstwa rolnego ?? A może gospodarstwo rolne to tylko: ziemia, maszyny rolnicze, budynki gospodarcze i zwierzęta hodowlane ??
Bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii i ewentualnie podpowiedż co nie jest gospodarstwem rolnym. Jak to rozróżnić.
Dziękuję
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-14, 07:10   

Art. 55[3] Kodeksu cywilnego wskazuje, iż a gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy szczególne dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych nie są zgodne z Konstytucją RP. Niestety stało się to dopiero w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 stycznia 2001 r., sygn. akt. P 4/99.

Dla spadków otwartych przed 14 lutego 2001 r. stosuje się niekorzystne dla niektórych spadkobierców przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych.
 
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-14, 07:51   

Proszę jeszcze wskazać czy w chwili śmierci dziadka żyła Pani lub była już poczęta. Jeżeli tak to istnieje szansa na zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po dziadku.

W sprawie może być ważnym art. 1060 KC stosownie do którego, w granicach określonych w art. 931 § 2 wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1 i 2, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Z tym, iż do dnia 1.10.1990 r. przepis art. 1059 pkt 2 dotyczył małoletnich (po tej dacie małoletnich dotyczył art. 1059 pkt 3).

Jeżeli dziadek zmarł po 1.10.1990 r. i w chwili jego śmierci żyła Pani lub była poczęta to powinna Pani, jako wnuczka dziadka, dziedziczyć gospodarstwo rolne.
 
 
 
martel2011 

Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-01-14, 14:38   

W dniu śmierci dziadka miałam prawie 7 lat.
Urodziłam się 27-V-1983 roku, a dziadek zmarł 6-IV-1990 roku
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-14, 19:39   

W takim razie przeanalizuję przepisy obowiązujące w chwili śmierci dziadka i dam znać co i czy w ogóle można coś zrobić.
 
 
 
martel2011 

Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2012-01-14, 20:07   

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie sprawą oraz pomoc i oczywiście czekam na odpowiedź. Może dzięki Panu dowiem się, że jeszcze można coś zrobić..., dziękuję
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-17, 16:01   

Sprawdziłem dokładnie przepisy i niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości.

Jak wskazuje art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, która weszła w życie w dniu 1 października 1990 r. (Dz. U. z 1990 r. Nr 55, poz. 321), przepisy Kodeksu cywilnego w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się do spadków otwartych od dnia wejścia w życie tej ustawy.

Tak więc odnośnie nabycia spadku po Pani dziadku zmarłym w kwietniu 1990 r. będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego w brzmieniu z daty śmierci dziadka.

Art. 1059 KC wskazywał, iż spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:
1. odpowiadają warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności albo
2. są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
3. są trwale niezdolni do pracy

Natomiast art. 1060 KC wskazywał, iż w granicach określonych w art. 931 § 2 wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Art. 931 § 2 KC wskazywał, iż jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

Powyższe oznacza, że skoro Pani mama nie spełniła warunków z art. 1059 KC, to Pani jako wnuczka spadkodawcy, odziedziczyłaby Pani gospodarstwo rolne, wówczas gdyby odpowiadała Pani warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności (czyli warunek z art. 1059 pkt 1 KC).

Te warunki wymagane dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności zostały określone w art. 160 § 1 KC.
Zgodnie z tym przepisem, własność nieruchomości rolnej lub jej części może być przeniesiona na rzecz osoby fizycznej tylko wtedy, gdy nabywca:
1. stale pracuje w jakimkolwiek gospodarstwie rolnym bezpośrednio przy produkcji rolnej albo
2. ma kwalifikacje do prowadzenia gospodarstwa rolnego

Niestety, w chwili śmierci dziadka nie spełniała Pani warunków wymaganych dla nabycia własności nieruchomości rolnej określonych w art. 160 § 1 KC,
Dlatego też, jako wnuczka spadkodawcy nie była Pani, podobnie jak Pani mama, uprawniona do dziedziczenia gospodarstwa rolnego, którego właścicielem był dziadek.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant