Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
przyrzeczenie a spadek
Autor Wiadomość
roana

Wysłany: 2010-12-26, 19:59   przyrzeczenie a spadek

O dzieciństwa miałam "obiecany" dom dziadków - przyrzeczenie publicznie składane przez dziadków wiele razy, przy świadkach. Na zasadzie "wnusiu, to będzie wszystko twoje".
Nigdy nie sporządzono aktu notarialnego, ani testamentu. Dziadkowie byli utrzymywani przez resztę rodziny w wierze, że po ich śmierci dom odziedziczą te osoby które sobie wybrali - czyli wnuczka (dokładniej jedna z kilkorga wnucząt). Obawiam się że było to celowe wprowadzenie w błąd, przez co dziadkowie zostali odwiedzeni od spisania testamentu w dniu umówionej wizyty u notariusza.
Obecnie oboje nie żyją. Najpierw zmarł babcia - nie było przeprowadzane postępowanie spadkowe. Teraz dziadek. Dom zgodnie z prawem zostanie podzielony na ich dzieci - czyli mojego ojca i jego braci.

Czy w tej sytuacji przysługuje mi prawo do tego domu? Na podstawie publicznej obietnicy? Czy ma jakikolwiek sens zakładanie sprawy w sądzie?
Obawiam się że dom, wbrew woli dziadków, nie zostanie mi przekazany tylko sprzedany.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-12-28, 19:05   

Nabycie spadku może nastąpić wyłącznie na podstawie ustawy lub testamentu. Wynika to wprost z art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym, powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu.

Z pytania wynika, że Pani dziadkowie nie sporządzili testamentu. W szczególności nie można uznać "publicznego przyrzeczenia" za testament np. ustny. Jakiekolwiek prawa do majątku spadkowego dziadków miałaby Pani wyłącznie wówczas jeżeli dziadkowie powołaliby Panią do spadku w testamencie lub uczynili Panią w tym testamencie zapisobiercą.

Jako, że dziadkowie nie pozostawili testamentu miało miejsce dziedziczenie ustawowe - spadek po babci zgodnie z Kodeksem cywilnym nabył dziadek i dzieci babci, a spadek po dziadku nabyły jego dzieci.

Pani nie ma żadnych praw do majątku pozostawionego przez dziadków. Nie przysługuje Pani żadne roszczenie w stosunku do spadkobierców dziadków o majątek spadkowy. Nie jest Pani bowiem ani spadkobierczynią, ani zapisobiercą, ani osobą uprawnioną do zachowku.

Odpowiedz do tematu