Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pytania formalności prawo spadkowe
Autor Wiadomość
Feliks555 
Feliks555

Wysłany: 2012-08-02, 14:40   pytania formalności prawo spadkowe

Mam wiele pytań,dotyczących spadku,i prawa do spadku,nabyciach praw spadkowych,spraw związanych ze sprzedażą spadku.
Kilka osób ,dokładnie 4,mamy prawo do spadku,po dziadkach,najpierw po dziadku,a po jego śmierci po babci,dawno nie żyją.
Chodzi o ziemię,parcelę.
Jedna Z osób ,a dokładnie jedna z córek babci,znalazła kupca na tę ziemię,i chce to sprzedać.
Ja i 3 inne osoby z rodziny,mamy prawo do spadku,i do nabycia praw spadkowych,po swoich ,już nieżyjących rodzicach,czyli dzieciach,mojego dziadka i babci.
Trzeba było nabyć prawa spadkowe,ciotka zdecydowała się na drogę sadową ,a nie notariusza,dostarczyliśmy większość z nas niezbędne dokumenty,akty urodzenia,akty zgonu naszych rodziców, i nie potrzebne dokumenty.
Sad ,przyznał prawa spadkowe,ale zmarłym osobom,to jest mojej matce,i mojej cioci,także już wtedy nieżyjącej,oraz dzieciom moich dziadków,mojej ciotce i stryjowi.
Czy człowiek który nie żyje ma jakiekolwiek prawa obywatelskie?
Może być uznany przez sad za kogoś kto już po śmierci dziedziczy i nabywa prawa spadkowe?
Czy formalnie jest tu wszystko w porządku?
Co można jeszcze tu zrobić,co naprawić,jak działać?
Obecność na rozprawie nie była obowiązkowa,a w dodatku na dokumencie jest błędny mój adres,dokładnie kod pocztowy,stary sprzed wielu lat,choć tej samej miejscowości .
Potem pod koniec zeszłego roku,zmarł mój stryjek ,który nabył już prawa spadkowe.
Czy w związku z tym,nie należy ponownie starać się o nabycie spraw spadkowych u notariusza,lub w sądzie? Co należałoby tu zrobić?
nadto moja kuzynka,starając się samodzielnie,w innym sadzie o nabycie praw spadkowych,źle wypełniła formularz,w którym napisała ze j jej już wtedy nieżyjąca matka, a moja ciocia,jest spadkodawca,a spadkodawca tu jest i będzie nasza nieżyjąca już dawno babcia.
Mimo to są rejonowy przyjął sprawę,co ciekawe,z obecnością obowiązkowa,i kuzynka nabyła prawa spadkowe.
Pytam się po kim?
Po babcie które jest jedynym spadkodawcą,czy po zmarłej mamie ,która nigdy tu nie była spadkodawca,nawet za życia,i nie nabyła nawet praw spadkowych za życia,nie ma żadnego dokumentu w tej sprawie.
Czy postanowienie sadu jest prawidłowe,ważne? Formalnie ważne?
Co teraz należałoby zrobić?
Proszę o radę i serdecznie pozdrawiam.

[ Dodano: 2012-08-03, 15:27 ]
Witam serdecznie!

Mam wiele pytań,dotyczących spadku,i prawa do spadku,nabyciach praw spadkowych,spraw związanych ze sprzedażą spadku.
Kilka osób ,dokładnie 4,mamy prawo do spadku,po dziadkach,najpierw po dziadku,a po jego śmierci po babci,dawno nie żyją.
Chodzi o ziemię,parcelę.
Jedna Z osób ,a dokładnie jedna z córek babci,znalazła kupca na tę ziemię,i chce to sprzedać.
Ja i 3 inne osoby z rodziny,mamy prawo do spadku,i do nabycia praw spadkowych,po swoich ,już nieżyjących rodzicach,czyli dzieciach,mojego dziadka i babci.
Trzeba było nabyć prawa spadkowe,ciotka zdecydowała się na drogę sadową ,a nie notariusza,dostarczyliśmy większość z nas niezbędne dokumenty,akty urodzenia,akty zgonu naszych rodziców, i nie potrzebne dokumenty.
Sad ,przyznał prawa spadkowe,ale zmarłym osobom,to jest mojej matce,i mojej cioci,także już wtedy nieżyjącej,oraz dzieciom moich dziadków,mojej ciotce i stryjowi.
Czy człowiek który nie żyje ma jakiekolwiek prawa obywatelskie?
Może być uznany przez sad za kogoś kto już po śmierci dziedziczy i nabywa prawa spadkowe?
Czy formalnie jest tu wszystko w porządku?
Co można jeszcze tu zrobić,co naprawić,jak działać?
Obecność na rozprawie nie była obowiązkowa,a w dodatku na dokumencie jest błędny mój adres,dokładnie kod pocztowy,stary sprzed wielu lat,choć tej samej miejscowości .
Potem pod koniec zeszłego roku,zmarł mój stryjek ,który nabył już prawa spadkowe.
Czy w związku z tym,nie należy ponownie starać się o nabycie spraw spadkowych u notariusza,lub w sądzie? Co należałoby tu zrobić?
nadto moja kuzynka,starając się samodzielnie,w innym sadzie o nabycie praw spadkowych,źle wypełniła formularz,w którym napisała ze j jej już wtedy nieżyjąca matka, a moja ciocia,jest spadkodawca,a spadkodawca tu jest i będzie nasza nieżyjąca już dawno babcia.
Mimo to są rejonowy przyjął sprawę,co ciekawe,z obecnością obowiązkowa,i kuzynka nabyła prawa spadkowe.
Pytam się po kim?
Po babcie które jest jedynym spadkodawcą,czy po zmarłej mamie ,która nigdy tu nie była spadkodawca,nawet za życia,i nie nabyła nawet praw spadkowych za życia,nie ma żadnego dokumentu w tej sprawie.
Czy postanowienie sadu jest prawidłowe,ważne? Formalnie ważne?
Co teraz należałoby zrobić?

Domyślnie RE: Spadek-sprawy formalne pytania
Dzięki za odpowiedź!

Jest jeszcze coś.
Chodzi o to że ,ani ja ,ani moja kuzynka,mimo że dostarczyliśmy odpowiednie dokumenty,wymagane przez sąd,a więc odpisy aktów zgonu naszych mam,odpisy aktów urodzenia,akt zawarcia związku małżeńskiego,nie nabyliśmy praw spadkowych.
I to mnie dziwi,dlaczego?
Skoro sąd nie zgłosił żadnych zastrzeżeń,dlaczego przyznał nabycie praw spadkowych,mojej ciotce i stryjkowi,który już nie żyje,umarł już po nabyciu praw spadkowych,zmarłym mamom ,mojej i kuzynki.
Ale ani mi ,ani kuzynce ,nie przyznał sąd praw spadkowych,nie stwierdził,że nabyliśmy prawa spadkowe,skoro ,nasze ,wymagane dokumenty,były w porządku.
I to wszystko,czyli sprawa o nabycie praw spadkowych,odbywała się na tym posiedzeniu sądu,sprawa dotyczyła,nabycia praw spadkowych,przez piątkę osób,czyli ciotki,stryjka,kuzynki i mnie,oraz jeszcze jednej osoby z rodziny.
Dlaczego stwierdzono ,na tym samym posiedzeniu sądu,nabycie praw spadkowych ,dwojgu zmarłym osobom,w momencie posiedzenia sadu już nie żyli,a także
ciotce i stryjkowi,a nie stwierdził,sąd ,nabycia praw spadkowych mi i mojej kuzynce,choć nasze,czyli moje i kuzynki, papiery były w porządku

O co tu chodzi?

Przecież także i ja i kuzynka,mieliśmy wezwanie na to posiedzenie sądu,i w oficjalnym dokumencie przesłanym nam przez sąd,wyraźnie pisze ,że sprawa dotyczy także mnie i kuzynki,nie tylko pozostałych osób.
I nawet jest załączony,do tego dokumentu ,spis naszych dokumentów ,potrzebnych na rozprawę.
Pytam ,dlaczego sąd ,nie stwierdził nabycia praw spadkowych,przeze mnie i kuzynkę?
I niczym tego nie uzasadnił,choć także nabycie przeze mnie i kuzynkę,było przedmiotem posiedzenia sądu.
I co teraz?
Co należałoby zrobić?
Proszę uprzejmie o radę,jeśli można.
Jeszcze jedno.
Moja kuzynka postanowiła ,nabyć prawa spadkowe,w sądzie rejonowym, odpowiednim,do jej miejsca zamieszkania.
Wybrała zły druczek,gdzie pisze o spadkodawcy.
I kuzynka,w miejscu,gdzie trzeba wpisać imię i nazwisko spadkodawcy,a spadkodawcą, w tej sprawie,zawsze będzie wyłącznie babcia,która już nie żyje.wpisała imię i nazwisko swojej ,w tym momencie nieżyjącej mamy,która nigdy ani za życia,ani po śmierci,nie była spadkodawcą,bo i nie mogła nim być.
Była jedynie spadkobiercą,i nim była.
I tu jest różnica,spadkodawca,to jest zupełnie co innego ,niż spadkobierca.
I mimo to sąd rejonowy ,nie zauważył,takiej wpadki,nieprawidłowości ,moim zdaniem.
Jak kto możliwe?
I jeszcze stwierdził nabycie praw spadkowych przez moją kuzynkę.
Czy sąd nie rozróżnia dwóch ważnych słów .w sprawach,o nabycie praw spadkowych?
Czyli spadkodawca i spadkobierca?
Co teraz zrobić?

Jest jeszcze sprawa jednej osoby,z rodziny,która ma prawo o ubieganie się o nabycie praw spadkowych.
Mimo że wie o całej sprawie od początku,jest była informowana o wszystkim,celowo wszystko ignoruje i nie daje znaku życia,nie dostarczyła dokumentów do sądu,a w tej chwili jest aresztowana przez policję ,grozi mu do 10 lat więzienia,i jest ciężko chora psychicznie.
Co można tu zrobić?

No sprawa stryjka,gdy żył,nabył prawa spadkowe,ale potem umarł,czy cała procedurę trzeba,w jego wypadku,powtarzać,zaczynać w sądzie lub notariusza od początku?
Bardzo można o rade w tych sprawach,jeśli można.
Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu