Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Roszczenia spadkowe - POMOCY !!!
Autor Wiadomość
demi 

Wysłany: 2011-11-13, 23:58   Roszczenia spadkowe - POMOCY !!!

Witam,

moja sprawa wygląda następująco:

W dniu 6 kwietnia 1990 roku zmarł mój dziadek, nie pozostawiając testamentu.
Dziadek posiadał gospodarstwo rolne.
Spadkobiercami ustawowymi były trzy osoby:
1. Żona (moja babcia)
2. Córka (moja mama)
3. Syn (brat mamy, a mój wujek)
Dziadek zmarł w kwietniu 1990r, a latem tego roku (dokładnej daty nie znam) odbyła się sprawa w sądzie o podział i nabycie spadku. Podczas tej sprawy żona i syn spadkodawcy przyjmują spadek, natomiast córka (moja mama) odrzuca spadek. W tym momencie prawo do dziedziczenia ustawowego przechodzi na mnie tzn. na wnuczkę spadkodawcy (byłam wówczas dzieckiem, miałam sześć lat – moja data ur. 27.05.1983r). Sąd poinformował spadkobierców, którzy przyjęli spadek (żona i syn spadkodawcy), że ja, jako nieletnia w chwili otwarcia spadku zadecyduję nie wcześniej niż po osiągnięciu pełnoletniości, o swojej części spadku.

Dnia 25.09.1990 r. żona i syn spadkodawcy stawili się w Państwowym Biurze Notarialnym
i został spisany akt notarialny – Umowa przekazania gospodarstwa rolnego. Na mocy tego aktu syn spadkobiercy (mój szanowny wujek) został właścicielem CAŁOŚCI spadku!!!

Sprawdziłam jak wówczas wyglądało dziedziczenie gospodarstw rolnych:

Kto dziedziczy gospodarstwo rolne
Sposób, w jaki dziedziczy się nieruchomości rolne, zależy od tego, kiedy nastąpiło otwarcie spadku. Gdy spadek został otwarty po 14 lutego 2001, gospodarstwo takie dziedziczy się na zasadach ogólnych. Sytuacja komplikuje się, gdy spadek został otwarty wcześniej. Wówczas dziedziczenie jest regulowane przez specjalne przepisy. Dotyczy to jednak tylko gospodarstw powyżej 1 ha.

Definicja
Zgodnie z poprzednią regulacją za gospodarstwo rolne uważało się grunty rolne, wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami i obowiązkami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa. Jeżeli grunt spełniał wymienione wyżej warunki podlega specjalnym warunkom dziedziczenia.

Osoby uprawnione
Według tychże specjalnych warunków tylko niektóre osoby mogą dziedziczyć gospodarstwo rolne. Są to ci, którzy stale (a więc nie dorywczo!) pracowali bezpośrednio przy produkcji rolnej, albo mieli przygotowanie zawodowe do prowadzenia takiej produkcji, a także ci, którzy byli małoletni bądź też pobierali naukę zawodu, uczęszczali do szkół (chyba, że mają inne źródło dochodu), lub byli trwale niezdolni do pracy. Istotne jest, aby określone wyżej warunki spełniali w momencie otwarcia spadku. Przygotowanie zawodowe oznacza, że osoba:1) ukończyła zasadniczą lub średnią szkołę rolniczą albo szkołę ekonomiczną o specjalności przydatnej do prowadzenia produkcji rolnej.

Biorąc powyższe po uwagę, wygląda na to, że ja CELOWO zostałam pominięta, zapomniana, nie istnieję….

Informacje dodatkowe, uzupełniające
Przez te wszystkie lata byłam oszukiwana przez wujka ponieważ powtarzał mi często, że moja mama ZRZEKŁA się spadku i dlatego nic mi się nie należy. Niedawno, około 2 tygodnie temu przypadkiem natknęłam się w internecie na tytuł „Różnica pomiędzy zrzeczeniem się spadku a odrzuceniem” . Po przeczytaniu tego doznałam olśnienia…. Zrozumiałam, że mama nie zrzekła się spadku ponieważ dziadek wówczas nie żył, mama mogła jedynie odrzucić spadek, co też zapewne zrobiła. Na pewno nie mogła się zrzec. Od tego wszystko się zaczęło, zaczęłam wszystko sprawdzać, czytać i zrozumiałam, że KTOŚ mnie w podły sposób oszukał. Nie wiedziałam, że coś dziedziczę, bo skoro mama wszystkiego się zrzekła…. Przypuszczam, że wujek również babcię wykorzystał, po prostu powiedział jej, żeby mu coś podpisała i tym samym, jednym podpisem babcia przekazała mu swoją część spadku. Wnioskuję to z faktu, że babcia od lat leczyła się na schizofrenię, ale bez widocznej poprawy zdrowia. Na skutek swojej choroby podpisałaby wszystko i każdemu. Nie była świadoma tego, co robi (babcia zmarła 13.07.2008r).
Moja mama otrzymała od wujka kopię jego aktu notarialnego (myślę, że to również było celowe posunięcie wujka) i po przeczytaniu była przekonana, że skoro wujek już jest właścicielem całości spadku, to sprawa jest zamknięta. Nie ma czego dochodzić. Dowiedziałam się również od niej, że wujek początkowo przez 2-3 lata niby zajmował się gospodarstwem, a wyglądało to tak, że zaczął od sprzedaży maszyn rolniczych (dziadek posiadał wszystkie możliwe na tamte lata), spieniężył także dwa ciągniki rolnicze, z których jeden był nowym nabytkiem, później przyszła kolej na samochód oraz na zwierzęta (bydło, trzoda, konie itd.). Nieco później sprzedał trochę „ziemi” którą wcześniej podzielił na pojedyncze działki.
Wujek tak naprawdę nigdy nie pracował ani nie pracuje w rolnictwie (a na tej podstawie miał prawo do dziedziczenia gospodarstwa).
Pięć lat temu zaczęłam studia dzienne. Z uwagi na wysokie czesne poprosiłam wujka, żeby mi je chociaż częściowo sfinansował, ponieważ mama zupełnie nic nie otrzymała w spadku, to tak w ramach jakiegoś zadośćuczynienia. Absolutnie się nie zgodził, powiedział, że wszystko jest jego i że nic mi się nie należy, że on nic mi nie jest winien. Musiałam wziąć kredyt studencki…
Tak się przedstawia moja sprawa.
Bardzo proszę o pomoc i jakieś wskazówki. Co teraz mam zrobić ? Od czego zacząć ??

Odpowiedz do tematu