Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek po dziadkach
Autor Wiadomość
Alealeksandra 

Wysłany: 2011-10-24, 13:25   Spadek po dziadkach

Witam.
Mam wielką prośbę o pomoc w sprawie spadku po mojej zmarłej babci. Otóż moja babcia i dziadek, jeszcze za życia dziadka sporządzili testament, w którym przepisali swoje mieszkanie oraz działki córce (mojej ciotce), swojemu drugiemu dziecku - mojemu ojcu nie zapisali w testamencie niczego. Po śmierci dziadka (13 lat temu) mój ojciec nie otrzymał żadnego zachowku. Babcia natomiast 7 lat temu założyła dla mnie (swojej wnuczki) książeczkę oszczędnościową, którą prawdopodobnie notarialnie zapisała tylko dla mnie. W 2009 zmarł mój ociec - nie zostawił testamentu. W maju 2011 zmarła babcia - nie zostawiła swojego testamentu (pozostał tylko ten który sporządziła razem z dziadkiem).

Zastanawiam się czy:
- jako dzieci syna dziadków (mam jeszcze dwoje rodzeństwa) możemy liczyć na zachowek jaki powinien otrzymać mój ojciec po śmierci dziadka?
- jako dzieci nieżyjącego syna babci możemy odziedziczyć część spadku, jaka nie jest ujęta w testamencie dziadków? Jeśli tak to w jakiej części?
- przepisana notarialnie książeczka oszczędnościowa może zostać rozdzielona pomiędzy pozostałe osoby, które dziedziczą po zmarłej babci, czy też należy tylko do osoby której babcia ją zapisała?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-11-05, 07:47   

1. roszczenie o zachowek przedawniało się do dnia 23 X 2011 r. z terminem 3-letnim (obecnie jest to termin 5-cio letni) od chwili ogłoszenia testamentu lub chwili śmierci spadkodawcy.

2. Pani i rodzeństwo jesteście spadkobiercami ustawowymi babci. Ojciec był spadkobiercą ustawowym dziadka. Jeżeli babcia nie pozostawiła testamentu to miało miejsce spadkobranie ustawowe.

W sprawie należy wskazać, iż:
- testament sporządzony przez dwie osoby może być nieważny
- przepisy prawa nie przewidywały możliwości dziedziczenia konkretnych przedmiotów przez konkretne osoby (obecnie jest to możliwe - zapis windykacyjny). Spadkobiercy dziedziczą spadek w udziałach

W sprawie polecałbym sprawdzić:
- treść testamentów
- czy były to testamenty, a może umowy darowizny?
- czy były przeprowadzane postępowania spadkowe po babci i dziadku?
- czy testamenty zostały złożone w sądzie i ogłoszone przez sąd?
- kiedy miały miejsce powyższe czynności?

Odpowiedź na te pytania pozwoliłaby ustalić jakie uprawnienia przysługują Pani i rodzeństwu w stosunku do pozostałych spadkobierców dziadka i babci.

Marcin142 

Wysłany: 2012-01-20, 14:14   Spadek po dziadku

Witam . Testament mojego dziadka zostal zrobiony notarialnie w 2007v na mnie. Byl swiadomy i dobrowolnie zapisal mi to co po nim wszystko na mnie.Mial 2 corki jedna nie zyje -po zmarlej jest corka nieletnia ktora reprezentuje ojciec.Dziadek byl wdowcem. Wczesniej po smierci mojej babci ziemia zostala rozpisana , podzielona na 2 czesci Akt notarialny , Siedlisko i budynki zostaly na dziadka.Siedlisko mial we wspowlasnosci w 1/2 z moja babcia ktora zmarla po spadkobierstwie , czesc po babci zostala podzielona na 2 corki , a to co nalezalo sie dziadkowi , on testamentem notarialnym wszystko co po nim przekazal na mnie .Czy mozliwe jest obalenie tego testamentu , poniewaz ojciec ktory reprezentuje nieletnia corke chce obalic testament , a przeciez to byla wylacznie wola mojego dziadka. Dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz do tematu