Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek po dziadku a jego druga żona
Autor Wiadomość
maalwciaa 

Wysłany: 2013-11-24, 20:57   spadek po dziadku a jego druga żona

Witam.
Dwa dni temu dowiedziałam się o śmierci dziadka ( ojca mojego taty), jego pierwsza żona a matka mojego taty nie żyje. Nie żyje również mój ojciec i jego brat czyli jego jedyni synowie. Dziadek od razu po śmierci babci znalazł sobie kobietę i od tego czasu przestał utrzymywać kontakt ze mną, moim bratem oraz kuzynką ( córką brata mojego ojca ). Wyprowadził się do innego miasta. Wielokrotnie chcieliśmy sie z nim skontaktować ale nas zbywał. Po śmierci dziadka mialam spotkanie z jego kobietą i okazało się, że kilka miesięcy temu wzięli ślub. Chciałabym się dowiedzieć jak teraz będzie wyglądać sprawa spadku, dodam że po śmierci babci nie dostaliśmy od niego nawet złotówki. Poza tym wydaje mi się że ta kobieta wzięła z nim ślub dla majątku ( miał sporo pieniędzy, wysoką emeryture itp). Dodam też, że owa kobieta nie poinformowała nas nawet o chorobie dziadka i o tym że przebywał w szpitalu. Mieszkanie było własnościowe nabyte po ślubie mojej prawdziwej babci i dziadka.

Proszę o odpowiedzi i z góry dziękuję.

Studentka_Prawa 

Wysłany: 2014-01-14, 15:26   

W pierwszej kolejności zawsze dziedziczy żona i dzieci zmarłego. Gdy dziecko spadkodawcy nie dożywa otwarcia spadku, jego udział spadkowy przypada jego dzieciom w częściach równych. W takiej sytuacji cały spadek powinien zostać podzielony w następujący sposób:
żona 1/4 części majątku, wnuki spadkodawcy (Ty, Twój brat i wasza kuzynka) 3/4 części majątku.

Proponuję złożyć wniosek do Sądu Rejonowego w miejscu zamieszkania waszego dziadka o ustalenie spadku.

Oczywiście sytuacja o jakiej mówimy ma miejsce, w przypadku braku ważnego testamentu.

Odpowiedz do tematu