Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek po dziadku
Autor Wiadomość
jesienna33
jesienna33@o2.pl

Wysłany: 2014-12-06, 18:39   spadek po dziadku

Jestem jedyną wnuczką mojego dziadka, którego pierwsza żona (moja babcia) zmarła dawno temu. Dziadek ożenił się powtórnie około 20 lat temu. Z nową żoną zerwali kontakty z rodziną i wyprowadzili się na drugi koniec Polski. Tam dziadek zmarł w 2011 roku, o czym dowiedziałam się drogą urzędową w ubiegłym roku. Dwa miesiące temu otrzymałam informację, że nie było założonej sprawy spadkowej w tamtejszym sądzie. Mój ojciec (syn dziadka) umarł kilka lat wcześniej, więc żona dziadka i ja jesteśmy jedynymi spadkobiercami.

Jestem ciekawa czy po dziadku został jakiś spadek i czy jakaś część mi się należy. Nadmienię, że nie chcę kontaktować się z żoną dziadka - nie mamy kontaktu od lat i nie wierzę, bym mogła się od niej czegokolwiek dowiedzieć. Nie poinformowała mnie o tym, że dziadek zmarł.

1. W jaki sposób mogę się dowiedzieć czy został jakiś spadek i co wchodzi w skład masy spadkowej?
2. Jak mogę dochodzić swoich praw do spadku, jeśli nie miałam kontaktu z dziadkiem od 20 lat?
3. Czy mogę uchronić się przed ewentualnymi długami zaciągniętymi przez dziadka i jego drugą żonę?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
jesienna33@o2.pl

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-12-10, 08:05   

Jeżeli chodzi o długi spadkowe to w ciągu 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci dziadka mogła Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub jego przyjęciu lub przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza. Jeżeli Pani nie złożyła takiego oświadczenia to przyjmuje się, że przyjęła Pani spadek wprost - z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe, a jeżeli w chwili śmierci była Pani niepełnoletnia to przyjmuje się, że nabyła Pani spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczoną, do wartości aktywów spadku, odpowiedzialnością za długi spadkowe).

Aby dochodzić swoich praw do spadku powinna Pani w pierwszej kolejności wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Postanowienie jakie zapadnie w tej sprawie da odpowiedź kto jest spadkobiercą dziadka. Pani jest w kręgu spadkobierców ustawowych ale dziadek mógł sporządzić testament, w którym Panią pominął.

Jeżeli okaże się, że dziadek sporządził testament, w którym pominął Panią to ma Pani prawo do zachowku.

Warto ustalić czy jest czy nie jest Pani spadkobierczynią dziadka.

Co do ustalenia stanu spadku to można zacząć od wystąpienia z wnioskiem do sądu o spis inwentarza - komornik spisze majątek spadkowy.

Odpowiedz do tematu