Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek po jednym z rodziców w sytuacji, kiedy drugie żyje
Autor Wiadomość
Emulsja 

Wysłany: 2015-02-22, 12:00   Spadek po jednym z rodziców w sytuacji, kiedy drugie żyje

Witam. Mam taką sprawę. 6 lat temu zmarła moja mama, nie pozostawiła testamentu. Tylko żyjący ojciec figuruje jako właściciel domu w księdze wieczystej i tylko on jest udziałowcem w firmie. Majątek został nabyty podczas trwania ich małżeństwa. Z tego co się dowiedziałam ojciec ma zamiar przepisać dom na dzieci mojej siostry pomijając mnie. Czy mogę wystąpić o nabycie i podział części spadku po mamie, pomimo, że tylko ojciec figuruje jako właściciel, a nie było rozdzielności majątkowej ? Dodam, że nie mieszkam w domu ojca, jestem praktycznie bezdomna i zmuszona wynajmować mieszkanie będąc w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej. Firma, która założona była przez ojca w trakcie trwania ich małżeństwa cały czas prosperuje i przynosi dobre zyski. Ojciec powierzył prowadzenie jej mojemu kuzynowi, w zamian za to kuzyn wypłaca ojcu 5 tys wynagrodzenia miesięcznie. Z tego co wiem ojciec dał się mu kiedyś zmanipulować przy flaszeczce i podpisali jakąś cichą umowę, ale nie rozumiem za bardzo na jakiej podstawie. Ojciec udziałowcem w firmie nadal pozostaje, sprawdzałam w necie po nr NIP firmy... Czy ktoś zna odpowiedź na moje pytania ? Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedz do tematu