Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek po ojcu - skomplikowana sytuacja
Autor Wiadomość
marcinh 

Wysłany: 2011-12-23, 15:37   spadek po ojcu - skomplikowana sytuacja

Witam wszystkich tu obecnych i chciałbym zwrócić się o poradę.
Niedawno zmarł mój ojciec. Dysponował on gospodarstwem rolnym (odnalazłem akt własności ziemi na której stoi dom praz zabudowania gospodarcze oraz cześć pola w sumie około 1,56 Ha wypisany na niego) oraz był współwłaścicielem, po 1/2 wraz z swoją siostrą kilku działek w innym miejscu (4,06Ha) ta część jest spadkiem po jego ojcu a moim dziadku i ogólnie z tą częścią były problemy gdyż najpierw została ona nam odebrana i niby dziadek miał otrzymywać w zamian rentę ale jej nie otrzymywał i w końcu postanowieniem sądu i starostwa powiatowego ziemie przeszła na własność mojego taty i jego siostry po połowie. Dodam iż relacje między nimi nie były najlepsze delikatnie mówiąc. W każdym razie moim zmartwieniem właśnie stała się część spadku na której stoi dom gdyż jak się dowiedziałem z dokumentów mój ojciec był kiedyś żonaty (rok ślubu 1967) i rozwiedziony (rok rozwodu 1983) a akt własności ziemi którą otrzymał od matki jest z 1973. Po wizycie u notariusza dowiedziałem się, że jego byłej żonie mimo iż od rozwodu minęło 28 lat przysługuje prawo do połowy ziemie należącej wtedy do mojego ojca mimo iż na akcie własności jest tylko on a tata nie sporządził testamentu, gdyż uważał mnie za jedynego swojego spadkobiercę a ze swoją byłą żoną nigdy nie utrzymywał kontaktów a ona nigdy też nie mieszkała na tej ziemi. Nie wiem nawet czy ona jeszcze żyje lub czy ma jakąś żyjącą rodzinę. Dodam iż oprócz ojca tylko ja jestem zameldowany w tym domu a z moją mamą nigdy nie brali ślubu. Notariusz podpowiedział mi aby najpierw poczekać jeszcze dwa lata a następnie ubiegać się o przejęcie własności poprzez zasiedzenie. Chciałem się jeszcze zapytać kogoś innego o poradę i możliwe wyjścia z tej sytuacji i co mogę zrobić, gdyż przez 2 lata wiele może się zdarzyć a jak w gre wchodzą spore pieniądze to jednak ludzie potrafią być nieobliczalni. Czytałem również gdzieś że jeśli ja wystąpię o przyjęcie spadku i rozpocznę postępowanie spadkowe to mogę również wystąpić z dużymi szansami o pozbawienie spadku byłej żony mojego taty jednak nie wiem na ile to jest prawdziwe i aktualne oraz rzecz jasna kosztowne gdyż przynajmniej do momentu przejęcia spadku moje fundusze nie są na tyle wysokie aby się sądzić. Zresztą dopiero co też spłaciłem długi jakie zostały po ojcu aby nie rosły odsetki. Dodam jeszcze, że sprawy związane z ta drugą częścią ziemi były toczone już po rozwodzie mojego ojca jak również po rozwodzie wybudowano dom i większość zabudowań gospodarczych na pierwszej działce.
Proszę o poradę i z góry dziękuje.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-12-29, 08:03   

Była żona Pana ojca nie jest jego spadkobierczynią. To, że przypada jej udział 1/2 w gospodarstwie wynika z tego, iż własność tego gospodarstwa została nabyta w czasie trwania małżeństwa, a stosownie do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich wchodzą w skład majątku wspólnego małżeńskiego.

Tak więc udział w gospodarstwie przypadający byłej żonie ojca nie wynika z tego, że jest ona jego spadkobierczynią (bo nie jest), a z tego, że w chwili nabycia własności tego gospodarstwa pozostawała w związku małżeńskim i wspólności majątkowej małżeńskiej (jeżeli ojciec z żoną nie zawarli umowy małżeńskiej majątkowej ustanawiającej rozdzielność majątkową).

Jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (wejście w życie ustawy miało miejsce z dniem 4 listopada 1971 r.) posiadaczami gospodarstwa rolnego byli Pana ojciec i jego żona i pozostawali oni we wspólności ustawowej małżeńskiej to nabyte w drodze uwłaszczenia gospodarstwo weszło w skład ich majątku wspólnego małżeńskiego. Na takim stanowisku stoi orzecznictwo sądowe.

W Pana sprawie należałoby ustalić dokładny stan faktyczny - pisze Pan w poście, że żona ojca nigdy nie mieszkała na tej ziemi.

Oczywiście w grę wchodzi zasiedzenie (w przypadku ustalenia, że gospodarstwo wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego).

marcinh 

Wysłany: 2011-12-29, 11:51   

rozumiem, tylko z tego co czytałem to wydaje mi się, że jeśli ziemia została odziedziczona bądź przepisana na mojego tatę przez jego mamę to zaliczała się ona do jego mienia a nie mienia wspólnego jego i jego żony (Art. 33 KRO). Na akcie własności jest tylko wpisany on i że nabył ziemię nieodpłatnie. I mam jeszcze takie pytanie czy w tym wypadku nie można by się ubiega o zasiedzenie po 20 latach gdyż do chwili śmierci mój ojciec był pewny, iż ziemia należy tylko do niego. z tego co jeszcze wiem to po rozwodzie mój tata na rzecz byłej żony przekazał lub zrzekł się jakiejś książeczki mieszkaniowej jednak to tylko pogłoska jaką usłyszałem od mojej mamy i nie wiem jak było, w końcu sprawa jest sprzed 28 lat. Z tego co wiem to podczas małżeństwa mój tata i jego uwczesna żona mieszkali w innym miejscu, tata przeprowadził się na wskazaną ziemię dopiero po rozwodzie i mieszkał tam, a od ukończenia 18 lat (obecnie mam 25) i ja tam jestem zameldowany. Jakie rozwiązania wchodzą w grę w takiej sytuacji i jakie kroki powinienem podjąć i w jakim terminie jak chce przyjąć ten spadek i ubiegać się o zwolnienie z podatku. A co do terminu nabycia wskazanej nieruchomości to akt własności jest z 1973 roku.

Odpowiedz do tematu