Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
spadek po ojcu z USA
Autor Wiadomość
zory2013 

Wysłany: 2013-01-31, 13:54   spadek po ojcu z USA

witam

moj ojciec (obywatel amerykanski-tylko) zmarl (nowy york). zyl z zona (drugie malzenstwo-nie jestem jej dzieckiem) .tata zostawil testament ,ktorego tresci nie znam.ja mieszkam w Polsce.
z zona ojca nie mam kontaktu (to zla kobieta). jakie sa teraz dzialania prawne odnosnie spadku i testamentu.jaka jest procedura otwarcia testamentu i poinformowania mnie o tym fakcie? po jakim czasie testament sie otwiera? jak sprawdzic czy w testamencie jestem ujety(prawdopodobnie jestem) bardzo prosze o pomoc doswiadczonych veteranow;)
sprawa dotyczy dość pokaznego majątku w milionach $.
z gory dziekuje za wasza wiedze.

[ Dodano: 2013-02-02, 12:37 ]
???

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2013-02-06, 20:45   

Jak rozumiem ojciec mieszkał w USA, był obywatelem USA, majątek posiadał w USA.
Tu chyba będą miały zastosowanie przepisy określonego stanu w USA.
Prawo w USA jest odmienne niż w Polsce.

kronos 

Wysłany: 2013-02-07, 15:02   

Każdy stan ma swoje własne regulacje, ale mniej więcej opiera sięto na tych samych zasadach.
Postępowanie spadkowe toczy się przed sądem spadkowym, tzw. Surrogate Court. Stanowy sąd spadku nie stwierdza prawa do spadku, a jedynie stwierdza uprawnienia do rozporządzenia masą spadkową przez wykonawcę testamentu zwanego „executor” albo administratora spadku zwanego „estate administrator”.Wykonawcę testamentu zazwyczaj ustanawia spadkodawca w testamencie, a w braku testamentu osobą administratora spadku może sąd ustanowić jednego ze spadkobierców według kolejności uprawnień, a więc najpierw małżonka, dziecko, rodzica, kogoś z rodzeństwa albo dzieci rodzeństwa. Może być nim małżonka twojego ojca.
Postępowanie spadkowe na podstawie testamentu nazywa się „probate proceedings” .
Zadaniem wykonawcy testamentu lub administratora spadku jest zebranie całości masy spadkowej, zapłata należnych długów i opłacenie kosztów oraz całkowite rozporządzenie masą spadkową zgodnie w wolą spadkodawcy wyrażoną w testamencie.
Wykonawca testamentu i administrator masy spadkowej obowiązani są rozliczyć się ze spełnienia swych obowiązków przed sądem. A więc wykonawca testamentu twojego ojca powinien zgłosić się do Ciebie, o ile jesteś ujęty w testamencie.

Odpowiedz do tematu