Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
testament na "starych zasadach"
Autor Wiadomość
Magdalena87 

Wysłany: 2011-12-20, 20:19   testament na "starych zasadach"

Witam,

Opiszę sytuację najkrócej jak się da.

Razem z rodzicami, bratem i babcią ( jestem od dawna pełnoletni) mieszkamy w dużym mieszkaniu w centrum dużego miasta ( wartość mieszkania około 450 tysięcy ).

Babcia ma już swoje lata i niedomaga fizycznie. Niestety jest dość uparta i w ogóle nie myśli o tym, że jest z nią coraz gorzej. Twierdzi, że o mieszkanie nie muszę się martwić. I tak też dowiedziałam się kilka dni temu, że pół roku temu spisała u notariusz testament w którym przepisuje mieszkanie na mnie.

Niestety, tata ma brata, bardzo pazernego który w żaden sposób nie odpuści swojej części zachowku.

Łatwo się domyślić, że od kwoty 450 tysięcy nie będzie to mała suma i nie będzie nas stać na spłacenie wujka. Wujek nie interesuje się babcią w ogóle, praktycznie odzywa się tylko w jej urodziny.

Moje pytanie: Czy jeśli babcia spisała testament przed nowymi zmianami w prawie spadkowym ( z października tego roku ) mieszkanie i tak wchodzi do masy spadkowej? Domniemam, że tak. W takim wypadku czy jeśli unieważni testament i spisze nowy a on będzie się opierał na nowych zasadach to będę bezpieczna? Słyszałam że jest to zapis windykacyjny więc nikt mi tego nie zabierze ale czy wujek wtedy będzie miał prawo do zachowku?

Dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-12-22, 07:14   Zapis windykacyjny a zachowek

Jeżeli babcia sporządzi nowy testament, a w nim ustanowi zapis windykacyjny na Pani rzecz to wcale nie uniknie Pani obowiązku zapłaty zachowku na rzecz stryja.

Jak wskazuje art. 999[1] § 1 KC jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku.
Jednakże osoba ta jest obowiązana do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego.

Według § 2 art. 999[1] KC jeżeli osoba, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, sama jest uprawniona do zachowku, ponosi ona odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jej własny zachowek.
Stosownie do art. 999[1] § 3 KC osoba, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu zapisu.
Jeżeli spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne na rzecz kilku osób, ich odpowiedzialność względem uprawnionego do zachowku jest solidarna. Jeżeli jedna z osób, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, spełniła świadczenie uprawnionemu do zachowku, może ona żądać od pozostałych osób części świadczenia proporcjonalnych do wartości otrzymanych zapisów windykacyjnych (art. 999[1] § 4 KC).

Zgodnie z nowoobowiązującymi przepisami za zapłatę zachowku mogą być odpowiedzialni: spadkobierca, osoba, na rzecz której ustanowiono zapis windykacyjny oraz osoba, na rzecz której spadkodawca uczynił darowiznę zaliczaną do spadku.

Na temat zachowku w odniesieniu do zapisu windykacyjnego polecam artykuł: http://www.prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny-a-zachowek,123.html]Zapis windykacyjny a zachowek

Odpowiedz do tematu