Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku-po latach
Autor Wiadomość
Ignacy2010 

Wysłany: 2015-02-13, 22:54   Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku-po latach

Witam,
Chcąc uregulować stare sprawy spadkowe złożyłam w 2014 roku wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mojej babci, która zmarła w 2002r.
Postępowanie dotyczy nieruchomości i 2 h ziemi.
Postępowanie spadkowe po dziadku odbyło się w 1996r, w którym dziedziczyli babcia, mój ojciec (zmarł w 2003r) i jego siostra.
Wnioskowałam o nabycie spadku na podstawie ustawy- przez te wszystkie lata nikt nigdy nie wspominał o testamencie pozostawionym przez babcię - wnioskowałam o przyjęcie spadku po babci a wraz z mamą po ojcu.
Na rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku ciotka próbowała dołączyć pismo, które nazwała "pismem procesowym" w którym wnosiła o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.
W uzasadnieniu tego pisma stwierdza, że w 2001r w Kancelarii Notarialnej babcia pozostawiła testament w formie aktu notarialnego, mocą którego cały swój majątek zapisała ciotce.
Ciotka dołącza do swojego pisma załącznik: -wniosek o dziedziczenie testamentowe z lutego 2015r.
Do jej pisma procesowego został również dołączony sporządzony przez nią wniosek o:
1. Stwierdzenie nabycia spadku w którym ponownie stwierdza że na mocy testamentu po babci dziedziczy tylko ciotka. (W domyśle mój ojciec po babci nic nie dziedziczy).
2. Wnioskuje o otwarcie testamentu (który do tej pory nie został otwarty)
3. Wnioskuje o wyłączenie siebie ze spadkobrania ustawowego objętego moim wnioskiem
4. Wnioskuje o odebranie zapewnienia spadkowego od siebie jak również wysłuchanie uczestników postępowania na okoliczność nabycia spadku przez siebie.

Pytanie1. Czy prawidłowym jest składanie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu, który do tej pory nie został jeszcze otworzony?
Pytanie2. Czy można podważyć taki testament mając na uwadze, iż do dnia złożenia wniosku wszyscy łącznie z ciotką zastanawiali się jak podzielić spadek żeby było sprawiedliwie?
Pytanie3. Czy w razie ważności takiego testamentu mogę domagać się od ciotki zachowku, jeśli tak to ile może ten zachowek wynieść?
Pytanie4. Jak się ma fakt, że do wniosku ciotki został dołączony akt notarialny, którego tytułem cały swój majątek babcia przekazuje ciotce do stwierdzenia, że testament dotychczas nie został otwarty?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odpowiedz do tematu