Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zaginiony właściciel
Autor Wiadomość
kucyk89 

Wysłany: 2011-07-27, 20:23   Zaginiony właściciel

Witam

Mój problem jest następujący.

Cztery lata temu umarł mój ojciec który niegdyś przepisał mieszkanie "4" i wszystkie grunty ok 4 hektarów na syna (kawalera) z tym, że połowowa mieszkania stała się własnością mojego brata po śmierci rodziców. Problem polega na tym, iż brat nie daje znaków życia od ok 14 lat, nie był na pogrzebie swoich rodziców, niewiadomo nawet czy żyję, a mieszkanie i i grunty zostały w mojej opiece, opłacam podatki, rachunki utrzymuje w stanie zdatności mieszkanie które zostało. Pytanie moje jest następujące.

Czy jest prawnie możliwe przejęcia posiadłości przez moją osobę?

Opuszczony dom stoi 7 m od mojego a działka nie jest odzielona parkanem dbam jak o swoją jednak gnębi mnie niepewność, że moje pieniądze w utrzmanie posiadłosci mogą być inwestycją na poczet obcych ludzi.

Co powinienem zrobić w tej sytuacji?

Czy pomożę zgłoszenie na policję o zaginięciu?

Czy mają do tej sprawy jakiś interes 2 mojego rodzeństwa mieszkających w innych miejscowościach?

Z góry dziękuję za każdą poradę

Pozdrawiam
krzysiek

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-02, 07:22   Nabycie udziału należącego do spadkobiercy

Jedyną możliwością prawnego przejęcia własności nieruchomości mogło by być zasiedzenie nieruchomości, ale do tego trzeba 30 lat samoistnego posiadania nieruchomości (bo jest to zasiedzenie w złej wierze).

Jeżeli chodzi o wydatki na cudzą nieruchomość mogą w sprawie mieć znaczenie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia.
Art. 752 KC wskazuje, iż kto bez zlecenia prowadzi cudzą sprawę, powinien działać z korzyścią osoby, której sprawę prowadzi, i zgodnie z jej prawdopodobną wolą, a przy prowadzeniu sprawy obowiązany jest zachowywać należytą staranność.
Z kolei stosownie do art. 753 § 2 KC, z czynności swych prowadzący cudzą sprawę powinien złożyć rachunek oraz wydać wszystko, co przy prowadzeniu sprawy uzyskał dla osoby, której sprawę prowadzi. Jeżeli działał zgodnie ze swoimi obowiązkami, może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnął przy prowadzeniu sprawy.

Odpowiedz do tematu