Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zapis windykacyjny - pomocy
Autor Wiadomość
susiunia 

Wysłany: 2016-02-09, 14:19   Zapis windykacyjny - pomocy

Na początku stycznia zmarła moja babcia, ona wraz z moim tatą wykupiła mieszkanie w którym obecnie mieszkamy (właścicielem była tylko moja babcia). Po zakupie został sporządzony testamen dodatkowo z zapisem windykacyjnym (dot. wykupionego mieszkania). Mój ojciec ma jeszcze dwie siostry, stąd moje pytanie czy siostry mają jakiekolwiek prawo do tego mieszkania? Jakie kroki należy teraz poczynić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2016-02-11, 06:39   

Właścicielem mieszkania jest zapisobierca windykacyjny, chyba że odrzuci ten zapis.
Jeżeli zapis windykacyjny zostanie nabyty to siostry nie nabędą prawa do mieszkania - nie będą jego współwłaścicielami.

Należy jednak pamiętać, że zapisobierca windykacyjny odpowiada za zachowek. Przyjmując, że spadkodawczyni nie miała żadnego innego majątku niż mieszkanie ani nie dokonała za swojego życia żadnych darowizn to zapisobierca musi się liczyć z tym, że córki spadkodawczyni mogą żądać zachowku (przyjmując, że spadkodawczyni miała 3 dzieci i nie miała męża w chwili śmierci) zachowku odpowiadającego wartości 1/6 mieszkania lub 2/9 tej wartości w przypadku kiedy córka jest trwale niezdolna do pracy.

To jaki zachowek jest należny uprawnionym zależy od składu spadku, przedmiotu zapisu windykacyjnego oraz darowizn doliczanych do spadku uczynionych przez spadkodawczynię za jej życia.

Aby wykazać prawo własności do mieszkania należy uzyskać stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego. Jeżeli był też inny majątek to należy uzyskać też stwierdzenie nabycia spadku (notarialne potwierdzenie dziedziczenia).

Joasia1982 

Wysłany: 2016-03-03, 15:20   Kontakt z prawnikiem

Witam,

najlepiej skontaktować się z prawnikiem, jak powyżej użytkownik wspomniał.

Sequecentes144 

Wysłany: 2017-07-04, 18:22   

Dobrze by było zdobyć stwierdzenie zdobycia spadku i wtedy trzeba skontaktować się z kancelarią prawną.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu