Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Długi sprzed rozdzielności majątkowej
Autor Wiadomość
Otiag

Wysłany: 2011-01-05, 21:21   Długi sprzed rozdzielności majątkowej

Witam serdecznie,

Uprzejmie Was proszę o pomoc i poradę. Około 6 lat temu, mój ojciec, wziął kredyty w dwóch bankach, które po około roku przestał spłacać. Jako że kredyty zostały wzięte bez wiedzy i zgody mojej matki, doprowadziło to do konfliktu w rodzinie oraz do notarialnego zgłoszenia rozdzielności majątkowej pomiędzy rodzicami (do rozwodu nie doszło). Cały majątek przejęła matka. Niestety mimo tego nachodził nas komornik grożąc niejakimi 'ustawami paulińskimi' mogącymi spowodować cofnięcie rozdzielności (rzekomo można to zrobić jeżeli udowodni się że rozdzielność ma na celu 'ukrycie' majątku). Niestety... mój ojciec zmarł w tym tygodniu. Mimo żałoby muszę oszacować naszą sytuację. Z tego co wyczytałem na forum rodzina musi odrzucić spadek po ojcu (nie zostawił majątku, a długi z odsetkami urosły do olbrzymich kwót!).

Pytanie na koniec: Czy w przypadku odrzucenia spadku po moim ojcu przez jego dzieci i żonę, istnieje ryzyko iż dług ojca (wszak zawarty przed rozdzielnością majątkową) zostanie przeniesiony na moją matkę? (mimo iż nie podpisywała się pod dokumentacją kredytową). Czy nasz jedyny majątek - dom - jest zagrożony komornikiem? Uprzejmie Was proszę o poradę w tej strasznej dla nas chwili :(.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-01-17, 08:19   

Witam

Chciałbym odpowiedzieć na Pana pytanie zadane na forum, jednak przydałyby się dodatkowe informacje:
1. w którym roku ojciec zaciągnął zobowiązania (ważne ze względu na zmiany Kodeksu rodzinnego)
2. czy banki występowały do sądu o zapłatę lub nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu (ważne ze względu na ewentualne przedawnienie roszczeń)
3. w którym roku rodzice zawarli umowę o rozdzielności majątkowej i podziale majątku (ważne ze względu na ewentualne skargi pauliańskie)

Proszę o wybaczenie zwłoki w odzewie na pytanie, ale forum na razie jest w fazie organizacyjnej.

sochnedo 

Wysłany: 2015-03-11, 05:13   

Niestety... mój ojciec zmarł w tym tygodniu. Mimo żałoby muszę oszacować naszą sytuację. Z tego co wyczytałem na forum rodzina musi odrzucić spadek po ojcu (nie zostawił majątku, a długi z odsetkami urosły do olbrzymich kwót!). ???

Odpowiedz do tematu