Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przekazanie całości spadku osobie trzeciej, w tym długów
Autor Wiadomość
piotr27 

Dołączył: 12 Wrz 2011
Posty: 1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-09-12, 01:40   Przekazanie całości spadku osobie trzeciej, w tym długów

Sytuacja:
Ojciec zmarł w zeszłym roku po ciężkiej chorobie. Miał zasądzone na mnie alimenty które urosły do znacznej kwoty. Teraz jestem już osobą pracującą, pare lat po studiach, a więc obowiązek alimentacyjny ustąpił przed śmiercią ojca i tak - 3 lata temu.
Jednakże na chwile przed śmiercią komornik pytał czy ciągle życzę sobie aby kontynuować egzekucje z dłużnika, do tej pory bezskuteczną - komornik cały okreś od zasądzenia alimentów ok 6 lat temu nie zdobył nic ale ciągle przychodziła korespondencja informujaca o tym. Za każdym razem odpowiedz była żeby kontynuował a więc nie minęły nawet 3 lata od ostatniej próby egzekucji komorniczej.

Okazało się iż kilka dni przed śmiercią ojciec sporządził notarialne testament w którym wydziedzicza całą najbliższą rodzinę a jako spadkobierców wskazuję kogoś ze swojego rodzeństwa.

Zmarły miał zasądzoną kwotę zaległych alimentów+ odsetek za pewien okres, której komornik nigdy nie wyegzekwował a maksymalnie ok 1 rok temu ostatnio pytał czy egzekucje kontunuować (czyli egzekucja w teorii była w toku aż do śmierci).
Osoba na którą został przepisany spadek wyraziła chęć przyjęcia go.

Pytanie:
Czy osoba trzecia która jest jedynym wskazanym spadkobiercą, przyjmującym spadek przejmuje dług alimentacyjny i po zamknieciu sprawy spadkowej stanie się dłużnikiem zasądzonych mi alimentów? Czyli komornik będzie miał pełne prawo wyegzekwować dług od niej?
W przypadku gdyby dziedziczenie odbyło się tradycyjnie czyli z ojca na syna, powiedzmy nawet z dobrodziejstwem inwentarza to wtedy dług alimentów zasądzonych na mnie nie mógłby przejść na mnie i by zniknął a tak pojawia się osoba trzecią która de facto stanie się płatnikiem długu?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-09-14, 18:15   Egzekucja zaległych alimentów od spadkobiecy zobowiązanego

Dług alimentacyjny zobowiązanego wobec dziecka wchodzi w skład spadku po nim. Osoba, która jest spadkobiercą prawa i obowiązki, które należały do zmarłego nabyła w chwili jego śmierci (a nie po zamknięciu sprawy spadkowej).

Aby komornik mógł wyegzekwować niezapłacone przez ojca alimenty musi Pan wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności wyrokowi zasądzającemu alimenty przeciwko spadkobiercy ojca.

Art. 779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, iż do egzekucji ze spadku konieczny jest – aż do działu spadku – tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom.
Natomiast art. 779 § 2 KPC mówi, iż jeżeli tytuł był wydany przeciwko spadkodawcy, przejście obowiązków na spadkobierców następuje stosownie do art. 788.

Stosownie do art. 788 § 1 KPC, jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym.

Aby sąd nadał klauzulę wykonalności przeciwko spadkobiercy musi Pan wykazać przejście obowiązków dokumentem urzędowym – w Pana przypadku będzie to prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Pan jako wierzyciel zmarłego spadkodawcy może wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu. Jest Pan bowiem w kręgu spadkobierców ustawowych ojca.
 
 
 
Abnahi0 
aaaaaaaaaa

Dołączył: 06 Mar 2015
Posty: 1
Skąd: aaaaaaaaaa
Wysłany: 2015-03-06, 08:35   

Czy nasz jedyny majątek - dom - jest zagrożony komornikiem? Uprzejmie Was proszę o poradę w tej strasznej dla nas chwili :(.??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant