Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
przyjęcie spadku a spłata kredytu
Autor Wiadomość
megane 

Wysłany: 2014-08-11, 18:41   przyjęcie spadku a spłata kredytu

Mama zmarła. Mi i siostrze zostawiła niewielkie mieszkanko(90-120.000) i kredyt gotówkowy ok 25.000. Siostra zapewnia że będzie spłacać kredyt w zamian za mieszkanie bo nie ma swojego lokum. Jak mam się zabezpieczyć przed spłata tego kredytu? Nie chcę go spłacać tym bardziej że mama za życia chciała mieszkanie dać siostrze.
Proszę o pomoc, mam 2 dzieci i nie chcę aby były ścigane przez bank jeśli np. odmówię przyjęcia spadku.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-08-14, 03:55   

Do czasu działu spadku odpowiedzialność spadkobierców za długi spadkowe jest solidarna. Po przeprowadzeniu działu spadku każdy spadkobierca odpowiada za długi spadkowe odpowiednio do swojego udziału w spadku.

Jeżeli zatem zostanie przeprowadzony dział spadku, w wyniku którego mieszkanie przypadnie siostrze (za spłatą lub bez) to i tak będzie Pani wobec banku odpowiedzialna za spłatę połowy kredytu. Ustalenie w dziale spadku, że to siostra spłaci cały kredyt nie jest wiążące dla banku. Kiedy siostra przestanie spłacać zobowiązanie bank będzie mógł żądać spłaty kredyty (1/2) od Pani.
Jeżeli w umowie o dział spadku byłby zapis, że siostra zobowiązuje się spłacić cały kredyt to w przypadku gdyby bank wyegzekwował od Pani część kredytu mogłaby Pani żądać zwrotu tej kwoty od siostry.

Najlepiej byłoby negocjować z bankiem "przepisanie" kredytu wyłącznie na siostrę. Bank może, ale nie musi, zgodzić się na to.

megane 

Wysłany: 2014-09-08, 21:08   

a jeśli przyjmę solidarnie z siostrą spadek - to w ramach spłaty kredytu mamy czy jest sens bankowi zaproponować swój udział w mieszkaniu? swoją część kredytu siostra spłacałaby sama? Siostra nie ma za wielkich dochodów i obawiam się że nie spełniłaby wymogów na cały kredyt

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-09-20, 07:07   

Oczywiście, że można zaproponować bankowi udział w mieszkaniu w ramach "spłaty" kredytu. Wątpię jednak, że bank się zgodzi - nie jest to instytucja zarządzająca nieruchomościami.
Ale proponować można.

Odpowiedz do tematu