Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Śmierć ojca,prawdopodobne długi,trudna sytuacja, co robić ?
Autor Wiadomość
Sor4n

Wysłany: 2014-11-26, 19:59   Śmierć ojca,prawdopodobne długi,trudna sytuacja, co robić ?

Witam, otóż niedawno umarł mój ojciec prawdopodobnie narobił długów poprzez umowy typu branie telefonów z T-Mobile na umowę, nie zapłacone kary sądowe, szybkie kredyty,mandaty.

Otóż jak wiem mam 6 miesięcy zostały mi jeszcze 2 miesiące by przyjąc spadek bądź odrzucić.

Formalnie mama i tata po rozwodzie podzielili spadek Notarialne ale nie zostały zweryfiowane przez sąd.

Czy w tym przypadku po śmierci ojca mama jest właścicielem a ustawowo jego dorobek wraz długami spada na mnie i moją siostrę czy więc będzie wyegzukowana należność ojca jako nasz spadek czy to odrębny temat ?

Ojciec miał długi alimentycyjne wobec mnie 10 tysięcy (niezapłacone) więc teoretynie jak przyjmę spadek będę musiał spłacać " SAM NA SIEBIE ALIMENTY " co według mnie jest rażąco niesłuszne (reguła radbruha) czy mogę jakoś jakoś wykonać ruchy by te dług alimentycny znikł ? Mam także siostrę czy ona będzie musiała spłacac alimenty na mnie jak przyjmie spadek ?

Liczę na szybką i pomocną odpowiedź pozdrawiam

Scutum 

Wysłany: 2014-11-27, 12:51   

Można odmówić przyjęcia spadku w czasie do 6 miesięcy od zgonu.

miki1989 

Wysłany: 2014-12-05, 09:17   

Jeśli termin 6-miesięczny przepadł to trzeba wystąpić do sądu o przywrócenie terminu, ale tutaj sprawa może się ciągnąć bardzo długo. W jednym przypadku trwało to 4 lata.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2014-12-10, 08:20   

Umowy o podział majątku małżeńskiego dla swojej ważności nie wymagają weryfikacji przez sąd.

W skład spadku wchodzą te rzeczy, których właścicielem był ojciec w chwili swojej śmierci.

W skład spadku wchodzą także długi ojca. Jeżeli ojciec nie miał w chwili śmierci żadnego majątku to w skład spadku wchodzą same długi.

Nie można być jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem. Nie będzie Pan musiał sam siebie spłacać. W takiej sytuacji dochodzi do konfuzji. Tu to opisano: http://prawo-porady.pl/artykuly,nabycie-przez-dziecko-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza---odpowiedzialnosc-za-dlugi-spadkowe,521.html

Ze względu na długi radziłbym złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Tak aby nie odpowiadać za długi ojca całym swoim majątkiem.

Warto też pamiętać, że zobowiązania ojca mogły ulec przedawnieniu.

Odpowiedz do tematu