Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spłata kredytów przed i po śmierci spadkodawcy
Autor Wiadomość
Morela 

Wysłany: 2011-12-16, 19:25   Spłata kredytów przed i po śmierci spadkodawcy

Witam
Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwesti związanej z działem spadku, z góry bardzo dziękuję.
Toczy się postępowanie o dział spadku po moim ojcu, ojciec miał bardzo dużo długów i jeszcze za życia postanowiłem wykupić jego mieszkanie i je sprzedać na co miałem pełnomocnictwa podpsisane przed notariuszem i ojciec był tego świadom. Nie miałem odpowiednich środków pieniężnych na wykup mieszkania, więc musiałem zaciągnąć kredyty (o czym poinformowałem moje rodzeństwo, któro nie pracowało i nie miało możliwości finansowych żeby mi pomóc w całej operacji) na wykup oraz na ojca utrzymanie, wszystko miałem sobie odebrać po sprzedaży mieszkania. Sam popapdem w pułąpkę finansową ponieważ nie byłem w stanie już spłacać swoich kredytów poprosiłem żonę o wzięcie kredytu na podratowanie i spłatę zaległych rat (miałem również swoje zobowiązania). Sprzedałem mieszkanie i zacząłem spłacać kredyty ojca i swoje, między innymi ten zaciągnięty przez moją żonę również. Ojciec niestety zmarł 7 dni po sprzedaży mieszkania. Na dzień śmierci ojca ze sprzedaży mieszkania została już dużo mniejsza kwota od wartości sprzedaży.
Po śmierci również spłacałem kolejne kredyty ojca i swoje. Pozostała pewna kwota ze sprzedeży mieszkania.
Siostra wniosła do sądu pismo o dział spadku zapadł wyrok który nie uwzględnił, podziału spłat przed i po śmierci ojca tylko całość wartości mieszkania. Nie uwzględniony został kredyt który zaciągnęła moja zona na ratowanie mojej sytuacji finansowej pomimo tego że został spałacony przed śmiercią ojca i ojciec mnie do tego upoważnił, czy właściwie? Przecież ta kwota pieniędzy przed śmiercią była rozdysponowana z polecenia ojca i z jego upoważnienia i nie wchodziła w skład masy spadkowej ponieważ spadkodawca żył i nawet nie myślał o śmierci, więc mógł zrobić z tymi pieniędzi co chciał. Dlaczego sędzia nie uwzględnia podziału przed i po tylko bierze całość kwoty do podziału, poprostu nie rozumiem tego, przecież masę spadkową ustala się na dzień śmierci spadkodawcy, a nie przed. Proszę mi wyjaśnić poprostu zgłupiałem. Będę składał apelację a jak trzeba będzie to oprze się o sąd najwyższy.
Jeszcze jedną rzecz jeżeli byłoby to możliwe proszę o wyjaśnienie czy mogę domagać się zwrotu kosztów utrzymania ojca w DPS od spadkobierców, ponieważ to ja wnosiłem wszystkie opłaty, leków pobytu ubrań itd Kwoty te nie zostały ujęte w dziale spadku w takim razie czy mogę w odrębnym postępowaniu domagać się zwrotu.
Bardzo dziękuję za pomoc

Odpowiedz do tematu