Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
sprzedarz/darowizna domu zieciowi a dlugi
Autor Wiadomość
marcin p 

Dołączył: 02 Paź 2011
Posty: 1
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2011-10-02, 12:21   sprzedarz/darowizna domu zieciowi a dlugi

Witam.
Nie wiem czy pisze w dobrym dziale.. Jesli nie to prosze o przeniesienie tematu.

A teraz do rzeczy:
Tesciowa zmala kilka lat temu. Zostal tesc, ktory wzial kilka kredytow i pozniej przestal je splacac. Uroslo to w sumie do ok 130tys zl. Ostatnio zachorowal i chcialby przepisac/sprzedac nam [mnie / zonie] dom tak zebysmy mogli uniknac splacania jego kredytow przez zrzeczenie sie spadku. I tu powstaje moje pytanie czy w ogole istnieje taka mozliwosc...?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-10-08, 07:27   

Istnieje taka możliwość. Teść może swobodnie dysponować swoim majątkiem.

Jednak wierzyciele mogą zastosować skargę pauliańską i żądać ustalenia bezskuteczności umów zawartych przez teścia.

Stosownie do art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Według art. § 2 art. 527 Kodeksu postępowania cywilnego, czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

Jako, że jesteście Państwo rodziną to zastosowanie będzie miał też § 3 art. 527 zgodnie z którym, jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

W przypadku gdyby teść przeniósł własność nieruchomości na Pana czy żony rzecz w drodze darowizny zastosowanie będzie miał art. 528 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym, jeżeli wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową bezpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną, chociażby osoba ta nie wiedziała i nawet przy zachowaniu należytej staranności nie mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
W takiej sytuacji wierzyciel musiałby w toku postępowania udowodnić jedynie, że Pana teść działał w zamiarze pokrzywdzenia wierzycieli.

Gdyby teść zawarł z Państwem umowę o odpłatne przeniesienie własności (umowa sprzedaży, dożywocia) to wówczas jako, że ta czynność prawna byłaby czynnością prawną odpłatną to wówczas art. 528 Kodeksu cywilnego nie miałby zastosowania. W takiej sytuacji znaczenie miałoby domniemanie z art. 527 § 3 stosownie do którego, jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Oczywiście wierzyciele nie muszą skorzystać ze skargi pauliańskiej.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Support forum phpBB3 Assistant