Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Testament sporządzony przez dwie osoby.
Autor Wiadomość
Zosia
Gość
Wysłany: 2010-10-20, 22:52   Testament sporządzony przez dwie osoby.

Moi rodzice napisali wspólny testament, w którym powołują do spadku siebie nawzajem, a na wypadek gdyby któreś nie żyło, powołali mnie.
Mój brat mówi mi, że on również będzie dziedziczył, bo testament pozostawiony przez rodziców jest nieważny. Byłam u prawnika i powiedział, że ten testament jest ważny i żebym się nie martwiła. No ale po tym co mi powiedział brat to się martwię.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-10-22, 16:09   

Jak wskazuje art. 942 Kodeksu cywilnego, testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy.

Jeżeli więc oboje rodzice spisali swoją ostatnią wolę na jednym dokumencie i wspólnie ją podpisali to nie będzie to ważny testament.

Jeżeli natomiast posiada Pani dokument w którym najpierw swoją wolę zamieścił jeden z rodziców i się podpisał pod tym rozrządzeniem, a następnie poniżej drugi z rodziców zamieścił swoją ostatnią wolę i się podpisał, to wówczas taki dokument będzie mógł być uznany za dwa testamenty sporządzone przez oboje rodziców

Stella 
stella

Wysłany: 2013-05-17, 11:38   

Moi rodzice są spadkobiercami majątku po ciotce. Kilka lat temu przyszła do nich wiadomość, że maja do dyspozycji udziały w pewnej firmy z racji przyznawania ich pracownikom i byłym pracownikom spółki. Jednak nie mogli tych udziałów zatrzymać ani zbyć ze względu na to, że ciotka w testamencie nie napisała, że moi rodzice dziedziczą "cały majątek". Czy to jest zgodne z prawem?

Bunia 

Wysłany: 2013-10-08, 09:30   

Jeśli są dwa testamenty - napisane recznie i jeden jest z datą, a drugi bez to czy ten drugi moze być w ogóle brany pod uwagę?

mithanbaba 

Wysłany: 2015-01-24, 06:24   Re: Alo~

Ojciec Pana żony może swobodnie dysponować swoją własnością. W szczególności może zbyć swój dom na rzecz kogokolwiek nie pytając nikogo o zgodę.
Tak więc zgoda dzieci na zbycie nieruchomości na rzecz jednego z nich nie jest konieczna.

Pana żona musi jednak pamiętać, że jeżeli ojciec zapisze jej nieruchomość w drodze darowizny to darowizna ta będzie doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku należnego pozostałemu rodzeństwu, także doliczana do schedy spadkowej przy dokonywaniu działu spadku po ojcu.
Ojciec Pana żony może swobodnie dysponować swoją własnością. W szczególności może zbyć swój dom na rzecz kogokolwiek nie pytając nikogo o zgodę.
Tak więc zgoda dzieci na zbycie nieruchomości na rzecz jednego z nich nie jest konieczna.

Pana żona musi jednak pamiętać, że jeżeli ojciec zapisze jej nieruchomość w drodze darowizny to darowizna ta będzie doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku należnego pozostałemu rodzeństwu, także doliczana do schedy spadkowej przy dokonywaniu działu spadku po ojcu.

Artur 

Wysłany: 2015-01-24, 20:07   

Bunia napisał/a:
Jeśli są dwa testamenty - napisane recznie i jeden jest z datą, a drugi bez to czy ten drugi moze być w ogóle brany pod uwagę?

Testament napisany ręcznie bez Notariusza, jest wart tyle ile papier na którym jest spisany.
Daty nie mają znaczenia - są czy ich nie ma, to i tak tylko bezwartościowy papier.

pzdr
Artur

buba21 

Wysłany: 2015-08-03, 19:09   

Artur napisał/a:

Testament napisany ręcznie bez Notariusza, jest wart tyle ile papier na którym jest spisany.
Daty nie mają znaczenia - są czy ich nie ma, to i tak tylko bezwartościowy papier.

pzdr
Artur

powyższe troche mnie przeraziło, proszę o wyjaśnienie tej tezy, gdyż prawo spadkowe wyraźnie dopuszcza testament ręczny.
a jestem bezpośrednio zainteresowany tematem..

Artur 

Wysłany: 2015-08-03, 23:00   

Witam ponownie.

Prawo spadkowe oczywiście dopuszcza testament spisany "na kolanie" bez Notariusza, nie ma z tym najmniejszych problemów. Wszystko jest OK.

Przy tym niestety, to "OK" kończy się nagle, gdy ktoś inny wyciągnie grabie, i będzie chciał zagrabić sobie ile mu się uda.
Wtedy w Sądzie, taki Testament jest wart tyle, ile papier na którym jest spisany - i ani grosza więcej...

Byle jaki mizerny prawnik z dziecinną łatwością udowodni nieważność Testamentu.
I "pozamiatane". Zaczynają się "schody"....
Schody wcale nie do Nieba, zdecydowanie w przeciwną stronę.... :-)

pzdr
Artur

Odpowiedz do tematu