Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Testament ustny.
Autor Wiadomość
Darek
Gość
Wysłany: 2010-10-22, 07:38   Testament ustny.

Słyszałem, że można sporządzić testament ustny i że taki testament jest tak samo ważny jak na przykład testament notarialny. Czy to prawda?
Chodzi o to, że mój dziadek od dawna powtarzał przy wielu osobach, że chciałby aby jego majątek przypadł mi. Jednak nie sporządził żadnego testamentu. Czy mogę do sądu wezwać te osoby którym mówił, że chce bym to ja był jedynym spadkobiercą i czy na podstawie zeznań tych świadków sąd mógłby orzec, że to ja dziedziczę?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2010-10-28, 16:07   Testament ustny.

Testament ustny jest szczególną formą testamentu.

Jak wskazuje art. 952 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków.

Zgodnie z powyższym przepisem niezbędnymi przesłankami ważności testamentu ustanego są:
obawa rychłej śmierci spadkodawcy lub niemożność zachowania zwykłej formy testamentu ze względu na szczególne okoliczności
jednoczesna obecność co najmniej trzech świadków

Należy też pamiętać, że stosownie do art. 955 KC, testament szczególny traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego, chyba że spadkodawca zmarł przed upływem tego terminu. Bieg terminu ulega zawieszeniu przez czas, w ciągu którego spadkodawca nie ma możności sporządzenia testamentu zwykłego.

Obawiam się, że w Pana przypadku nie można mówić o testamencie ustnym – z Pana pytania wynika, że dziadek nie wezwał trzech świadków jednocześnie w celu sporządzenia testamentu ustnego.
Jeżeli dziadek nie wezwał świadków, a tylko mówił różnym osobom, przy różnych okazjach, że chciałby aby to Pan był jego jedynym spadkobiercą, a także jeżeli nie istniała obawa rychłej śmierci dziadka lub sytuacja w której dziadek nie mógł sporządzić testamentu zwykłego (notarialnego, własnoręcznego, urzędowego) to nie może być mowy o testamencie ustnym.

Nie można mówić o testamencie ustnym, jeśli spadkodawca nie miał woli jego sporządzenia i jeśli osoby wskazane jako świadkowie testamentu nie były przez niego przywołane w celu oświadczenia w ich obecności ostatniej woli (tak postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 lipca 2007 r., sygn. akt. I CSK 136/2007, LexPolonica nr 1520280).

sabakanwal 

Wysłany: 2014-12-20, 06:15   post a link

Oczywiscie ubezwłasnowolnienie wyklucza jakąś darowiznę...co to za pomysł...pozbawić biednej babci mieszkania itp...serca co niektórzy nie mają.

Odpowiedz do tematu