Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zmienić testament?
Autor Wiadomość
Marta
Gość
Wysłany: 2010-10-23, 20:56   Jak zmienić testament?

Kilka lat temu sporządziłam testament w którym powołałam do spadku swojego bratanka. Jednak wyszłam za mąż i chciałabym, aby spadek po mnie odziedziczył mój mąż, a gdyby on nie żył w chwili mojej śmierci to bratanek.
Testament został spisany u notariusza. Jak odwołać poprzedni testament? Czy muszę to zrobić u notariusza?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-10-28, 16:04   

Jak wskazuje art. 943 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia.

Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień (art. 946 KC).

Stosownie do art. 947 KC, jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

Każdy nowy testament (w każdej dopuszczalnej formie) odwołuje, stosownie do podanych powyżej przepisów Kodeksu cywilnego, poprzedni testament, niezależnie od tego w jakiej formie ten poprzedni testament był sporządzony.

Jeżeli więc sporządzi Pani nowy testament, w którym powoła Pani do całości spadku męża, to poprzedni w którym powołała Pani do całości spadku bratanka, to tym samym odwoła Pani pierwszy testament.

Sporządzając testament może Pani skorzystać z instytucji podstawienia uregulowanej w art. 967 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli osoba powołana jako spadkobierca testamentowy nie chce lub nie może być spadkobiercą, spadkobierca ustawowy, któremu przypadł przeznaczony dla tej osoby udział spadkowy, obowiązany jest, w braku odmiennej woli spadkodawcy, wykonać obciążające tę osobę zapisy, polecenia i inne rozrządzenia spadkodawcy.

Może więc Pani sporządzić w którym powoła Pani do całości spadku swojego męża, a jeżeli nie mógłby on po Pani dziedziczyć (bo nie będzie żył w chwili Pani śmierci) to powołuje Pani do spadku bratanka.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant