Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Odwolanie testamentu
Autor Wiadomość
Nie pewna
Gość
Wysłany: 2010-11-14, 00:27   Odwolanie testamentu

Witam mam jak sadze dosyc nie typowe pytanie a mianowicie. Moja babcia gdy zyla zapisala w testamecie ze gdy skoncze 18 lat dostane mieszkanie po niej i tu pojawia sie problem 18 lat skoncze za 6 miesiecy a do tego czasu mieszkaniem opiekowac sie ma moja druga babcia ale od kilku dni moja rodzinka (mama i tata) twierdza maja zamiar sprzedac to mieszkanie i kazali babci oddac dokumenty nie zgodzila sie i powiedziala ze w testamecie jest wyraznie napisane czyje jest to mieszkanie oni odpowiadaja ze i tak sprzedadza te mieszkanie bo zmienia testament zmarlej babci. Czy jest mozliwe aby moi rodzice mogli zmienic testament tak aby mogli sprzedac mieszkanie mimo to ze babcia nie zyje a mieszkanie jest na mnie zapisane ? Prosze o dokladna odpowiedz bo coraz bardziej im odbija na punkcie pieniedzy. Tak bardzo ze chcieli zeby moj chlopak zapisal na wszelki wypadek swoje mieszkanie na nich a oni mu pomoga na szczescie jest dosyc bystry i powiedzial stanowczo nie
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-16, 05:50   Interpretacja testamentu.

Dzień dobry!

Pani rodzice nie mogą zmienić testamentu jaki sporządziła Pani babcia. Testament mogła zmienić wyłącznie babcia za swojego życia. To czy w chwili obecnej Pani rodzicie mogą zbyć mieszkanie, a także to czy to Pani jest spadkobierczynią zależy od zinterpretowania testamentu jaki pozostawiła babcia.

W Pani przypadku problemem może być wykładnia testamentu babci. W pytaniu nie wskazała Pani dokładnej treści testamentu, a ta jest bardzo istotna ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące spadkobrania w Pani sytuacji. Dlatego też poniżej przedstawię możliwe interpretacje tego testamentu.

Jak wskazuje art. 962 Kodeksu cywilnego, zastrzeżenie warunku lub terminu, uczynione przy powołaniu spadkobiercy testamentowego, uważane jest za nie istniejące. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia spadkobierca nie zostałby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne. Przepisów tych nie stosuje się, jeżeli ziszczenie się lub nieziszczenie się warunku albo nadejście terminu nastąpiło przed otwarciem spadku.

Jak wynika z Pani pytania babcia prawdopodobnie zastrzegła w testamencie, że nabędzie Pani mieszkanie po ukończeniu 18 roku życia. Tak więc babcia zastrzegła w testamencie termin. To zastrzeżenie uważać należy stosowanie do art. 962 KC za nieistniejące. Jednak w Pani przypadku, ze względu na termin zawarty w testamencie, należy ustalić czy Pani babcia wiedząc o niedopuszczalności zastrzeżenia warunku i terminu w testamencie, powołałaby Panią na spadkobiercę czy też zrezygnowałaby z takiego rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci.

Kolejną ważną okolicznością w sprawie jest to, że polskie prawo nie przewiduje możliwości dziedziczenia poszczególnych przedmiotów majątkowych wchodzących w skład spadku. Spadek można odziedziczyć w całości lub w częściach ułamkowych. Na podstawie testamentu babci nie mogła Pani zatem odziedziczyć mieszkania.

Powyższe wynika z art. 959 KC stosownie do którego, spadkodawca może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób.
Z kolei art. 961 KC wskazuje, iż jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

Jeżeli więc mieszkanie babci było całym lub prawie całym majątkiem spadkowym można Panią ewentualnie uznać za spadkobiercę babci.
Jeżeli jednak babcia prócz mieszkania miała jakiś inny majątek (co powoduje, że mieszkanie nie wyczerpuje całego lub prawie całego spadku) to wówczas nie będzie Pani spadkobiercą lecz zapisobiercą.

Jak wskazuje art. 968 § 1 KC, spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis).

Tak więc testament babci można tłumaczyć tak, że zobowiązała ona swoich spadkobierców (ustawowych lub testamentowych) do tego, aby po jej śmierci, przenieśli na Pani rzecz własność mieszkania.

Jako zapisobierca może Pani żądać od spadkobierców, aby przenieśli oni na Panią własność mieszkania.
Jak wskazuje art. 970 Kodeksu cywilnego, w braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobierca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu. Jednakże zapisobierca obciążony dalszym zapisem może powstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili wykonania zapisu przez spadkobiercę.

Według art. 971 KC, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, zapis obciąża ich w stosunku do wielkości ich udziałów spadkowych, chyba że spadkodawca postanowił inaczej. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszego zapisu.

Jeżeli testament Pani babcia będzie zinterpretowany przez sąd tak, że uznano, iż babcia zawarła w nim zapis to wówczas po ukończeniu 18 roku życia będzie Pani mogła żądać od spadkobierców babci wykonania zapisu, a więc przeniesienia na Pani rzecz prawa własności mieszkania.

Wiele wątpliwości w Pani sprawie rozwiązałby (lub już rozwiązał o ile toczyło się postępowanie spadkowe po babci) sąd w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W toku tego postępowania sąd ustali (ustalił) kto i w jakim udziale dziedziczy po Pani babci.
Ważnym w tym zakresie będzie art. 948 § 1 KC według którego, testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.
Natomiast stosownie do art. 948 § 2 KC, jeżeli testament może być tłumaczony rozmaicie, należy przyjąć taką wykładnię, która pozwala utrzymać rozrządzenia spadkodawcy w mocy i nadać im rozsądną treść.

W Pani sprawie w pierwszej kolejności ustaliłbym czy było przeprowadzone postępowanie spadkowe po babci, a jeżeli nie to złożyłbym w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Przeprowadzenie takiego postępowania, da, jak już wspomniałem wiele odpowiedzi na Pani wątpliwości oraz pozwoli na poznanie Pani obecnej sytuacji prawnej.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant