Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bardzo proszę o pomoc !!! Druga żona taty !!!
Autor Wiadomość
fiolet6 

Wysłany: 2011-04-05, 09:34   Bardzo proszę o pomoc !!! Druga żona taty !!!

Witam .
2001 - umiera moja mama .
2002 - wraz z tatą i siostrą ( mieszka za granicą - na mnie są wszelkie upoważnienia ) robimy sądownie nabycie spadku w skład którego wchodzą mieszkanie i garaż - sąd przydziela po 1/3 na każdego.
- zostaje jeszcze samochód zakupiony w 2000r. którego tata nie podał do podziału bo ( jak twierdził był na niego i na bank ) .
2003 - sprzedajemy mieszkanie .
2005 - tata ponownie się żeni ( przez nową żoną zrywa całkowicie kontakty ze mną i ze siostrą ), wprowadza się do niej zabierając wszystkie rzeczy jeszcze po mamie
2007 - sprzedaje auto zakupione wraz jeszcze wtedy żyjącą mamą
- zakupuje nowe auto na raty ( głównym kredytobiorcą jest druga żona taty ).
2008 - wraca do nas z kilkoma ubraniami i z nowym autem a po pół roku niestety nagle umiera.
Poprzez adwokata oraz bank zmuszamy w końcu na początku 2009r. aby zabrała auto z naszego placu ( nie chciała go zabrać by nie płacić rat i ubezpieczenia ). Prosiłam bank o podanie pozostałej kwoty do spłaty auta ( aby wiedzieć jaki dług bym przyjęła wraz z spadkiem ) lecz bank mi odmówił motywując to tym , że nie jestem kredytobiorcą . Minęły już ponad 2 lata - nie wiem czy płaci to auto ( z tego co wiem sprzedać go nie mogła do momentu postępowania spadkowego ).
W chwili obecnej ze względów finansowych muszę sprzedać garaż ( mam od siostry wszelkie upoważnienia ). Wiem na 100% , że z 2 żoną taty polubownie nic nie załatwię. Chcę złożyć wniosek o nabycie spadku ( by uregulować sprawy garażu ). Wiem że na sprawę na 100% nie przyjedzie ( całe życie umiera - tak jest zawsze chora - )
Jak odzyskać rzeczy po mamie ( mimo, że było tego dużo np. sprzętu - komputery , kamera itp. w chwili obecnej może nie ma to już wartości materialnej jak głównie sentymentalną - mnóstwo pamiątek rodzinnych , które znajdują się w chwili obecnej w obcych rękach ) ?
Od czego zacząć , jak się za to zabrać ? Co mam ująć w piśmie do sądu ? Proszę pomóżcie !!!!

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-04-06, 10:56   

Myślę, iż w pierwszej kolejności należałoby przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po tacie, a następnie przeprowadzić dział spadku po mamie oraz tacie.
Posiadając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tacie będzie Pani mogła udowodnić, że nabyła Pani prawa i obowiązki po tacie, np. przed bankiem.

W tym pierwszym postępowaniu sąd nie będzie zajmował się tym co wchodzi w skład spadku po tacie – sąd ustali tylko kto i w jakiej części jest spadkobiercą taty, podobnie jak sąd ustalił, że spadkobiercami mamy są Pani, siostra i tata, każdy w 1/3 udziału.

Sąd może też wydać postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po ojcu w toku postępowania o dział spadku po nim. Ten dział będzie połączony z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego ojca.

W wyniku działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego sąd ustali komu jakie przedmioty przypadną w wyniku działu spadku. Ustali też spłaty i dopłaty na rzecz spadkobierców.

Odpowiedz do tematu