Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co się stanie, gdy nikt nie zgłosi chęci do przejęcia spadku
Autor Wiadomość
bronka23 
bronka23

Dołączyła: 14 Gru 2011
Posty: 2
Skąd: polska
Wysłany: 2011-12-14, 21:53   Co się stanie, gdy nikt nie zgłosi chęci do przejęcia spadku

Witam! Moje pytanie dotyczy oczywiście spadku. Babcia mojego męża zmarła 8 miesięcy temu. Miała dwóch synów ( 2 wnuków od jednego syna) i mój mąż jedynak od drugiego syna. Niestety synowie babci ze sobą nie rozmawiają i najprawdopodobniej nic się nie dzieje w sprawie spadku. Czy jest jakiś termin, do którego należy zgłosić chęć przyjęcia spadku? I co się stanie jeżeli żaden z synów tego nie zrobi? I czy jest taka możliwość, że drugi syn przejmie spadek bez wiedzy mojego teścia? Czy jeżeli mój teść nie wyrazi chęci przejęcia spadku to może to zrobić mój mąż?
Dziekuję
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-15, 07:04   Przyjęcie spadku

Jeżeli żaden ze spadkobierców nie złożył oświadczenia o przyjęciu spadku wprost, przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub o odrzuceniu spadku, w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy, to przyjmuje się, że przyjęli oni spadek wprost, a więc z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Art. 1015 § 1 KC wskazuje, iż oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Stosownie do § 2 art. 1015 KC, brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Biorąc pod uwagę Pani post należy stwierdzić, iż spadkobiercy babci męża przyjęli spadek wprost - wynika to z tego, iż żaden ze spadkobierców nie złożył oświadczenia spadkowego w terminie 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci babci.

Jeżeli chodzi o wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku lub uzyskania notarialnego poświadczenia dziedziczenia to przepisy prawa nie wskazują żadnych terminów w których powinno się uzyskać postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.

Jeżeli spadkobiercy będą chcieli wykazać przed innymi osobami, że są spadkobiercami babci męża to mogą to zrobić wyłącznie na podstawie orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia.
 
 
 
bronka23 
bronka23

Dołączyła: 14 Gru 2011
Posty: 2
Skąd: polska
Wysłany: 2011-12-17, 01:32   

Dziękuję serdecznie.
Generalnie rzecz biorąc, jeżeli żaden ze spadkobierców nie poszedł do sądu lub do notariusza to obaj bracia są spadkobiercami? I teraz oczywiście po zdobyciu orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia mogą ustalać między sobą jak spadek dzielić. Mam nadzieję, że do tej pory mam rację.
Mam dodatkowe pytanie odnośnie ostatniej części Pana postu:
"Jeżeli spadkobiercy będą chcieli wykazać przed innymi osobami, że są spadkobiercami babci męża to mogą to zrobić wyłącznie na podstawie orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia." - czy to oznacza, że jeden brat bez wiedzy drugiego może przejąć spadek po uzyskaniu orzeczenia lub poświadczenia dziedziczenia czy musi poinformować zainteresowanych o postępującym w sądzie lub u notariusza postępowaniu?
Z góry dziękuję
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-22, 07:27   Nabycie spadku

Spadkobiercą się jest od chwili śmierci spadkodawcy. Z tym, że w ciągu 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o tytule swojego powołania można spadek odrzucić.

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia tylko potwierdza to, że dana osoba jest spadkobiercą zmarłego i nabyła po nim spadek w odpowiednim udziale.

Spadkobierca nie może "przejąć" spadku bez zgody pozostałych spadkobierców (w tym sensie, że stanie się on jedynym właścicielem przedmiotów wchodzących w skład spadku).

Natomiast spadkobierca może "przejąć" spadek w ten sposób, że będzie jako jedyny korzystał z rzeczy wchodzącej w skład spadku (np. jako jedyny będzie korzystał z mieszkania wchodzącego w skład spadku). Takie "przejęcie" nie zmienia faktu, że współwłaścicielami rzeczy są wszyscy spadkobiercy.

Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są wszystkie osoby wchodzące w grę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi - wnioskodawca powinien we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wskazać te osoby. W toku postępowania sąd ustala spadkobierców - może wezwać stronę do złożenia zapewnienia spadkowego - zapytać ją czy wiadomo jej coś o testamentach i osobach wchodzących w krąg spadkobierców ustawowych zmarłego.
Oczywiście jest możliwość teoretyczna, że osoba składa wniosek do sądu i wskazuje, że jest jedynym spadkobiercą, a w zapewnieniu spadkowym nie wskazuje pozostałych (czyli po prostu kłamie). Ale taka rzecz prędzej czy później wyjdzie na jaw i osoba ta poniesie odpowiedzialność za to. Nieprawidłowe postanowienie o stwierdzeniu spadku można zmienić.

Jeżeli chodzi o notarialne poświadczenie dziedziczenia to, aby je uzyskać u notariusza muszą stawić się jednocześnie wszystkie osoby będące spadkobiercami.
 
 
 
Maja_maja 

Dołączyła: 11 Lut 2015
Posty: 4
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-02-17, 15:03   

W jaki sposób mogę się dowiedzieć, czy w spadku dziedziczę również dług?
 
 
kamisucha 

Dołączyła: 27 Lut 2015
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-02-27, 14:07   

Mam to samo pytanie. W jaki sposób zweryfikować, czy dziedziczę jakieś środki, czy po prostu dług.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime
Support forum phpBB3 Assistant