Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kto co dostanie
Autor Wiadomość
lukaszpo1 

Wysłany: 2011-08-24, 07:44   kto co dostanie

Witam wszystkich jestem nowy na forum i mam pytanie.
Moj tesciu ma dom po ojcu bedzie robiona sprawa o przydzial spadku do tego sa jeszcze dwie siostry z czego jedna na rozprawie dzialu spadku odda swoja czesc na rzecz brata i siostry,chodzi tutaj o domek rodzinny z dwoma niezaleznymi mieszkaniami i gdzies mi sie obilo o uszy ze sad moze zrobic wspolnote.Moje pytanie jest takie czy idzie i jak zrobic to tak zeby jedna z siostr miala to jedno mieszkanie na siebie gdyz juz obiecala nam je sprzedac.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-27, 07:15   Dział spadku

Dział spadku może polegać na podziale fizycznym nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości (nieruchomość lokalowa).

Należy zatem dokonać takiego działu spadku.

lukaszpo1 

Wysłany: 2011-08-28, 12:50   

ale najpierw musi byc sprawa o nabycie spadku dopiero puzniej o dzial?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-31, 12:28   Dział spadku, a stwierdzenie nabycia spadku

Tak, najpierw powinno uzyskać się orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku, a następnie przeprowadzić dział spadku.

Należy bowiem wykazać kto i w jakim udziale odziedziczył spadek po spadkodawcy.

Jeżeli do sądu zostanie złożony wniosek o dział spadku bez wcześniejszego dokonania stwierdzenia nabycia spadku to postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zostanie wydane w toku postępowania działowego.

lukaszpo1 

Wysłany: 2012-04-02, 14:51   Re: Dział spadku, a stwierdzenie nabycia spadku

Łukasz Obrał napisał/a:
Tak, najpierw powinno uzyskać się orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku, a następnie przeprowadzić dział spadku.

Należy bowiem wykazać kto i w jakim udziale odziedziczył spadek po spadkodawcy.

Jeżeli do sądu zostanie złożony wniosek o dział spadku bez wcześniejszego dokonania stwierdzenia nabycia spadku to postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku zostanie wydane w toku postępowania działowego.

Witam mam jeszce kilka pytan odnosnie tego spadku a dokladnie dzialu jak by to moglo wygladac chodzi o to ze tesciu od ponad 30lat mieszka w tym domu i jest w nim zameldowany po smierci jego ojca ok 6lat ktory tez tu mieszkal ta siostra z niemiec chce polowe domu z tym ze przez ten caly czas nic nie robila przy domie nie placila chodzby podatku za dom nie dokladala sie do remontow nie robila nic tesciu tak nawet czasem ja znim jakies drobne prace ja rozumiem to ze jej sie to nalezy ale w takiej sytuacja jak ta ze tesciu ma na glowie caly dom wszystkie oplaty ktore sa z jego strony palacone obecnie zameldowany jest tutaj wraz z rodzina czy jest jakas szansa o zasadzenie dzialu spadku na jego rzecz oczywiscie udowodniona odpowiednimy dokumentami rachunkami,jest to troche nie wporzadku ze ona nawet podatku nie raczy zaplacic ktory w jednej czesci jest na jej nazwisko a chce polowe i oprocz tego zażadala odemnie i mojej zony czynszu za mieszkanie tu chociaz na dzien dzisiejszy jescze prawnie tym wlascicielem nie jest.

Odpowiedz do tematu