Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
od czego zacząć pomocy!!!
Autor Wiadomość
kristown02 

Wysłany: 2011-06-14, 23:04   od czego zacząć pomocy!!!

Witam !!!
A więc: Mój ojciec zmarł w 1993 roku nie był w związku małżeńskim z moją mamą nawet nei był zameldowany w miejscu gdzie teraz mieszkam i mieszkali moi rodzice.. Z tego co wiem miał pół domu pół działki na własność "z poprzedniego małżeństwa" pisze poprzedniego gdyz nie byl w zwiazku malzenskim z moja mama jak juz wspominalem. Z tego co wiem miał 2 albo 3 córki z tamtego związku ja mam natomiast brata i aktualnie jestesmy pelnoletni ja mam 22lata brat 25 lat. w domu którego połowa nalezy czy nalezala do mojego taty mieszka obecnie jego żona z którą to dzielił na własnosc owy dom i dzialke na pol..prawdopodobnie z córkami ale nei jestem pewien, nie znam jego corek wiec nie wiem w jaki sposob mozna by bylo rozpoczac postepowanie jakies o nabycie spadku jestem zielony w tym temacie.wydaje mi sie ze to pol domu bedzie dzielone pomiedzy jego corki z malzenstwa a mnie i mojego brata czyli dzieci nie slubne... Prosze o pomoc jak ugryźć tą sprawe i czy wogóle nie uległa przedawnieniu... jakie koszty czekają mnie w związku z tą sprawą jezeli beda potrzebne jeszcze jakies informacje uzupelnie je ale jak widac nei wiem za wiele. .Chcialbym w pelni zajac sie ta sprawa jako wnioskodawca i doprowadzic ja ostatecznie do konca.Pozdrawiam i prosze o pomoc
P.s tata nie zostawił testamentu a przynajmniej ani mama ani ja nic o tym nie wiemy.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-16, 06:35   

Jeżeli ojciec nie pozostawił testamentu, a w chwili śmierci nie miał żony to spadek po nim dziedziczą jego dzieci.

Jeżeli nieruchomość stanowiła wspólność majątkową małżeńską ojca i jego byłej żony, to w skład spadku po nim wchodzi udział 1/2 w tej nieruchomości.

Sprawa nie ulegnie przedawnieniu. Pan oraz rodzeństwo nabyliście spadek w chwili śmierci ojca i od tej chwili istnieje wspólność majątku spadkowego, w którym ma Pan udział.

Aby wykazać, że jest Pan współwłaścicielem domu należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu.

We wniosku należy wskazać uczestników - dzieci ojca. Problem może być wówczas jeżeli nie zna Pan imion i nazwisk przyrodniego rodzeństwa. Aby sprawę łatwiej załatwić warto postarać się o dane chociaż jednej siostry/brata przyrodniego i umieścić ją we wniosku.

Opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku - 50 zł.

Do wniosku należy dołączyć akt zgonu ojca i akty urodzenia jego dzieci (akty małżeństwa dla zamężnych córek).

kristown02 

Wysłany: 2011-06-16, 19:41   

DZiekuje za odpowiedz. Dowiedzialem sie ze moj ojciec byl po rozwodzie z tą panią i była rozprawa orzekająca że pół domu z działką należy do niego. Więc jesli dobrze rozumiem to pół domu bedzie dzielone na mnie, mojego brata i przyrodnie rodzenstwo tak? A jezeli nei uda mi sie zdobyc danych przyrodniego rodzenstwa? Czy moge we wniosku o tym napisac ze poprostu nie znam a sąd sam zajmie sie resztą?Z jedna z siostr przyrodnich utrzymywalem kiedys kontakt ale nei wiem gdzie aktulanie mieszka i czy wyszla za mąż więc nazwisko też nei jest pewne. I teraz pytanie drugie jezeli mi sie uda znaleść dane chociażby jednej z nich to skad wziac akty malzenstwa czy urodzen tych corek ... bo wiem ze akt zgonu ojca pobiore w gminie tak?
Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam pana!!!

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-06-19, 12:33   Stwierdzenie nabycia spadku - postępowanie

Jeżeli ojciec nie pozostawił testamentu to spadek po nim będą dziedziczyły jego dzieci - w równych udziałach.
Jak wynika z postu w skład spadku po ojcu wchodzi udział 1/2 w nieruchomości. Ten udział nabędą dzieci ojca.

Jeżeli nie uda się ustalić imion i nazwisk rodzeństwa to po przyjęciu przez sąd zapewnienia spadkowego sąd może wezwać spadkobierców przez ogłoszenie w prasie.
Dla uczestników nieznanych z miejsca pobytu sąd może w toku postępowania ustanowić kuratora. Jego zadaniem będzie reprezentowanie interesów nieznanego z miejsca pobytu uczestnika i ustalenie jego miejsca zamieszkania.

Wnioskodawca powinien wraz z wnioskiem złożyć akty stanu cywilnego. Jeżeli tego nie zrobi to sąd wezwie od usunięcia braków formalnych wniosku. Po takim wezwaniu, przedkładając je w USC, można uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego. USC wyda akty stanu cywilnego każdemu kto uprawdopodobni interes prawny, a wezwanie sądu taki interes uprawdopodabnia.

Myśląc o Pana sprawie proponowałbym, we wniosku wskazać, że uczestnikiem będzie przyrodnia siostra, której dane Pan zna i złożyć wniosek o ustanowienie dla niej kuratora.
Sąd po takim wniosku wezwie Pana do uprawdopodobnienia, że jej miejsce pobytu jest nieznane. Z tym wezwaniem może się Pan zwrócić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydanie informacji ze zbiorów meldunkowych i PESEL.
Jeżeli siostra jest gdzieś zameldowana to otrzyma Pan taką informację.
Po złożeniu tej informacji sądowi ten wezwie siostrę do udziału w sprawie, a na rozprawie odbierze od niej zapewnienie spadkowe - siostra powinna wskazać, kto jest jeszcze spadkobiercą ojca (a więc swoje rodzeństwo).
I jeżeli wskaże rodzeństwo to będzie można wezwać ich do uczestnictwa w sprawie, a następnie wydać orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku.

A potem pozostanie kwestia działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego ojca i jego byłej żony.

Odpowiedz do tematu